Auto plin sa slike??? Misljenje???

Auto plin sa slike??? Misljenje???

Član
Kod mene otac 2004 godine ugradio plin u auto, medju prvima u Tuzli.Ljudi ga pravili budalom, gdje ces to bla bla, sve suplje. On nije izlazio iz auta, pravio godisnje 60-70 hiljada, vozio ga 4 godine, nikad nikakvih problema. Poslije njeg uzeo jace auto sa 160k na satu, odma ugradio plin, za 4 godine oko 180k napravio. Ja polozio i uzeo to auto sebi za svaki dan, za skolu pa poslije za fax. Dvije godine ga dero, silovao, vadio mu dusu, sve na plinu. U tih 6 godina i preko 210.000 km na plinu, ispod haube osim redovnog servisa zamjenjen bendix na alnaseru i leptir gasa. A o isplativosti voznje na plinu nema potrebe diskutovat, o odrzavanju takodjer.
 
Član
To je ta racunica , nema tu price , isplati se ugraditi skoro svakome , nije onome sto ne predje ni 5000km godisnje , mada i on ima racunicu..
Eto ti col3 si ustedio preko recemo 1000KM ali je to minimalno , jesti i vise oko 1400KM , a gdje je sto ce se diesel u tih 50000km pokvariti , plivajuci , dizne , cudesa , a na benzincu nema sta veliko otici , ali sada ovi noviji benzincu su isto opasni postali za odrzavati ,

A za volva ne znam :D , ali BMW 320d 150KS ako je cista otvorena , 4,5l trosi , jbg , treba znati voziti auto da trosi manje, ne kazem sada ovdje ni na koga nesto, nego uopsteno , ja sam gledao i ovih par mjeseci gledao i probao auta , ali kad cujem da je zamajac za Audia A4 2500KM 3.0 TDI quatro sta misliti ??
 
@CoL3
Druze ne isplati se diskutovat ovdje i nekog u nesto ubjeđivat jer ima likova koji su tvrdoglavi kao moj Dajdža sve mu objasnis stavis na papir i činjenice izneses i iskustva iz prve ruke al on opet radi i misli ko i na samom pocetku diskusije ...
To ti je ono ko i oni ljudi koji na svom autu nesmiju sijalicu zamjenit kazu majstor je majstor a i taj majstor se na necemu naucio nesto ili na svom ili na tudjem autu takvi ljudi koji to govore to su likovi koji nemaju "muda" da sami sebi nesto pokusaju da naprave "pokvarit ce nesto" a znamo ako nisi nesto probo neces nikad ni naucit ;)
sve se ovo ovako svodi i na sam Plin jer likovi nemaju "muda" da rizikuju mada je to vec davno samljevena tematika nego i dan danas se boje al neka i takvih zbog toga oni mjesecno prave 500 kilometara sto ja napravim za 2 dana ;)
 
Član
Ugradio sam skoro plin
Sve me izaslo blizu 1000km sa atestom i tehnickim.
U RS, tacnije prijedor cijena plina 0,70-0,80 km. Benzin 2km
Na benzin me kostalo 15maraka=100km
Plin 7-8maraka=100km
Znaci da za max 15000km isplatim to sve. Tj kod moje voznje u prvoj godini.

I svake godine ostaje mi oko 1000km!!! Taman za registraciju, servise, popravke... I to ako ne poskupi gorivo!

Naravno da ima auta koji imaju slabije ventile, i nisu pogodni za plin. Ali i to se rijesi.

Ja sam oduvijek htio plin, al bio me strah. Kad sam se raspitao kod strucnjaka i ljudi koji ga imaju, odlucio sam ugraditi. Vi koji vozite benzince, a prelazite 10000km i vise, a planirate zadrzati auto bacate pare kad god auto upalite

Ja da sam prije 5 godina odmah uzeo vece auto benzinca, i ubacio plin, do sad bi za ustedjeno mogao kupiti jos jedno.

A sa Marom ne vrijedi diskutovati.
 
Član
Jos niko ne prica kolika je isplativnost kad, kao ja, kupis auto sa ugradjenom instalacijom
Do sad na plin dao 50KM za filtere i ustimavanje plina jer je skidana glava na autu pa da provjere sve (zamijenio radi sebe, filteri bili dobri, auto preslo 8000km na njima)
Presao 10000km za manje od godinu...
Ako uzmemo 9 litara prosjeka (manje je) x 0.90KM (kad sam kupio auto cijena plina je kratko bila 1.16 pa je pala do 0.81) = 8.1KM / 100km... realno je malo i manje, al eto, nek bude ovako
Astra 1.7dti koju imam i koja je mrtvo auto al i stedljivo pravi oko 6l prosjeka, malo ispod (otvorena nesto sitno ispod 5, gradska 6.5-7max po Zenici) x2.00KM (a skuplja je nafta) = 11.5-12KM
Svakih 100km meni ostaju 3.5KM... Ne racunam to sto vozim duplo jace auto, ljepse radi, nema problema ko na dizelu itd itd
Na 1000km mi ostaje 35KM, na 10000km mi ostane 350KM. Filteri se mijenjaju na 20k i kostaju mislim 35KM, atest je, koliko znam 140KM i radi se svake 4 godine il 5 (ne znam sigurno,)...Potrosi nesto i benzina, na 1000km mozda 4-5 litara, oduzmes to od ovih 350KM, znači MINIMALNO mi ostane 250KM na 10000km, a to predjem u 8-9 mjeseci... Recimo da je godisnje 300KM...Putarina je skuplja za 75KM zbog plina... Za ostatak uradim mali servis i zamijenim nesto na trapu ako kucka, SVAKE GODINE
I opet sam brzi od tih HDI-TDI-DCI, a vozim se jeftinije... Obrati paznju da mali teretnjaci novijeg godista (clio, punto itd) koji rade komercijalu, svi voze na plin
Al nema veze, vozim bombu, to se kvari, to treba popravljat, to zeza... samo tako mislite, plinasi znaju kolika je isplativost i kako je nasut 30l plina a kako benzina ili nafte
 
Član
Evo BMW u nas vec 3 godine guli na plin,sada je u mene, presao 50 000KM s njim, promjenio par puta filter plina po 3KM, sve ukupno ni 3x jer se on samo ispuse, promjenio 1 ili 2x max drugi filter po 15KM i dalje sam miran sto se njega tice ihihi jos. To je SVE od održavanja plina za 50 000km, a tu bi sigurno vise potrosio na filtere goriva. Hajmo uzeti mjerilo da je potrosnja 8L prosjek u tih 50k, da je cijena plina 1KM, to znaci da sam na plin potrosio 4000 KM za 50 000km. Da je diesel, prosjecna potrosnja 6L , i da je cijena goriva 2.15( a i mnogo je veci ), to dode da bih u tih 50k potrosio cca 6500 KM + vise održavanja nego na plinu. I kako tu nema ustede ? vise od 50% !!! I + sto cu dalje stediti,svakim danom vise i vise, meni otvorene nece uzet 7L da vozim 100km/h,a diesel nece da ga jebes ispod 5L jer imam i famozni 1.9D.
Napravio 800km s plinom i potrosio nesto manje od 40KM. Isto to napravio s volvo 1.9D i potrosio 85KM.
Oba auta iste klase,iste godine, iste relacije, i naravno s plinom zesce voznje. I u mene je uvijek pun rezervoar do cepa, i onda tako i mjerim,od cepa do cepa.
A sto se tice onog gore neupucenog clana za sigurnost plina, mogu samo da se grohotom nasmijem. Pa de jadan procitaj koliki udar trpi boca od plina, da ona ima sigurnosni ventil te nemoze doci nikako do te explozije. Onda valjda znas da plin sve da se desi (a nemoze) on samo explodira i gotova prica. Benzin takoder,ali on i dalje gori. Zatim samo mi odgovori,od cega je napravljen rezervoar goriva ? Hvala i doviđenja.
Takođe i da se auta ne prodaju na plin ? Hahaha, pa uđi nekad u auto salon pa upitaj ljude.
A Mara- , meni samo nije jasno kako neki tako odrastao covjek moze biti zatucan i vec mjesecima po forumu hakati na plin,a da nema niti jedan valjan argument. I dalje ima tema gdje nisi niti na jedno moje pitanje odgovorio vezano za plin. Vodis se tipicnom politikom "kud svi turci tud i mali Mujo". Rekli su da ne valja i ti to vodis iz dana u dan, a da nisi niti jednom razmislio o argumentima. "JA" ako nemam argumenta, i ako nisam potkovan znanjem o tome ne ulazim u raspravu, ili udem,vidim da nisam u pravu, kazem mozda sam pogrijesio, ali sam naucio i to je to,ali ti iz dana u dan se prepires bez valjanog argumenta.


Boca od plina da bi u udesu pukla, treba tolika sila udara biti da od auta ne bi ostalo nista, trebala bi presa biti...
Kod kolege dzip izgorio do pola zbog lose instalacije na autu, plin i plinska instalacija i boca ostali netaknuti iako je bilo sve u vatri, niti je ispustilo plin a boca ostala onako vlazna sva a plamen od nje 30cm bio haha imate ljudi testove i plin i plinska instalacija su daleko sigurniji od benzinske instalacije i dizelske instalacije, zasto? Kako?
Plin ima sigurnosne ventile i svaki ventil se zatvara automatski pri slabljenju odredjenog pritiska, plin ne moze da curi, benzin i dizel mogu po cesti curiti... Prilikom udesa pukne ti lajtung i benzin se zapali i ode plamen u rezervuar i zapali se i eksplodira rezervuar, plin pukne lajtung i zapali se i sigurnosni ventil na samoj boci sam zatvara dovod i plamen nestaje, a i sve i da ventil ne zatvori opet boca ne moze eksplodirati, zasto? Pa zato sto ti je plin u boci napunjen pod pritiskom i pod pritiskom i izlazi iz boce i plamen ce biti vabi a u boci ne i pred kraj zbog slabljenja pritiska ventil zatvori i uvijek malo pritiska i plina ostaje u boci i opet nema eksplozije... Isto kad uzmes sprej i prsces sprejem i upaljacem zapalis njegov sadrzaj i on gori vani a ne eksplodira sprej, upravo zato sto izlazi pod ptitiskom sadrzaj... Imas po yt testova milion gdje auto udaraju kamionom u brtonski zid i od auta ne ostane nista, kupusaju 2 sata da dodju do boce i boca citava...
Plin je jedan od najsigurnijih instalacija sto postoji jer prvo on isparava i kad krene izlaziti, benzin i dizel da pukne bilo gdje lajtunt oni ce nastaviti da cure dok plin curi i ispsrava u zrak i jos ako je sigurnosni ventil stavljen da ako oslabi pritisak malo, on zatvori, a toga nigdje nemas kod benzina i kod dizela... Ovo je dosta a mogao bi do sutra nabrajati...
 
Poslednja izmena:
Član
Covek sleti jugom sa plinom i to ga sam sebi ugradjivao kao neki majstor, sleti kraj moje kuci udari u ogradu i prevrne se u kanal,jugo se zapali jedva ga izvade iz auta,vatrogasci dosli nisu smjeli gasiti kao ima plin u autu,pola sata auto gorilo dok nije sve izgorilo sta je moglo izgoriti,kad se samo ugasilo auto covek dodje odvrne ventil od boce i sav plin iz boce izadje :)
 
Član
I kod mene ispred firme, na magistrali zbombaju se caddy i neki renault (sa plinom). Reno zavrsi na krovu u grabi, dubokoj 2m. Kad smo izasli da vidimo sta je bilo, iz renoa nesto sisti... Izlazi lik iz auta, kaze ma to plin curi, nista strasno :) a radio dalje svira. i tako lezao tu citav dan, dok ga nisu pokupili....
 
Član
Ma te ekspolozije plina su price od teta iz frizerskih salona... al ajd, nek ljudi vozaju dizele, njihov izbor...
 
Član
Ma ljudi nemojte dzaba pokusavati objasniti takvim ljudima :) Ja takve srecem svakodnevno sa pricom to je bomba, to sjebe motor, se ne isplati i onda isti takvi stanu pored mene i u svog cuvenog TDI-a sa stotinjak konja naspu ložu a ja u svoje sa 230 i kusur konja naspem taj uzasni i opasni plin i potrosim kao i on sa cadjom :) Tako da bogu hvala da ima takvih jer kad bi svi poceli voziti na plin skocila bi mu cijena :)
 
Član
Šuplja na kvadrat. 90% ljudi voza dizel a eto vas par je samo pametno a svi ostalu budale.

Ovaj Col3 ni matematiku ne zna. Od 4500 do 6000km njemu više 50% ušteda.

I da mr.black, toliko pređem. Recimo, prosjek potrošnje od Sarajeva do Korčule mi je bio 4.2.

Variraju i cijene plina, te nisu dobrog kvaliteta i odmah više troši, pa ko ima sekvent stalno pali na benzin, što fino dođe zimi do izražaja. Nakupi se toga, samo to niko od vas neće da prizna.
 
Član
Ne vrijedi.... Od mene jos samo ovo:
Tesko je znati, koliko treba znati,
da saznas, da nista ne znas...
 
Top