Zvucnici spajanje (4 x 4 ohm = 4ohm)

Zvucnici spajanje (4 x 4 ohm = 4ohm)

Član
Zdravo raja. Imam par pitanja vezano za spajanje zvucnika i potrebne (Watt) da ih poguraju. Ovdje imate primjere spajanja zvucnika:

http://www.rocketroberts.com/techart/spk_wire.htm

"Figure 4. Series-Parallel Wiring of Four Speakers." <- Ovo mene interesuje.

Ako zamislimo da su zvucnici po 50W RMS (ukupno 4x50W=200W)
Kada bi sve njih spajao na 4-vero kanalno pojacalo koje je npr 200W RMS 4ohm (svaki zvucnik na jedan output) sve bi radilo optimalno.

E sada ja znam da kada 2 zvucnika po 4ohm spojim u seriju dobijem 8 ohm (i pojacalo daje 25W umjesto 50W po izlazu na koji je spojena ta serija zvucnika) a u paraleli 2ohm ( 100W umjesto 50W po izlazu na koji je spojena paralela).

Moje pitanje je ako se zvucnici spajaju kao u gore navedenom primjeru da li pojacalo u principu treba da ima ukupno 200W RMS na jednom kanalu da ih sve normalno tjera kao da je svaki spojen na 1 kanal po 50W RMS jer na kraju svi zvucnici imaju 4 ohm-a i na taj nacin svaki zvucnik bi vukao 50W RMS od tih ukupnih 200W???


To je bilo prvo pitanje, a sada drugo je u vezi napojne jedinice od racunara. Da li je neko imao kakvih experimenata ili da je nasao na netu kako spajati 2 napojne iste jacine u paralelu da 12V ostane ali da se Amperi povecaju??

(Glavni problem koji sam ja skontao je da kada se 2 napojne spoje njihovi volti variraju npr. jedan ima 12.09V a druga 12.13V tako da bi izvor koji trosi te volte uvjek vukao one volte koji su veci (12.13V) i samo bi jedna napojna davala struju a druga posto ima manji ona ne bi radila zajedno sa ovom) Mene interesuje da li ima kakva sklopka koja regulise dobijeni napon i taj isti prosljedjuje? Rjesenje ovoga je akumulator jer napojne ce tada da sluze kao njegovi ispravljaci koji ga pune a on kao sam ima svoje volte i onda se dalje spaja, ali posto je on povelik i glomazan da li ko poznaje jos kakvo rjesenje?

Pozz i hvala ;)
 
Član
1. ne znam sta hoces da pitas,ako zvunici imaju 50 wrms svaki, uzmes cetverokanalno pojacalo 4x50wrms i svaki zvucnik spojis na jedan izlaza i to je to, radice na 4Ohma, ne znam zasto bi spajao na 2 ili 8 Ohma, a ako su kvalitetni zvucnici uzmes malo jace pojacalo oko 60-80 wrms po kanalu...

2. sto se tice napojne, nisam siguran, ali ja mislim kada bi ih spojio paralelno da bi radile obe napojne jedinice, ja sam spajao dva punjaca za auto paralelno i radila su normalno...
 
Član
Ovu semu sam gore naveo jer zelim da uzmem 2 kanalno pojacalo 2x200 RMS i sada 1 kanal ce biti za woofera a drugi za ova 4 zvucnika. I mene je interesovalo kada u ovu gore semu broj 4 spojim sve zvucnike na jedan kanal da li ce meni biti potrebno samo 200 RMS jer su 4 zvucnika po 50 RMS ? Fora je da zelim da pojacalo na oba izlaza bude 4 Ohma.

A sto se napojnih tice nije problem njih spojiti, nego je problem kako izjednaciti volte obje napojne tako da potrosac koji bude na njih spojen ne vuce onu napojnu koja ima vece volte.

Primjer kada spojite 2 akumulatora tako da je jedan 11V a drugi 12.5V (+ na + i - na -) ovaj od 12.5 ce da puni ovaj od 11V dok se ne nadju na istom nivou. E to punjenje odnosno prenos energije jednog u drugi ja zelim nekako da zaustavim/izjednacim :S
 
Član
ja da sam na tvom mjestu, uzeo bi cetverokanalno pojacalo za ova 4 zvucnika, a za woofer drugo pojacalo dvokanalno ili monoblock, ti hoces da uzmes dvokanalno pojacalo i spojis na jedan izlaz woofer, a na drugi izlaz 2 zvucnika, a onda neces imati stereo zvuk, nego mono. bolje ti je uzeti dva pojacala nego nesto izmisljati, a ta pojacala oko 200 wrms nisu skupa...

sto se tice napojne mislim da ona ne moze vuci, drugo je akumulator, napojne su priblizno istog napona, a kad se spoje u paralelu, napon se ujednaci, gore si napisao da se moze rjesiti akumulatorom, jedino tako moze, a mislim da to trebas traziti na drugom forumu za elektroniku a ne ovde ;)
 
Član
Ma da li je stereo ili mono nece mi mnogo znaciti jer sve ce da se pravi na 1 kutiju (Woofer + 4 zvucnika + pojacalo) i poenta je sto vec imam cetverokanalno pojacalo 4 x 75 RMS ali ono moze bridge 2 x 200 RMS i zbog toga ja pitam ova sema gore gdje se spajaju 4 zvucnika, da na kraju opet ispanu 4 Ohma da li je to moguce i da li mi na kraju oni samo 200 RMS vuku kao da sam spojio 4 zvucnika na 4 kanala. Ali mislim da sam i dobio odgovor.

Za napojne meni treba nesto kao akumulator da sluzi kao kolektor napona i da pusta taj neki izjednaceni napon, ali da je manjih dimenzija nego akumulator. To cu igleda na forumu gdje ima vise elektrotehnike pitat :)
 
Top