Zimska oprema - ljetne gume

Zimska oprema - ljetne gume

Član
Znam da je rano o tome ali zanima me sta je neophodno imati kada stupi obaveza zimske opreme 15.11.?:icon_question:
Nasao sam neki clan zakona gdje pise da se mogu imati ljetne gume sa min. profilom od 4mm ukoliko imas u priboru odgovarajuce lance...
Bas cudno,mene kada su zaustavljali bez obzira na zimske gume koje imam trazili su lance... a po zakonu moram imati lance samo ako vozim na ljetnim gumama...
Ili sam ja ovo pogresno protumacio :icon_rolleyes:

http://www.autoportal.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=52
 
Član
koliko sam ja upucen, ljetne gume uz lance vaze samo u kantonu sarajevo, izvan je potrebno imati i zimske gume... mada uvijek imam namontirane zimske gume i lance, s nasim drotovima se ne moze nagoditi nista...
 
Procitaj definiciju zimskih uvjeta i skontat ces.
Kaže lance na ljetnim gumama moraš imati ako se pojave zimski uvjeti na cesti a to su:

a) kada pada snijeg i hvata se na kolovozu ceste,

b) kada na većoj površini kolovoza ima ostataka ugaženog i sleđenog snijega,

c) kada pada kiša i ledi se na kolovozu, ili

d) kada je kolovoz zaleđen.

Ja mislim da je tako a ako netko ima drugo misljenje neka se izjasni!
 
po pravilu ako imas sve 4 zimske gume ne trebaju ti lanci ali ko ce to objasnit nasim pandurima ne idu dzaba njih trojica u patroli :lol:

a ne vidim razlog barem kod nas u Bosni da se vozi zimi s ljetnim gumama jer i onako slabo ciste i odrzavaju puteve mislim kod nas ko vozi tako ko da je sam sebi odredio smrt
 
Član
Pa normalno da je kod nas bez zimskih guma kriticno..ali po zakonu nije obaveza imati lance a peglali su me prosle godine...pa sam ih ubacio i nisam vadio do Juna :D
 
Član
Moras imati ljetne gume sa minimalno 4 milimetra sare, i lance u gepeku da ih postavis po potrebi. ;)
 
Član
po zakonu ti ne trebaju lanci ukoliko imas 4 zimske guma, ALI izuzetak su planinski prevoji gdje bez lanaca ne smijes ici...

npr...prosle zime kada je kod nas na Majevici napadao veliki snijeg, policijska patrola je sve zaustavljala i ko god nije imao lance vracala ih je nazad..jer se drugacije nije moglo preci ;)

sto bi se reklo, to su VANREDNE OKOLNOSTI koje mijenjaju sve zakone i pravila ;)
 
Član
Dva pravilnika su važeća...jedan kaže može ovako, drugi može ovako...lance u gepek radi policije i nekih težih slučajeva snijega, zimske gume na točkove radi sebe...

Mene je zaustavila patrola...osim klasičnih dokumenata, uskospecijalnom metodom laganih udaraca vrhom cipele u gumu "jesul ti ovo zimske gume?" - "Jesu, sve četiri". "imaš li lance u gepeku?" - "Imam". Nije tražio da ih vidi, a lance jesam imao, kao i zimske gume. Na snijegu, predveče da se peglam sa njima o tome koji zakon i kako piše, šta može, a šta ne....puno je jednostavnije imati to sve u gepeku / na autu.
 
Član
Ma drug radi sebe nabaciš dobre gume a lance u gepek i niko ti ništa ne može, a sam si sebi ipak najpreči.

Od viška glava ne boli,
 
Član
Kenno je napisao(la):
Dva pravilnika su važeća...jedan kaže može ovako, drugi može ovako...lance u gepek radi policije i nekih težih slučajeva snijega, zimske gume na točkove radi sebe...

Mene je zaustavila patrola...osim klasičnih dokumenata, uskospecijalnom metodom laganih udaraca vrhom cipele u gumu "jesul ti ovo zimske gume?" - "Jesu, sve četiri". "imaš li lance u gepeku?" - "Imam". Nije tražio da ih vidi, a lance jesam imao, kao i zimske gume. Na snijegu, predveče da se peglam sa njima o tome koji zakon i kako piše, šta može, a šta ne....puno je jednostavnije imati to sve u gepeku / na autu.

veliki potpis ;)
 
BHT Ovisnik
mislim da je po novom clanu od prosle zime 2011/2 da i uz zimske gume moras imati lance
mislim da je to cak MUHA otvarao temu,da su ga zaustavili,imao sve 4 nove zimske gume i da su mu trazili lance,te da je on trazio da mu pokazu taj clanak i zbilja ima taj clanak,to mi se dobro urezalo u sjecane:icon_smile:
 
Član
@Col3 - O tome ja i govorim da su me peglali prosle zime iako sam imao zimske gume trazili su lance,a nije bilo ni brda ni planine:D
Dakle ako postoji novi pravilnik u vezi toga onda je sve jasno!
 
Član
Imas li jos one fabricke felge od fiata na njih zimske gume i miran ;)

usput jes stigo sta napravit kod mese, vidim ne zva kasnije ?
 
Član
zimi izbjegavati ljetne gume bez obzira da imaju 8 mm sare ;)

lanci nisu obavezni ako su sve zimske.
 
Top