Zenička Čimburijada 2010

Zenička Čimburijada 2010

Svakog 21. marta u cik zore hiljade Zeničana se okuplja na Kamberovića polju (rekreativni kompleks uz obalu rijeke) da proslavi prvi dan proljeća. Proslava počinje pripremanjem tradicionalnog doručka na otovrenom – «Čimbura» (jelo od mućenih jaja). Mnogi Zeničani čak postave svoje šatore noć prije, kako bi tamo bili «na vrijeme» kada sunce izlazi. Oni najhrabriji na taj dan otvaraju sezonu kupanja u rijeci Bosni. Ostatak dana podsjeća na ogromnu roštilj zabavu za cijeli grad, koja traje do kasno u noć. 21. marta također počinje i jednomjesečni kulturni festival "Zeničko proljeće"

Tačno se ne zna koliko dugo se već proslavlja prvi dan proljeća, ali
se zna da i najstariji Zeničani (a neki od njih imaju više od 100
godina) kažu da učestvuju na čimburijadi odkako znaju za sebe.
Historičari pretpostavljaju da ovaj događaj ima korijene još u Ilirskom
dobu, jer je poznato da su oni slavili smjene godišnji...h doba. Događaj
je veoma popularan među Zeničanima, tako da oni koji više ne žive ovdje
obično dolaze na ovaj festival (čak i iz inostranstva).
Jaje kao simbol radjanja novog života se peče u velikim posudama -
na stotine komada u jednoj posudi. Na taj način Zeničani pozdravljaju
proljeće, radjanje novog života, oživljavanje prirode.

otvorena Grupa na Facebooku pa bujrum

Facebook link

n103558836345543_1008.jpg
 
Član
bio sam par puta i stvarno je dobra zabava,licno bi preporucio svima koji jos nisu bili,a u mogucnosti su da dodju,da vide,provedu se,upoznaju raje i tako to,,ne znam da li cu ja moci,nesto me auto zeza,trebao sam ujutro na faks,al nista od toga,ako napravim dolazim sto posto;);)
 
prije je bilo dosta bolje,ali et ko svaki praznik,gubi se onaj stari duh...mene su zvali da nocim,al hladno je bgm,sinoc sam se uvjerio :icon_sad:
 

MTR

Član
ovo sada je seljakluk , zderi , pij , satari se od alkohola , prije se znalo , kotlic za corbu , vatrica fina ekipa i lagano , fino druzenje zaj*ancije . Ovo sad ( cast izuzecima ) de ba , Salcin napravi sator , onaj tamo u grmlju sav se izvratio od povracanja , onaj gologuz hoda ......
 
Član
MTR je napisao(la):
ovo sada je seljakluk , zderi , pij , satari se od alkohola , prije se znalo , kotlic za corbu , vatrica fina ekipa i lagano , fino druzenje zaj*ancije . Ovo sad ( cast izuzecima ) de ba , Salcin napravi sator , onaj tamo u grmlju sav se izvratio od povracanja , onaj gologuz hoda ......

:lol::lol::lol::lol::lol:
 
Top