zenica zakon o oduzimamju vozila

zenica zakon o oduzimamju vozila

Član
Sta kako jel neko upoznat sa ovim zakonom... na osnovu cega smiju oduzeti vozilo itd.
 
Član
Ako imaš par hiljada neplaćenih kazni na osnovu ZOBS-a onda ti mogu oduzeti auto, već su oduzeli par automobila i čini mi se i koji motocikl...
 
Kenno je napisao(la):
Ako imaš par hiljada neplaćenih kazni na osnovu ZOBS-a onda ti mogu oduzeti auto, već su oduzeli par automobila i čini mi se i koji motocikl...

Ne bih se složio iz razloga slijedećeg: ZOBS je Zakon o bezbjednosti saobraćaja tako da ni ublizo nema veze sa oduzimanjem. ( osim u slučaju kad si mortus pijan pa dok se ne otrijezniš) Nenaplaćene kazne se moraju sudskim putem izvršiti, na osnovu pravomoćne presude, nakon koje sljedi izvršenje na računima, pokretninam i nekretninama ukoliko ih tuženi ima.

Izuzimanju mora prethoditi krivična odgovornost po nekom osnovu a to nije domen saobraćajne policije već krim policije, što je opet druga u nizu načina kako da se oduzme nešto. Često to kod nas ide ili zbog prekucavanja, sumnja u porjeklo vozila, ukradeno vozilo i sl, ali na osnovu NALOGA tužioca.
 
Član
U pravu si, ja sam se zapravo pogrešno izrazio. Mislio sam na to da se vozilo oduzima radi većeg broja neplaćenih i neregulisanih prekršaja ZOBS-a, tipa prekoračenje brzine, prolazak kroz crveno, vožnja nereg. auta, vožnja bez vozačke dozvole, vožnja pod utjecajem alkohola itd. itd. Naravno, to nisu jedini razlozi za oduzimanje vozila, ali mislim da je na to Haris mislio. Vozilo se može oduzeti i zbog sumnje u njegovu regularnost, kao i zbog raznih drugih sukoba sa zakonom nevezanih za ZOBS, vožnju, saobraćaj.
 
Član
Vidim alfu ispred mupa ovdje u ze.. tek sada ovu temu..kao sto je receno,. ocigledno ima neki zakon/fazon po kojem uzmu autu. Ima vec poprilicno kako su krenuli sa tim ovdje, na udaru vecinom ovi sto se vozikaju ili im "zapadnu za oko, a imaju masu neplacenih kazni. ... Al neki su i vracali auta nazad, sada koja je procedura nezz, al garant se mora sve isplatit il sta vec
 
Član
Sutra cu sve vidjeti kako sta i gdje... imam nesto neplacenih kazni al mislim da i sa ovim sto ce josh bit nece bit dovoljno za trajno oduzimanje.... barem se nadam tome... zamisli uzmu auto -.-
 
Član
za neplacene kazne ne oduzima policija auto vec se nalog prosledjuje poreskoj upravi pa prinudna naplata vrsi naplatu potrazivanja i naplacuje u bilo kom vidu dal uzimanjem stvari u vlasnisutvu rekrsioca ili auto da oduzmu. a policija oduzima u raznim slucajevima tipa da je prekucan da je uradjena neka pljacka da je u carnskom prekrsaju da je napravljeno za specijalne namjene tj za sverc pa ima boxove itd. ali ne moze da ga oduzme zbog neplaceni kazni jer to se prosledjuje drugim institucijama
 
Član
a nije neka cifra bog zna sta... mislim da nije dovoljno za oduzimanja... nesto drugo su oni htjeli...
 
Član
ako si negdje oko ze prolazio onako u black fazonu, zatamljen, meta si svakoj maltene patroli,... ako nisi lokalni "baja" ili slicno...
 
Član
prijatelju uzeli skuter zbog neplacenih kazni...stoji pred MUPom dok ne plati, onda ga dobija u posjed opet, kao da se nista nije desilo... na osnovu cega, nemam pojma, al znam da je jos uvijek parkiran tamo :D
 
Onda vas levate, ljudi ne može se tuđa imovina izuzeti tek tako. Bez obzira da je ne znam ti koji policajac, Ne znam ti koja patrola da dodje i s čim da dodje, mora posjedovati nalog za oduzimanje koji Vam mora uručiti, bez toga se stvari ne daju. Kako ćeš dokazati u postupku ako se pokrene da su izuzeli auto (slikom ispred policije)?? Pravo na privatnu imovinu je Ustavom zagarantovana stavka Član 2. st.3 alinea K, i nema zajebancije s tim, nego koliko ja vidim oni guraju pa gdje prođe prođe....
 
Član
auto je vraceno... ima clan u zakonu da smiju oduzeti vozilo i ako nije vlasnistvo vozaca ako on sa njim pravi prekrsaje koji ugrozavaju zivot drugih ljudi imovine itd... iscito sam zakone dobro ovaj clan me najvise zanimao... ali ja nisam ugrozavao niciji zivot samo nisam stao patroli i manjak tablica imao...
 
Top