Zastitni sustav

Zastitni sustav

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav svima novi sam ovdje,zapravo ja sam samo jedan srednjoskolac kojem bi trebalo misljenje nekog ko se razumije u elektroniku.

Eh da predjem na stvar:

Znaci jedan ucenik je napravio rad u kojem predstavlja "sjajnu" ideju o zastiti od kradje auta.Znaci on je povezao "blokadni relej" i "mikro prekidac" na instalaciju i pomocu "mikro prekidaca"(kojeg mozete povezati bilo gdje na el.instalaciju) prekida dotok struje do elektropokretaca.

I moj profesor (dpl.el.ing) tvrdi da je to fantasticna ideja,ja sam se usprotivio tome i mislim sigurno da postoji neko rjesenje kako se moze razotkriti taj relej i mikroprekidac.

Profesor mi je obeco visoku ocjenu ako nadjem "rupu" na tom radu.


Pa bio bih veoma veoma zahvalan onim koji ce se bar potruditi da mi pomognu.
Hvala unaprijed!
 
Član
Zaobilazak ne moze biti jednostavniji, samo se, umjesto preko brave, spoji direktno 12v na pokretacku stopicu anlasera(elektropokretaca) i auto se pali :)

A evo situacija, za volanom sam tog auta, okrecem kljuc, tabla se pali, okrecem na poziciju za anlasovanje, i nista se ne desi (po mraku recimo mozes vidjeti kako lampice malo potamne jer anlaser vuce puno struje), odmah mozes skontati da, anlaser iz ovog ili onog razloga ne radi.
Dignes haubu, skines stopicu koja dovodi signal za pokretanje i spojis direktno s akumulatora. Ako zavergla, znas da je u pitanju nesto u liniji od brave do anlasera. Ili je brava neispravna, ili postoji neki prekid(taj tvoj prekidac) u vodu. Za dodatne poene, uzmes unimer, DC, spojis minus na minus klemu akkua, plus na tu zicu, i zaverglas, ako se ne pojavi napon - imas prekid :) Uh al se raspisa
 
Član
Bravo trizex upravo si decku rekao kako moze odraditi jedan automobil, od kud znate da je uopste rijec o profi itd,a profa ako je dip. el inžinjer on sigurno zna pronaci rupu...
P.s i nije to tako jednostavno kako si ti objasnio trizex, nije svakome blokada na alanseru, ima tu mnogo drugi faktora kojim se blokira dovod struje,pa auto ne moze da upali...Cak sto vise bilo bi glupo blokirat alanser, po meni je to malo zastarjelo, jer svatko moze otvoriti haubu te direktno zaverglat..S tim ako je bolji alarm treba znat otvoriz haubu,a da se alarm ne oglasi... :)
 
Član
Pa upravo zato sam mu i opisao jer je pitao za najjednostavniju blokadu, tj elektropokretac :) A glupo je, jer ce SVAKI lopov znat da nesto nije dure kad se anlaser ne oglasi, to je u mene otac na jugu imao prije 20ak god :) Ali puno bolje je blokirati recimo neku od zica bobine, injektora itd. itd. , i bas zato sam mu i objasnio kako sta.
ErRoR je napisao(la):
P.s i nije to tako jednostavno kako si ti objasnio trizex, nije svakome blokada na alanseru

Kada je na anlaseru vidis da je jednostavno ;) zato i nije pametno :)
 
Član
trizex je napisao(la):
Pa upravo zato sam mu i opisao jer je pitao za najjednostavniju blokadu, tj elektropokretac :) A glupo je, jer ce SVAKI lopov znat da nesto nije dure kad se anlaser ne oglasi, to je u mene otac na jugu imao prije 20ak god :) Ali puno bolje je blokirati recimo neku od zica bobine, injektora itd. itd. , i bas zato sam mu i objasnio kako sta.
ErRoR je napisao(la):
P.s i nije to tako jednostavno kako si ti objasnio trizex, nije svakome blokada na alanseru

Kada je anlaseru vidis da je jednostavno ;) zato i nije pametno :)

:D:D:D
 
Član
malisha ce vecheras da klepi starom svom (ing.elektrotehnike) kolica i da glumi facu subotom.

:D a stari (ing.elektrotehnike) ce da ga razbije sutra ujutro kad mahmuran udje u kucu !
 
Član
A nisam vas posjetio od kad mi je trizex pomogao josh jednom mu se zahvaljujem.A vi koji govorite kako cu odraditi auto itd. nekontam ko da imam nesto od toga izlaz do 23 smjesno josh da sebi upropastim sansu za vozacki da dobijem zabranu na neznam nija kolko godina...a to sto mi je profesor idiot nisam ja kriv i rekoh vam ja nemam nikakve veze sa tim radom taj rad je uradjen 2006 godine od strane ucenika,i sad nama profesor donio da kaze da je to extra itd.A ja nisam tup i kontam malo pa to je jednostavno neko bi to vec koristio..Al stacu kad me neznanima autoelektrika pogrijesio zanat,propao ako neupisem 4 stepen krivim sebe i praksu gdje radim

Et toliko od mene
 
Član
ErRoR nisam dobro procitao tvoj post tek sad jesam :)
i samo da ti kazem to je kao neka maketa na kojoj se nalazi tabla,block relej i taj mikro prekidac imaju i kleme mozda ima josh nesto al nemogu da se sjetim sad
i profa je nesto pricao kako bi to bilo sjajno da se tako prekinedotok goriva kao sto ste vi rekli al et nebitno.Imao sam praksu juce i danas pa cemo vidjet sutra ocel biti ocjena :p
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top