Zaštita home wireless mreže

Zaštita home wireless mreže

Član
Čitao sam svašta,al ako zna neko laički u nekoliko rečenica da mi sroči kaj da uradim,bio bih mu zahvalan.(Iako sam spretan,ljudi se koriste time kao latinskim,kao da svako ima njihovo znanje)

router je xtreme wireless g router-dlink.


PS:ADSL je stigao,valja još mjesec paziti, i onda ....


Zaboravih reći da sam sve spojio,router direktno na adsl modem,fercera,ali mislim da svako ko vidi mrežu može koristiti istu....
 
udjes u podesavanja routera preko internet explorera ili slicno, ides na podesavanja wireless i podesis sifru.....
 
Član
nema sta sto ste objasnili covjeku svaka cast! treba da imas knjigu ili neki papir od rutera potrebno je da znas adresu rutera npr. 192.168.1.1 ili mozda neka druga adresa, ukljucis explorer ili google chrome i upises to umjesto linka i onda ti on izbaci setup od tvog rutera gdje mozes da podesavas sve.pozz
 
Administrator
ja mislim da je od routera ili 192.168.1.1 ili 192.168.100.252 i onda tamo nadjes security i zatim nadjes podesavanja gdje ces unijeti mac adresu, tako da ce samo tvoj comp moci se konektovat sa tom mac adresom...
 
Tesko da ces uci ako si ga spojio na adsl modem, nego ti odkopcaj adsl, tj izvadi njegovo mrezno sto ti ide u racunar, i ubaci mrezno od wlan routera, pa onda udji preko browsera u postavke. Adresa je 192.168.1.1 ili 2 na kraju, ako ni to ne pude slucaj, idi start > run > cmd i kucaj ipconfig /all pa enter, vidjet ces default gateway i to ti je adresa routera. Username po defaultu je admin, i password je admin. Nadam se da imas SP3 ako si na XP-u, da bi mogao staviti WPA2 zastitu, a takodjer nadji mac address filtering ili association, s laptopa procitas mac adresu njegove wlan kartice tako sto je potrazis nalijepljenu ispod laptopa ili kad izvadis bateriju, a najlakse je opet naci s ovim ipconfig /all.

Evo ti i generator za wpa2 key, http://www.yellowpipe.com/yis/tools/WPA_key/generator.php , ja preporucujem maximum security, lako ti je kopirati kljuc kad ga generises.

Taj router bi trebao imati CD za setup, ili ga mozes naci na dlinkovoj stranici ako nista ne uspijes. Ako zapnes, javi ;)
 
Član
Eh ovako,odustajem za danas,al da Vam kažem šta sam sve pokušao.

Probao sam spojiti ruter direktno na komp,ali nije mi dao da udjem u settings,iako sam ukucavao 192.168.1.1. default gateway kad proverim ip u ipconfig.Vjerovatno bih trebao resetovati router,pa sve ponovo,ali onda neću znati napraviti postavke da mi i ovako fercera.Kada ukucam taj isti ip koristeći internet,pusti me kroz router i u postavke adsl modema.
Hvala svima.
 
http://www.ehow.com/how_2253861_airplus-xtreme-g-wireless-router.html

Vjerujem da je taj kod tebe, znaci 192.168.0.1, koje ti je marke adsl modem ? Moguce da su ti fixne adrese, pa ne da pristupiti. Pokusaj po tom upustvu gore, trebao bi uspjeti.
 
Član
prava zaštita je jedino pppoe za ostalo mi treba 5min :) ali za to treba malo bolji hardwer ovo ostalo je samo pitanje minuta :D
 
Član
Reset rutera mi je omogućio ulazak u settings,hvala svima na pomoći,sad valjda samo ja mogu koristiti mrežu radi MAC adsrese i ključa.
 
Administrator
pa to bi trebalo da bude tako... na routeru bi trebalo da ti gore upaljene lampice za zastitu koju si postavio :)
 
Top