zamjena rashladne tekucine

zamjena rashladne tekucine

Član
Znam da je mozda dupla tema ali evo zanima me. Koliko doista ima smisla mjenjati rashladnu tekucinu po nekom preporucenom intervalu od dvije godine? Sta ce se moze lose desiti ako tekucina nije dugo mjenjana, a temperatura je uredu sa ispravnim omjerom antifriza i destilovane vode? Kako provjerit jel tekucina za zamjenu, nisam nikad mjenjao, a auto je kod mene vec 3 godine i ne znam kad je mjenjana.
 
Član
Pozz drug , ja ti mogu rec.. Na mojoj 206-tici , Prije mene vlasnik kaze da nije mijenjo odavno rashladnu tekucinu , i ja Odem do Majstora.. I zamijenim... Mogu ti rec Kako je smrdilo fuj.. isto kao " pokvaren " jogurt , auto je jako slabo grijalo/hladilo.. Temperatura je znala ic preko 90 , A sad... kad sam zamijenio vjeruj mi mnogo brze sve postize.. Nije skupo ja bi to zamijenio :)

XjmLVho.jpg
 
Član
Znam da je mozda dupla tema ali evo zanima me. Koliko doista ima smisla mjenjati rashladnu tekucinu po nekom preporucenom intervalu od dvije godine? Sta ce se moze lose desiti ako tekucina nije dugo mjenjana, a temperatura je uredu sa ispravnim omjerom antifriza i destilovane vode? Kako provjerit jel tekucina za zamjenu, nisam nikad mjenjao, a auto je kod mene vec 3 godine i ne znam kad je mjenjana.
Samim time da je kod tebe 3 godine a nisi mijenjao, je 99% za zamjenu. Naj veci garantni rok imaju Antifrizi specifikacije G12 i vece i on je 5 godina, tako da ti i to moze nesto reci. Antifrizi, jedna od osobina im je da ne dozvoljavaju smrzavanje odn. da "drze minus" medjutim masa je drugih stvari za sta oni sluze: da ne dozvoljavaju koroziju, pjenjenje, stvaranje kamenca itd. i z sve to se u njih dodaju inhibitori-odredjeni aditivi koji im daju ta svojstva i koji se naravno u svakodnevnom radu i posle odredjenog vremena TROSE, zato antifrizi imaju rok trajanja. Dakle, posle odredjenog vremena, u radu vozila, antifriz je i dalje mozda u dijelu drzanja minusa dobar, ali ovo gore sto sam nabrojao i jos dosta toga nije, pa se pocinje prvo pojavljivati korozija, kamenac, itd. (prvo smeta pumpi za vodu, pa hladnjaku, u sistemu se pojavljuje talog od korozije, losije grijanje i hladjenje itd.) a kolega gore je dobro rekao, a na slici se dobro i vidi, sta se desavalo u motoru i kako to izgleda. Da se razumijemo, ovo sam napisao za one koji hoce da znaju i zele da razumiju, i paze svoj auto, a oni koji kazu (ima minus, nece smrznuti, Golf je to, dobar je ne mjenjaj...) neka se prave da nisu ni procitali, jer trenutno sada ima i majstora koji ne preporucuju zamjenu ulja u mjenjacu, u kocnicama i antifriza, a kamoli nesavjesnih vozaca. Moram jos dodati, da sam se zadnjih godina u dijelu antifriza svega nagledao, i preporucujem da pri kupovini svi DOOOBRO razmisle sta ce kupiti, jer upravo gore nabrojano (inhibitori-aditivi) cine kvalitet nekog antifriza-ekvivalentno tome uglavnom i cijenu, tako da ono sto se prodaje u autodijelovima i nasim bajnim veleprodajama za 3-4 KM po kobejagi litru a u stvari kad pogledate etiketu malo detaljnije sitnim slovima je napisano 1 KG, sto znaci da nije ni blizu 1 litra jer je kod antifriza specificna tezina mnogo veca od vode, tako da em ce biti prevareni, em ce svom limenom ljubimcu vise naskoditi nego pomoci. Sve u svemu, razlika izmedju onog loseg i dobrog na 1 zamjenu ne moze biti vise od 5-7 KM zato birajte provjereno i kvalitetno.
 
Poslednja izmena:
Član
Znam da je mozda dupla tema ali evo zanima me. Koliko doista ima smisla mjenjati rashladnu tekucinu po nekom preporucenom intervalu od dvije godine? Sta ce se moze lose desiti ako tekucina nije dugo mjenjana, a temperatura je uredu sa ispravnim omjerom antifriza i destilovane vode? Kako provjerit jel tekucina za zamjenu, nisam nikad mjenjao, a auto je kod mene vec 3 godine i ne znam kad je mjenjana.
Otiđi kod nekog majstora (ako nemaš mjerač) da ti izmjeri temperaturu rashladne tekućine..
To ti je najbolje da uradiš svake godine pred zimu.
Ako je o.k,ništa ne diraj
 
Poslednja izmena:
Član
njegova uloga je da neda vodi da smrzne a ne da lijepo miriše ili da lijepo izgleda. sve dok je pod minusom ne treba ga džaba dirat.kad izgubi svojstvo može se malo ispustit pa dosut litar ali istog koji je vec u sistemu a ne miješat antifirze permante g12 itd...
 
Član
dok sam imao golfa u ovlaštenom su mi rekli da se rashladna nikad ne mijenja auto je bilo cca 10g staro i nikad nije mijenjano dosipano i sl, a ja sam se raspitivao kad sam trebao da radim veliki servis. ugl nikad nisam drkao po fabričkoj rashladnoj tekućini.
 
Član
Dok sam radio u Renaultu , kod njih je bio propisan interval zamjene rasladne tekućine kad se vrši zamjena vodene pumpe , prilikom zamjene zupčastog remena , u prosjeku svakih 5 godina ili 120.000km
 
Član
Pozz drug , ja ti mogu rec.. Na mojoj 206-tici , Prije mene vlasnik kaze da nije mijenjo odavno rashladnu tekucinu , i ja Odem do Majstora.. I zamijenim... Mogu ti rec Kako je smrdilo fuj.. isto kao " pokvaren " jogurt , auto je jako slabo grijalo/hladilo.. Temperatura je znala ic preko 90 , A sad... kad sam zamijenio vjeruj mi mnogo brze sve postize.. Nije skupo ja bi to zamijenio :)

Jest da nisu neke pare ja sam svake godine mjenjao u pezou bez problema moze 5godina. To sto se auto grijalo, slabije postizalo radnu temperaturu i sto ti je grijanje slabije bilo je zbog toga sto auto nije bilo ozraceno kako treba a ne do tekucine ili antifriza :)
 
Član
Jest da nisu neke pare ja sam svake godine mjenjao u pezou bez problema moze 5godina. To sto se auto grijalo, slabije postizalo radnu temperaturu i sto ti je grijanje slabije bilo je zbog toga sto auto nije bilo ozraceno kako treba a ne do tekucine ili antifriza :)
a dobro brate ja govorim , sto sam zamijenio kako je bilo prije ili poslije... samo govorim svoj slucaj , sto ne mora znacit da ce bit u njegovom :)
 
Top