Zakon o bezbjednosti saobraćaja - Brušura

Zakon o bezbjednosti saobraćaja - Brušura

Administrator
Evo jedna zanimljiva brošura o cijenama kaznama, pravilima, količinama alkohola u krvi nakon popijenog pića i td.

KLIKNI

Ili link za download

http://www5.zippyshare.com/v/25412999/file.html
 
Administrator
Ima nekih greški, a staro je vjerovatno 2 godine, jer odprilike toliko ima od kako je ukinuto to za poslije 23.


Našao na netu pa da podijelim. Ima nekih korisnih stvari.


Vožnja poslije 23 sata je svima dozvoljena, par puta se o tome raspravljalo na forumu :)
 
Član
U zemlji gdje prosječna plata se kreće oko 500 km,kret****** na vlasti donose zakone sve u cilju zaštite njihovih građana.:banghead:
Samo nekoliko važnijh stavki iz ovog istorijskog dokumenta kojum se" spašavaju životi bh građana"....LOL:LOL:LOL
Vijeće ministara BiH konačno je utvrdilo dugoočekivani Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama
Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, koji je upućen u parlamentarnu
proceduru. Novi zakon donosi niz promjena, a vozače vjerovatno najviše zanima drastično povećanje
kazni za prekoračenje ograničenja brzine.
Novim izmjenama predviđaju se i veće kazne za korištenje mobilnih telefona, kao i za nekorištenje
sigurnosnog pojasa. Kazne za ove prekršaje iznosit će od 100 do 300 KM.

Pooštrena je kaznena politika i s aspekta brzine kretanja. Za prekoračenje od 20 do 30 km/h kazna
će iznositi od 100 do 300 KM, dok će za prekoračenje od 30 km/h kazna iznositi od 400 do 1.000 KM.

Iste su novčane kazne za odbijanje alkotesta i za utvrđeni stepen alkoholiziranosti iznad 1,5 grama
alkohola u krvi.
Kompletan tekst http://www.klix.ba/vijesti/bih/proc...nje-brzine-od-30-km-h-i-do-1-000-km/151214109
 
Član
I treba da poostre kazne. Vidis da svaki dan ginu ljudi. Kad te klepi po dzepu sumnjam da ces vise divljati. Jedino ne kontam ovo za audio uredjaje, nece valjda radio zabraniti :D
 
Član
I treba da poostre kazne. Vidis da svaki dan ginu ljudi. Kad te klepi po dzepu sumnjam da ces vise divljati. Jedino ne kontam ovo za audio uredjaje, nece valjda radio zabraniti :D
Ne ginu ljudi radi toga što ide 70 umjesto 50 km/h na sat....Ograničenje od 50 na sat je još iz vremena kada su se vozile fiće
Prije ćeš poginuti gledajući uvijek na sat jeli voziš 50 ili 55 na sat,da te ne bi neki hebeni drot zaustavio radi tih 5 km/h
Ako već ovi kret*** "paze na sigurnost " svojih ovčica,zašto ne prepišu zakon npr.iz Švicarske gdje se veličina kazne određuje prema primanjima građana
Očekivati od penzionera sa 320 km penzije,nezaposlena,radnika sa minimalcom da plaćaju ove astronomske kazne mogu samo umno poremećene osobe,
Ovim idiotskim zakonima će samo povećati korupciju gdje će još više profitirati samo drotovi
Mangupi sa nabrijanim autima,drotovi,već pomenuti kret*** koji donose ovakve gluposti,kriminalci,mafijaši,itd itd sigurno neće plaćati kazne
Ovim je još jednom potvrđeno da ovom zemljom upravljaju tipovi koji žive u nekim svojim svijetovima,van svake realnosti,bez ikakva osjećaja za bilo koga
osim njih samih i njihovih okota......Nešto slično imamo već u sjevernoj Koreji
Ako i sada još i dalje misliš da je ovo dobra stvar definitivno spadaš u gore nabrojanu grupu
 
Član
Slazem se, nisam ni ja neki savjestan vozac al kad vidim kakvih morona po cesti ima i ovo su male kazne.. jucer se s bjelasnice vracam i guzva od krupca prema gradu zbog semafora na kuli i par "vozaca" pretice kolonu na punoj hladno i policije nigdje.. ccc
 
Član
Slazem se, nisam ni ja neki savjestan vozac al kad vidim kakvih morona po cesti ima i ovo su male kazne.. jucer se s bjelasnice vracam i guzva od krupca prema gradu zbog semafora na kuli i par "vozaca" pretice kolonu na punoj hladno i policije nigdje.. ccc
@samky ....o tome sam baš i govorio
Takvoga sigurno neće kazniti
 
Član
4. Članom 90. osnovnog Zakona propisano je da za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla.

Uzimajući u obzir stanje saobraćajne infrastrukture, te karakteristična obilježja saobraćajnih nezgoda, ostaje potreba za korišćenjem svjetala na vozilu danju. Cijeneći funkciju izvedenih "dnevnih" svjetala na vozilima kao ekonomičnije alternative "kratkim" svjetlima, predložena izmjena se ogleda u mogućnosti korišćenja "dnevnih" umjesto "kratkih" svjetala.


Samo ostro, ko ne moze da vozi po ogranicenju i ne treba da vozi.

@nero78
Worth noting is that from 50 to 100 kph the braking distance of a car will increase from 10 metres to 40 metres. When you double the speed of a car braking distance quadruples.
50km/h - 35m
70km/h - 56m
 
Član
@iEx......ja bih najsretniji bio da smo mi npr.jedna Njemačka,jedna Amerika,ukratko uređena zemlja gdje zakon važi za sve
Slažem se sa tobom o ovom zaustavnom putu,samo bih napravio razliku u ograničenju brzine npr.u gradu i u obilaznici oko grada
Ali jok,najlakše je sve strpati u jedan koš....Mislim da mi svi znamo koji je stvarni cilj takvih ****************
samo jedan pogled na našu putnu infrastrukturu je dovoljan da se vidi na zašto se desilo najmanje 60% udesa ...Slika je ironija,tako da ******
glYlqFp
 
Član
Po novom zakonu voznja poslije 00:00 vozacima koji ne posjeduju vozacku duze od 2 godine je ZABRANJENA voznja,valjda su sad ukinuli i ono ako ima neko s tobom da smijes vozit,a ovo za pojas je smjesno 100-300km pa sta njeg boli k... hocul se ja vezat to je zbog moje sigurnosti
 
Član
Znaci dzaba ja dado 1300km za vozacku ako ne smijem poslije 12,za te pare sam mogo taxi komotno zvat svaki put kad hocu izac
 
Top