Xenoni i zakon kod nas(BiH)

Xenoni i zakon kod nas(BiH)

Član
Prvo da se izvinim svima ako sam postavio već postavljano pitanje,ali probavao sam na forumima naći odgovor,i nisam ništa pronašao. Ovako,interesuje me dali je kod nas donesen neki zakon koji reguliše ugradnju xenona na auto u DIY režimu,tj,na auta koja nemaju fabrički ugrađene xenone. Želio bi sebi na auto ugraditi xenone,a koji sam baksuz,isti dan će donijeti neki zakon po kojem se to ne smije uraditi.(ili je već donesen,pošto sam nešto načuo) I ode 50-ak KM. Još jednom izvinjenje i pozdrav svima.
 
Član
ugradi xenone i podesi farove tako da ne smetas drugim ucesnicima u saobracaju i nece te niko dirat
ja sam isao u hrvatsku sa xenonima, nisu mi bili dobro podeseni farovi, zaustavila me policija u gradisci i trazili samo da malo spustim farove, nisam bio spojio one motorice i on mi je na onom prekidacu "spustio", nije vidio da se snop nije pomjerio, i pustio me dalje, prosao granicu i sve bez problema, niko me dirao nije

ovdje po BiH svakako niko ne crva, samo je bitno da su farovi fino podeseni i nema problema
 
Koliko znam u bih nema nikakvog zakona za xenone dok u HR nesmijes ih imati ako nemas lece...iako rijetko koji policajac obraca paznju na to,ali ako se potrefi kakav kreen moze te zaj...i napisat kaznu
 
Član
Sve su ti vec rekli...mada u HR ce ti progledati kroz prste cak i ako imas neku "normalnu" boju xenona u faru bez leca, recimo 4300 ili 6000K...za 8 ili 10K recimo nema sanse da ce te pustiti jer to ubija...kao da u sunce gledas :icon_eek:
 
Legend
dzinn16v je napisao(la):
Koliko znam u bih nema nikakvog zakona za xenone dok u HR nesmijes ih imati ako nemas lece...iako rijetko koji policajac obraca paznju na to,ali ako se potrefi kakav kreen moze te zaj...i napisat kaznu
Moze i baz leca, al kao sto je neko vec napisao, najbitnije je da su farovi podeseni, primjer: prije 2 dana mi je dosla LAGUNA na zamjenu D2R xenon sijalice, a to je sijalica za OEM xenon far bez lece, ubacili mu 6000K... ali taj far ima senzore za podesavanje visine snopa, tako da ni u kom slucaju ne smeta ostalim ucesnicima u saobracaju... ;)

tibor987 je napisao(la):
Sve su ti vec rekli...mada u HR ce ti progledati kroz prste cak i ako imas neku "normalnu" boju xenona u faru bez leca, recimo 4300 ili 6000K...za 8 ili 10K recimo nema sanse da ce te pustiti jer to ubija...kao da u sunce gledas :icon_eek:

tacno... 4300K, 5000K i 6000K je sasvim OK... bez problema sa policijom, dok je 8000K vec visa plava nego bijelo... sto je rizicno kod nas, jer ako ti ne bude imao sta pisati onda ce mu 6000K biti izgovor, dok u HR je to nedopustivo... ;)
 
Član
postavi prskalice za farove pa te nece peglati sa xenonima 1000%. ne moraju ni biti u funkciji. provjereno i to vise puta
 
Član
Hvala puno na pomoći. Znači ipak stavljam xenone. I onako sam mislio stavljati ili 4300 ili 6000 . Svi ostali su mi ružni.
 
Top