xenon kopija / original

xenon kopija / original

pozdrav,

Zanima me kako se može primjetiti (okom) da li je xenon kopija ili orginal? - Na svom Golf4 imam, međutim lijevo mi je pregorilo (prestalo je raditi, valjda je vrisnulo) . Slučajno navratim u "Motorex" i pitam koliko je xenon jedno svjetlo, kaže mi prodavač: 199 KM ! Ostao sam šokiran. Gledam po PIK.ba ljudi prodaju 30-40 KM.. 50.. nije bitno.

Šta je bit u ovim svjetlima?

neka mi neko bude konkretan:

- Kako prepoznati kopiju od orginala?
- Da li ako stavim kopiju može izazvati neki problem za dalje?
- Da li će se primjetiti desno i lijevo svjetlo (gdje je orginal, pretpostavljam, i ovaj gdje bih stavio kopiju) ?

- Koliko inače je "životni vjek" kopiji xenona?

valjda je 10 KM ta zamjenska sijalica?


najbitnije možda od svega je; da li će se primjetiti razlika da jedno manje svjelti od drugog zbog toga što je ovo kopija?

neka odgovaraju samo osobe sa iskustvom.

ne treba mi nikakva reklama, ponuda, trebaju mi informacije.
hvala
 
ja ne znam da je g4 dolazio sa fabrickim xenonima, rijetki su bas, tako da je kod tebe vjerovatno "kopija", tj kinez,,,,,,, kao i 99% na trzistu, pa i taj od 199KM samo kvalitetniji "kinez"

Kupujes sijalice u paru, nikada razdvojeno, i uvijek se mijenjaju uparu,,,
zivotni tj radni vijek je oko 10000h (sati)
 
Član
10KM:icon_question: ne bih ja rekao da su xenoni...obrati se čovjeku (link ispod) koji se bavi time i riješiti će ti probleme ;)

http://www.bhtuning.com/edo-16v-u-2.html
 
drug, mijesas kruske i jabuke, isto je to, voce, samo nije isto slatko.....


xenoni posjeduju balaste, idu posebne sijalice, xenon sijalice, set izgleda ovako kao i prikljuci za sijalice

XenonKit.jpg




a to sto si na benziskoj vidio je vjerovatno obicna sijalica sa natpisom XENON ligth, tj imju "boju" xenona, nidze veze


h4-xenon-white-bulb-car.jpg


H1-Xenon-Bulbs.jpg
 
Član
danas ti je sve na trzistu kinesko pa tako i xenon svjetla. samo imas bolji i losiji xenon. orginalni xenon mozes prepoznati samo po konstrukciji sijalice pa tako imas

D2S/R/C

PHILIPS-XENON-HID-D2S-R133296-0.jpg


D1S

d1s.jpg


ako ti je ugradjen naknadno xenon onda ti samo moze biti H7 kao na slici ispod

H7-Xenon-Bulb.jpg


ako te jos nesto interesuje pitaj ili ovdje ili na PM
 

mm3

Član
Nije samo razlika u samoj konstrukciji, ako su originali ovisi i od "cega" je ta kopija koju kupujes ( Philips, Osram ili GE.. ) svi imaju svoje prepoznatljive nacine izrade sijalica po kojima ih se moze jednostavni identificirati. A evo ti mala pomoc kako ih razlikovati mislim originale od azijskih "originala"

http://www.hidbulbzrus.com/HID_Legitimacy_files/vs.pdf

pozz
 
Član
philips, bosch i osram ne rade xenone tako da je i to kopija.
jednom smo bas pisali o tome tako da se ne zavaravas tim podacima.
Osram jedino pravi rezervne sijalice ali setove ne prave.

hella je jedini orginal xenon koji je najzastupljeniji na trzistu.
 
Legend
napisate ti kolege gore sve, da se dotaknem teme
imam na audiju FABRICKE XENONE znaci d2s sijalice
kupujem kopije i nemam nikakvih problema, auto se stalno vozi, svijetla stalno ON, traje izmedju 1.5-2 godine sto je sasvim ok..
vidjljivost i vise nego dobra, tako da sve preporuke za kinu :D
 
Član
Kad ljudi skontaju da su i kinezi i kopije haman pa i bolje od originala, a u mnogim stvarima se to i pokazalo ;) sto dati u merc servisu za sijalicu 350KM kad je mozes uzeti za 40-60-80km zavisi gdje uzimas ;)
 

mm3

Član
Hella isto ne pravi sama xenon sijalice nego kupije patent, to se tice kvalite i jacine kineskih sijalica nemogu se mjerit ni sa jednom sijalicom od originalnih proizvodjaca. Ne govorim da ne vrijede te pare za koliko se prodaju. Ali jednostavno ni po jednom kriteriju se ne mogu mjeriti osim po cijeni. Ali ona brojka sto je napisana da sijalica radi 10000 sati je fantazija na kvadrat znaci po sluzbenim stranicama osrama i philipsa pisu brojke od 2000-3000 sati neznam tko i gdje iskopa toliki broj. Kad originali traju toliko kako ce kinezi?! A svakako nqkon 1500-2000 radnih sati sijalica oslabi toliko da je jaka kao bolja halogena sijalica
 
Član
Kako gledas na to da auto proizvedeno 2010 godine dolazi do mene i kupuje sijalice, a neki su dolazili i da naruce balaste, sa istim autom ???? Sve je individualno, samo ne vidim nikako bacanje para na skupe sijalice, i jos debelo skuplje originalne stvari, lijepi kinez i kopije koje su se pokazale kao bolje rjesenje.

sijalica od 30-50KM d2s sigurno nije trajanja 5 godina kao neke originalne, ali za godinu ili dvije zamijeniti par sijalica je bolje nego opet u servisu nakon 5 godina ( rijetko kome traje ) i dati 350KM za sijalicu ;)

Opet ko ima para nije mu to nista, lijep je osjecaj otici u servis i na dobar dan dobiti cijenu od 100KM+ za svaku uslugu ;)

Moje misljenje, svako zna svoje ;)
 

mm3

Član
Potpuno se.slazem ali to sto su auta 2010 godiste ne znaci nikako da im svjetla i ballasti nisu radila 3000 sati sto nema nikakve veze sa godistem auta i kilometrazom koju su presli. Pa imas auta vani 2010 godiste sto imaju po 200000 i 300000 kilometara predjenih pa izracunaj si otprilike koliko su radile sijalice.. Nisam ni rekao da.treba ici u servis i placati toliko pretjerane cijene ja recimo originale prodajem 70-80 km i dajem 2 odine grancije sve zavisi kako gdje nqdjes. Ali i ja isto nebi dao 350 km za originalnu sijalicu sa zamjenim isto bih uzeo kineza, ali danas ima eto i originala jeftino ako nadjes pravog covijeka za to i za malo vise si para puno mirniji jer i ja sam kineze prodavao i nikad neznas imam DC setove koji rade preko godinu i pol vec bez ikakvog problema a imao sam i d2s koji su crkli akon 3 mjeseca. Sa kinezima je velika stvar i sreca..
 
Član
Bosch i Philips ne prave xenone treba li da napisem velikim slovima da bude jasnije. taj bosch i philips sto spominjes je takodje kopija kineska tako da ti prica ne pije vode
 
Član
Prijatelju ako budes kupovao sijalice xenon, dobro obrati paznju kod koga kupujes i da li imas garanciju (pismenu) na sijalice bolje je i platiti 10-20 km skuplje vec se zaj....... sa njima, ovo ti govorim iz iskustva
 
Top