Woofer pojacalo POMOC

Woofer pojacalo POMOC

Član
Ovako zanima me kak znat koliko pojacalo mora bit npr za woofer 1000 w da to dobro radi,ili ako se spajaju 2 woofera na jedno pojacalo.. Dalje me zanima za sta sluzi kondenzator i dal se spaja na pojacalo za zvucnike il za woofer... Imam u autu stari mi je spojio 2 pojacala na jedan kondenzator a jedno pojacalo je za woofer a drugo za dva velika zvucnika, i ako stavim malo zescu muziku jos u auto dal treba mijenjat alternator jaci stavit il sta? ako sam pogrijesio post oprostite nov sam
 
Član
Posto si nov na forumu trebas se prvo predstaviti svima jer je to obicaj kod nas.
http://www.bhtuning.com/forums/novi-clanovi.4/

A odgovori na tvoja pitanja su:
1. Znati koliko snage treba da pojacalo ima da bi guralo 1/2/xxx woofera zavisi sve od samog woofera i njegove snage. Neka praksa je uvjek bila da je Wrms snaga woofera = Wrms ampa. Mada u vecem broju slucaja je bolje i da je jaci amp jer ce woofer imati kvalitetniju snagu nego da zbog nedostatka ide u cliping.

2. Kondenzator ti sluzi da drzi konstantan napon pojacalu. Ako npr. nemas kondenzatora i pojacavas u autu, a jaka ti je muzika, primjetit ces opadanje napona na lampicama od auta sto znaci da amp vuce vise struje nego sto sam alternator i baterija imaju u tom trenutku. Zato se on stavlja da spasi tu jednu odredjenu kolicinu struje koju ce amp koristiti.

3. Kod tebe je stavljen kondenzator zato sto 2 pojacala vuku vise nego jedno i da bi ti napon ostao konstantan ako pojacavas mnogo.

4. Oko alternatora je politika sto veci i jaci to uvjek bolji. Mada nije svako u stanju da kupi maksuz nov alternator za xxx para samo zbog muzike sto ti u prevodu znaci da li ga treba mijenjati ili ne zavisi od jacine sistema koji stavljas u auto, namjere sta ces sa tim sistemom raditi (ici na takmicenje/slusati samo u autu onako itd.

Nadam se da sam pomogao i za neka basic pitanja ima tona tema na netu kako sta funkcionise :) Pozz
 
Član
Svaki woofer/amp ima svoje vrijednosti snage. Ako na W/A pise 1600w ili 2000w ne znaci da ono ima toliko stvarne snage jer te velike cifre samo govore koliko wati se smije pustiti u woofer prije nego sto sav pregori. E sada tvoj glavni cilj je da na netu nadjes Wrms jer su to konstantna mjerenja koja W/A mogu da podrze/stvore. Tako da ako ti pise npr. woofer 230Wrms znaci da kada taj woofer spojis na amp koji ima 230Wrms, woofer ce da svira pri svom najvecem potencijalu u prevodu ako u njega stavis 300W nece nista jace svirati od 230W ali svaki W extra znaci da ce stabilnije svirati i amp se nece muciti mnogo. Tako da ako imas npr 2x200Wrms woofera koje zelis da okacis na pojacalo, ono treba da ima ako hoces max da izvuces od njega min 400Wrms. Pozz
 
Član
to 1000w što piše je nigdje veze od stvarne snage, nominalne snage ili ti ga RMS... kondenzator je bacanje para, bolje tih 70-100KM uložit u kablove ili bolji akumulator ili još jedan akumulator ;)
 
Član
ne, nego imaš dva izlaza po 300 w čiste snage, ovo 600 ne gledaj... i ne sabira se to tako... možeš spojit znači 2 woofera po 300w
 
Član
Od malena se uci ;)

http://www.ronis.hr/pioneer/77/subwoofer-pioneer-ts-w3001d4/TS-W3001D4/ mozes mi obijasnit na ovom subu ja nista ne kuzim,jer kad sam bio u ducanu znaci rekli su mi da ako imam 2 woofera po 500 w rms da mi treba za ta 2 jedno pojacalo 1000 wrms znaci svaki izlaz 500 w rms, a na ovom subu ne pise uopce nigdje ti podaci ,http://www.njuskalo.hr/auto-zvucnici-pojacala/mb-quart-raa-1000-auto-pojacalo-oglas-7674164 evo na ovom pojacalu pise sve kak treba..

sry sta sam dosadan haha al zanima me,uvijek kad me nes zanima gledam dok ne skuzim to
 
Član
Wrms/RMS/Nominal output power - sve ti je to isti naziv za stvarnu snagu woofera/ampa a na linkovima ti fino pise i od woofera "Nominal output power 1.000 W" sto znaci njegov Wrms je 1000w.
 
Član
ima i vise faktora koje pojačalo možeš ubacit, a ono igra najvažniju ulogu, džaba ti i najbolji woofer, ako nemaš dobro pojačalo... isto tako jako pojačalo zahtjeva dobru struju, debele kablove i bolje akumulatore... kao i kakvu kutiju ćeš koristit da ti ne bi crko woofer itd...
 
Top