WLan , WAN , Cable ?

WLan , WAN , Cable ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ovako imam problem sa podesavanjem TP-LINK WR340G WLan routera.

Imam kablovsku konekciju ( HS ) i zelim da na desktop racunar prikacim motorola surfboard modem i vec spomenuti router da mi salje WLAN signal tako da se mogu konektovati sa Laptopom preko WLana.

Motorolin modem sam sa TP routerom spojio UTP kablom na WAN a iz "1" porta sam spojio takodjer UTP kabl u racunar tj.mreznu kartu.

Sve lampice na routeru svijetle kako bi trebale medjutim WAN ne svijetli , da li bi mi vi mogli reci ako znate u cemu je problem i da li motorolin modem moram skopcati i sa USBom na kompjuter ...

Hvala
 
Član
mozda imas ip conflict pa ne svjetli :D ja sam imo slican slucaj sa adsl routerom wlan routerom sve radi medjutim zajedno ne rade
 
Član
Nakaci se na router (imas ip adresu na uputstvu) i ides na opciju WAN. Tamo imas opciju ppoe. To setuj kao keep connection. Naravno trebas upisati svoj user i pass...

Nadam se da sam ti pomogao :cool:

Ako ne uspijes javi se na pm da ti posaljem br. telefona
 
Član
Ne trebas spajati cable modem USB kablom, ostavi ga na mreznom.

Meni se cini da je router neispravan ili nekim slucajem da ima staticke ip adrese pa je u konfliktu sa modemom ili PCem
 
Član
Eh ovako ,prvo trebas da vidis sa svojim provajderom koji tip konekcije se koristi.Da li je u pitanju DHCP,PPOE,PPTP ili L2TP...sumnjam da se koristi statička IP.
Kada saznaš koji vid konekcije ti provajder koristi onda ti je veoma lahko podesiti i da imas wirelles konekciju osim LAN,ne bitno da li je router spojen na komp preko USB ili LAN porta,odnosno da li je modem sa routerom spojen preko USB ili LAN...
Doduše neki od provajdera pitaju i to,pošto to njima tamo kada ti uključuju net kao nešto znači ,pa ako ih kontaktiraš objasni im na koji nacin je priključeno jedno za drugo...

Eh sad...ako ti recimo provajder nudi DHCP protokol,onda na routeru jednostavno ne trebas upisivati pass niti username.Bitno je samo da na kompu postavis staticku IP kao i na laptopu,i da na svakom od računara napraviš konekciju za to (obično ide preko VPN-a).Predpostavljam da podešenja za to znaš?

Ako ti provajder nudi PPOE protokol,onda je potrebno da u routeru upišeš username i pass...

Ove ostale protokole koliko ja znam ne koristi niko od provajdera...

Naravno pogledaj na routeru da nisi slucajno disable wirelles konekciju,odnosno da nisi stavio opciju da ti filtrira pristup po MAC adresi?
Naravno ime mreže na oba računara ti mora biti isto :)

I jos jednom kazem,obavezno ti moraju i na laptopu i na desktopu biti postavljene statičke IP !

Naravno,ovo sve rekoh pod uslovom da si ti to sve dobro spojio.Znači kablovski internet dolazi u modem,modem priključen na router,a router spojen na komp...Modem i router ne smiju biti istodobno spojeni na računar preko bilo kojeg kabla(USB,LAN) jer tada bi došlo do konflikta...
 
Član
panajotis je napisao(la):
http://img103.imageshack.us/img103/4617/beznaslova.jpg

Nadam se da sam pomogao!


Kolega, njemu ne svjetli lampica na portu izmedju modema i wi routera... nema to veze sa racunarima i njihovim postavkama.

Lexillium je napisao(la):
Eh ovako ,prvo trebas da vidis sa svojim provajderom koji tip konekcije se koristi.Da li je u pitanju DHCP,PPOE,PPTP ili L2TP...sumnjam da se koristi statička IP.
Kada saznaš koji vid konekcije ti provajder koristi onda ti je veoma lahko podesiti i da imas wirelles konekciju osim LAN,ne bitno da li je router spojen na komp preko USB ili LAN porta,odnosno da li je modem sa routerom spojen preko USB ili LAN...
Doduše neki od provajdera pitaju i to,pošto to njima tamo kada ti uključuju net kao nešto znači ,pa ako ih kontaktiraš objasni im na koji nacin je priključeno jedno za drugo...

Eh sad...ako ti recimo provajder nudi DHCP protokol,onda na routeru jednostavno ne trebas upisivati pass niti username.Bitno je samo da na kompu postavis staticku IP kao i na laptopu,i da na svakom od računara napraviš konekciju za to (obično ide preko VPN-a).Predpostavljam da podešenja za to znaš?

Ako ti provajder nudi PPOE protokol,onda je potrebno da u routeru upišeš username i pass...

Ove ostale protokole koliko ja znam ne koristi niko od provajdera...

Naravno pogledaj na routeru da nisi slucajno disable wirelles konekciju,odnosno da nisi stavio opciju da ti filtrira pristup po MAC adresi?
Naravno ime mreže na oba računara ti mora biti isto :)

I jos jednom kazem,obavezno ti moraju i na laptopu i na desktopu biti postavljene statičke IP !

Naravno,ovo sve rekoh pod uslovom da si ti to sve dobro spojio.Znači kablovski internet dolazi u modem,modem priključen na router,a router spojen na komp...

Zasto moraju biti staticke adrese :icon_question: mislim da si tu u krivu, ali da je pozeljno staviti staticke adrese to da.
 
Član
Zato ako ne staviš statičke adrese doći će ti do konflikta IP-a bez obzira koji raspon IP adresa podesio na routeru...npr. ako stavis da ti je raspon adresa od 192.192.1.1-192.192.1.100 uvjek će ti dolaziti do konflikta i ako samo čak 2 računara imaš u mreži !

I zaboravih reći još,jesi siguran da ti je kabal ispravan kojim si povezao modem sa routerom?
 
Član
Rijeseno kupovinom novog WLan routera D-link (kojeg svima preporucujem) veoma lagan za setapovanje , stabilan ( 1 dan ga koristim) ;)
 
Član
DiAbLo je napisao(la):
Rijeseno kupovinom novog WLan routera D-link (kojeg svima preporucujem) veoma lagan za setapovanje , stabilan ( 1 dan ga koristim) ;)

Ako je DIR-300 javi da ti dam link za rjesavanje svih poznatih bugova a ima ih dosta ;)
 
Član
m50b25 je napisao(la):
DiAbLo je napisao(la):
Rijeseno kupovinom novog WLan routera D-link (kojeg svima preporucujem) veoma lagan za setapovanje , stabilan ( 1 dan ga koristim) ;)

Ako je DIR-300 javi da ti dam link za rjesavanje svih poznatih bugova a ima ih dosta ;)

E drug kod mene je DI-524 pa ako imash nesto uploadaj :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top