Wireless mreza, help

Wireless mreza, help

Član
Znam da sam dosadan.. al sta cu :icon_evil:

Imam internet konekciju HS-ovu i konekcija ko konekcija je super, nikad nisam imao problema (da prekida i sl..) Kasnije kupim neki bezveze ruter da mogu wlan koristiti i usput da skopcam drugog korisnika na ovaj net..
U medjuvremenu se preselim u prvi sprat i dole je prijem KATASTROFA imam ga sad kad pridjem prozoru i to jedva :icon_mad: tako da sam razvukao 30 m lan kabla i sad imam internet al je brzina bljak.Dok je brzina kod drugog korisnika super, al on je udaljen od rutera tek 1 m a ja 30m
Kontam sad da napravim tu wireless mrezu, da montiram neku externu antenu napolje.. trebalo bi biti bolje.. tu mi se vec javlja problem, koju antenu uzeti. Nasao sam na piku da lik prodaje neki BOOSTER, kontam tako nesto da uzmem i uzet jos 7-8 metara kabla da mogu ovaj booster napolju staviti, tamo pise da radi na -20 C ~ +70 C.

Hocu li pogrijesiti ako tako nesto uzmem, jel ima ko iskustva sa slicnim problemom, neku bolju ideju.. bilo sta?! Nebi da sad dam 50,100,200KM nije bitno i da na kraju nebude to to
Kabal nedolazi u obzir jer nas ima takodje 3,4 korisnika koji se konektuju sa moba na wlan, znaci samo wlan
Ev i skica kuce, nacrtao sam na brzinu u paint-u cisto da se vidi problem
 
Član
neznam koji wlan ruter imas.....moj Wlan air live ima mogucnost da ogranicis korisnike po protoku i time bi tvoj problem bio rijesen....mada opet mi nije jasno.....sa ovim mojim Wlanom ja imam signal u cjelom objektu na sva 3 sprata,i okolo objekta tek u 4 objektu niz cestu mi se pri ulasku u isti gubi signal.....
mogao bi za pocetak naci neki dobar wlan ruter pa posuditi i probati......
u slo sam stanovao u hotelu,cijeli hotel,sve sobe su vukle dobar wlan signal sa rotera koji je bio na tavanu.....

EDIT:sad vidim da nemas nikakav wlan ruter nego da imas probleme sa lanom i hoces sad da uvedes wireles....
pa eto ja preporucujem wlan air live 5460ap v2 moze se mijenjati softver,updateovati,ima WEP,WEP 2 zastitu,mac filtraciju sve zivo,uostalom izgooglaj pa vidi karalteristike,nije ni skup...
pozzzz
 
Član
stavis ap, a na njega se kacite... al pazi imas tu dosta faktora koji uticu... ako nemas opticke vidljivosti sa ap, te ako je veca udaljenost onda moze biti problema, pogotovo kroz ove nase "debele" zidove pune zeljeza i ostalog... ovaj "booster" nista je to, 6 dbi, pa nekih 14 treba ako se ima opticka vidljivost da bude stabilno u svim uslovima,,,,

najbolje da ovaj ap ide gore negdje na cosak zgrade, da njegova antena viri, ti isto svoju puknes na prozor i imao bi solidan signal... ali kod wirelessa fakticki nista ne znas dok se ne proba, te koliko para toliko muzike....
 
Član
Mrva je napisao(la):
Koliko je para takav ruter... znam da mogu ogranicit, sigurnost mi nije briga :)

bgm neznam koliko je nov ali ja polovan platio cca 60km ima dosta vremena.....ni to nisam siguran.... :icon_rolleyes:

Limpi je napisao(la):
stavis ap, a na njega se kacite... al pazi imas tu dosta faktora koji uticu... ako nemas opticke vidljivosti sa ap, te ako je veca udaljenost onda moze biti problema, pogotovo kroz ove nase "debele" zidove pune zeljeza i ostalog... ovaj "booster" nista je to, 6 dbi, pa nekih 14 treba ako se ima opticka vidljivost da bude stabilno u svim uslovima,,,,

najbolje da ovaj ap ide gore negdje na cosak zgrade, da njegova antena viri, ti isto svoju puknes na prozor i imao bi solidan signal... ali kod wirelessa fakticki nista ne znas dok se ne proba, te koliko para toliko muzike....

mislim da ovaj ap sto sam naveo ima Up to 26dBm....
 
Član
suki i ovi najjeftinij imaju "dovoljno" snage za odasiljanje ono 15-tak dbi, ali djaba ti to ako ces ga stavit negdje u zatvoreno... zato najbolje uzet/napravit antenu pruzit negdje na prozor da se moze stabilnije kacit na mrezu...
 
Član
Koristio sam raznorazne wi-fi antene, od airlives, d-link, grid antene, home made antene, itd itd... I trenutno koristim NS5L UBIQUITI NanoStation Loco5 koja radi na 5ghz i ja sam prezadovoljan, antena je i vise nego ok... Potrebna je barem mala opticka vidljivost i stabilnost konekcije je zagarantovana, range domet je do 10kilometara, kod nas kosta negdje oko 120-150km kako gdje...
 
Član
Maloprije sam se cuo sa sestrom.. nasla ona na ebayu ovaj gore vec spomenuti booster + antenu 17db i 10 metara kabla.. pa ce mi ona poslat ako se odlucim za to.. Vidim da ste vec rekli da je to bezveze, posto mi je ovo free verzija (seka casti) onda cu mozda i pokusati ovo prvo. S'tim sto ovu antenu i booster imam namjeru izbaciti na ivicu kuce.. Sta mislite :)
 
Član
Mrva je napisao(la):
Maloprije sam se cuo sa sestrom.. nasla ona na ebayu ovaj gore vec spomenuti booster + antenu 17db i 10 metara kabla.. pa ce mi ona poslat ako se odlucim za to.. Vidim da ste vec rekli da je to bezveze, posto mi je ovo free verzija (seka casti) onda cu mozda i pokusati ovo prvo. S'tim sto ovu antenu i booster imam namjeru izbaciti na ivicu kuce.. Sta mislite :)
Nezz daj boze, al meni ova antena izgleda tako zalosno da sumljam da ces imat kvalitet signala i stabilnu konekciju, al tko zna mozda se varam...
 
Top