VW Kharman Ghia 14 - Bader

VW Kharman Ghia 14 - Bader

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MyX

Član
Nadam se da sam na dobro mjesto postavio ovu temu, ako admini imaju bolje rjesenje, neka ovo edituju...LP

Auto na fotografijama izgleda kao Karman Ghia tip 14, ali na komande gasa i kočnice reagira poput Porschea. Nabavna mu je cijena ista kao i cijena Bentley continentala. Riječ je o unikatnom primjeru, o Baderu:























Radionice poput Alpine, Carlossona i Rufa službeno se predstavljaju kao proizvođači automobila. Njihova se vozila pritom prilično očito oslanjaju na automobile velikoserijskih proizvođača: BMW-a, DaimlerChryslera i Porschea. Upravo je Porsche u međuvremenu na velika vrata ušao u Volkswagen. Možda je to trebao učiniti još oko prije 35 godina, jer bi sebi Jochen Bader tako vjerovatno prištedio 4500 radnih sati potrošenih na stvaranje savršene fuzije tih dvaju proizvođača!

Krajem šezdesetih godina ugasio se san o ''bubi'' s Porscheovim motorom. Sve ozbiljniji konkurenti iz Zuffenhausena najednom su raspolagali šestocilindarskim boxer – agregatom koji se više nije mogao smjestiti u bubin motorni prostor. No, prostora nije nedostajalo ispod Karmannovog poklopca motora: ovdje se šestocilindraš osjećao kao kod kuće. Unatoč tome, serijske vozne karakteristike ''bube'' i Karmanna nisu mogle udovoljiti zahtjevima moćnih agregata, već i zbog njihove male mase.

Jochen B. prihvatio je tu činjenicu. Od početka mu je bilo jasno da se njegov san o Porsche-karmannu ne može ostvariti ako se mukotrpni sati rada ne posvete razvoju samonoseće koncepcije vozila. Za početak, Jochen je nabavio tip 14 automatik u dobrom stanju, koji je i odredio vanjsku liniju automobila. Podvozje nije zadržalo serijsku koncepciju, ostalo je samo nekoliko tvorničkih dijelova, prije svega dijelove podnice i sjedišta poprečnih ramena.

Okvir prednje osovine zamijenjen je onime iz VW-a 1303, da bi se osovina mogla opremiti odgovarajućim opružnim nogama. Pritom se okvir morao skratiti, a sjedišta su poprečnih ramena nanovo poticionirana. Logično je da su se morali skratiti i stabilizatori na oba kraja. Jochen je modificirao 23-milimetarske stabilizatore iz ponude proizvođača dodatne opreme. Na stražnjoj je osovini upotrijebio aluminijska poprečna ramena iz Porschea 944 turbo, te je vilicu okvira smanjio i skratio.

Sve navedeno u početku nije značilo samo lošiju stabilnost, nego je i nepobitno dovelo do manjka gornjih prihvatnih tačaka za nove dijelove podvozja. Motor i mjenjačka kutija sa šest stupnjeva prijenosa iz Porschea 933 jedva su pronašli oslonac na ''osakaćenom'' podvozju. Ukazala se tako potreba za konstruiranjem torzijski otpornog okvira – za tu se svrhu najboljom pokazala gradnja savršeno izvedenog zaštitnog kaveza.

Kavez pridržava sklop motor/mjenjač upravo onako kako su to predvidjeli Porscheovi stručnjaci, iako je sada smješten u ''ponešto'' drukčijem karoserijskom obliku. Pritom stražnjoj osovini, sada opreljenoj spiralnim oprugama, pruža toliko potrebnu stabilnost. Po uzoru na bubu, Jochen je kućišta prednjih amortizera sakrio ispod blatobrana. Samorazumljivo je da su kućišta povezana stabilizacijskom šipkom smještenom u prtljažniku iznad rezervoara benzina. Jedan sprat niže, ispod pomenute konstrukcije, zavarena su uporišta za zupčastu letvu volana iz modela VW 1303. Navedene preinake, iako se na prvi pogled mogu činiti relativno jednostavnima, mjesecima su upošljavale niz ljudi, među njima i stručnjaka za ovjese iz KW-a. Zahvaljujući njihovom trudu, omogućena je i ugradnja uniballa te poluosovina iz Porschea 944, a nakon toga ništa više nije stajalo na putu ni ugradnji kočionog sistema preuzetog s modela 933 biturbo. Tko bi se nakon svega mogao usprotiviti trodijelnim Speedline-ovim aluminijskim felgama dimenzija 8x17 cola TE49, s gumama 215/40 sprijeda i 245/35 straga. Njih nisu htjeli prihvatiti samo serijski blatobrani, što je rezultiralo daljnim preradama karoserije, a na kraju su ''nastradale'' i ukrasne letvice. Upravljačka se ploča također morala preraditi da bi ugostila instrumente iz Porschea 933, no to više zaista nije bio problem.

O ovom bi se automobilu mogla napisati cijela knjiga prepuna tehničkih detalja i napraviti veliki zidni shematski prikaz. Električna instalacija više nema nikakvih dodirnih tačaka s onom iz nekadašnjeg Karmanna, što je i logično, jer moderni motor 911-ke zahtijeva elektroničko upravljanje i nadzor. Osim toga, ni jedan tip 14 nije dosad imao ABS ili slična elektronička pomagala. A samo jedan pogled na nožne komadne otkriva da se iza papučica krije tehnologija proizašla iz Zuffenhausena, što podrazumijeva i hidraulički pokretano kvačilo.

S obzirom na godinu proizvodnje, moglo bi se zaključiti da je ovom veteranu potrebno više vremena za postizanje performansi, no ako mislimo na ubrzanje 0-100, to definitivno nije slučaj. Ovom je tobožnjem starcu potrebno manje od 4,5 sekundi za postizanje 100 km/h. Zahvaljujući odličnoj aerodinamici koja ga je uvijek činila toliko superiornim u usporedbi s bubom, automobil dostiže 300 km/h, što može zahvaliti masi od samo 1100 kg, 3600 ccm radnog obujma, te snazi od 321 ''konja''. Sigurnosti radi, Jochen je ugradio i jedan dio iz bube proizvedene u Mexicu – rezervoar benzina zapremine 60 litara, do kojeg se dolazi kroz otvoreni poklopac prtljažnika.

Naravno, lista ''unutrašnjih vrijednosti'' mnogo je opsežnija, čak iako u njoj mogu uživati samo dvije osobe zaštićene Heigovim zaštitnim kavezom lakiranim u boju vozila (Porsche kristalno srebrna). Školjkasta sjedala od kevlara isporučuje Konig, a sigurnosni pojasevi u četiri tačke proizvod su engleskog Willansa. Vozač sve drži pod kontrolom preko dobro poznatog Porscheovog 34-centimetarskog upravljača. Na raspolaganju mu je i manji kotačić JVC-ovog autoradija, opremljenog Stegovim pojačalom. Za zvuk je zadužen Emphaserov sistem zvučnika s pripadajućim wooferom marke JL-audio. No, u ovom slučaju je riječ o potpuno sporednoj stvari, jer ništa nije toliko upečatljivo kao zvuk zrakom hlađenog boksera iz Zuffenhausena.



VW KARMANN GHIA
tip 14 automatik/1971 godina

Motor: Porsche 993
Posebnosti motora: usisni trakt i upravljački sistem rennsport, zračni filter iz Porschea GT3 kupica, veća kompresija, oštrija bregasta osovina, prednji hladnjak ulja (oil cooler) ispod otvora na nosu
Snaga: 321 KS
Zapremina: 3600 ccm
Izduvni sistem: dva metalna katalizatora sa 100 ćelija, prerađeni izduvni lonac s Porschea 993
Mjenjač: Šestostepeni iz Porschea 993 s blokadom diferencijala, hidraulično kvačilo
Ovjes: samostalna i samonosiva konstrukcija zahvaljujući potpuno modificiranim poprečnim ramenima i podvozju sa skraćenim okvirom iz VW-a 1303 i ''odrezanim'' vilicama; poluosovine i aluminijska poprečna ramena iz Porschea 944 turbo, opružne noge sprijeda povezane stabilizatorom, spiralne opruge, te uniballi odzada, namještanje i odrađeni dijelovi proizvod su Automotiva
Upravljanje: VW 1303 model '75
Kočioni sistem: Porsche 993, biturbo
Felge: Speedline-ove, trodijelne, 8x17 cola ET 49
Gume: 215/40 R17 sprijeda, 245/35 R17 straga
Karoserija: proširena, prije svega iznad zadnje osovine, uklonjene bočne letvice
Boja: Porscheova kristalno srebrna
Unutrašnjost: dva Konigova školjkasta sjedišta od kevlara, sigurnosni pojasevi marke Willans u četiri tačke vezanja, instrumenti preuzeti s porschea 933, volan prečnika 34 cm, bočne obloge u crnoj koži
HIFI: autoradio JVC, pojačalo Steg, zvučnički sistem Emphaser, subwoofer JL-audio, akumulator od 76 Ah


Tekst: Helmut HORN
Photo: Kirsten MOHRA
 
Administrator
dobro odradjeno nema sta, KHARMAN je moja zelja al ko zna mozda nekad i bude
 

MyX

Član
Eh ne preostaje mi nista drugo nego da ti kazem, zelja ti se ostvarila dabogda i da me provozas u toj pili...
 

MyX

Član
ovo auto sam samo na slikama vidio, ne samo u BiH nego ga nikada i nigdje drugo uzivo nisam vidio.
 

MyX

Član
...nema na cemu i drugi puta, ima jos materijala za kucanje, samo da mi se tastatura ne istopi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top