VW Golfa 3 - Nokia DSP - Adapter i instalacija DIY

VW Golfa 3 - Nokia DSP - Adapter i instalacija DIY

Znači ovako, kako ima puno ljudi koji imaju Golfa sa Nokia DSP ili su ju naknadno ugrađivali, puno vas spoje radio i dođu u situaciju da se radio upali, a nema zvuka ili uspiju osposobiti zvuk rezajuci žice i spajajući "direktno" na radio, eliminirajuci tvornički EQ koji se nalazi kod mjenjača, ali u većini slučajeva isključe sub u bunkeru.

Ovdje ću vam sada pokazati kako bez puno novaca možete ju osobiti da radi na bilo koji radio/HU, a da vam ostane tvornička postava i bude sve u funkciji.

Prvo i osnovno, u bunkeru maknete subwoofer i provjerite da li se netko igrao da žicama ( rezao ili spajao direkt ), ako je tako, vratiti sve kako je bilo, svaku žicu na svoju boju i dobar spoj napravit ( lemljenje i termobuziri su vam prijatelji ovdje )

Eh sada kad je taj dio riješen idemo napraviti adapter. Možda već znate da postoji adapter od Dietza koji dođe cca 100-130e koji je doslovno PnP, a ovaj zahvat me došao otrpilike 10e

Za adapter sam koristio navedeno sa slike:
4x RCA priključka i ženski smeđi ISO konektor.
IMG_20230612_230528.jpg

Kod smeđeg ISO konektora maknite sve "-" žice ( tipa RF-,LF- itd. ) kao ovdje na slici:
IMG_20230612_230614.jpg


Sada vaš konektor izgleda ovako:
IMG_20230612_230628.jpg

I sada sa ovime ćemo napraviti takozvani adapter:
IMG_20230612_230735.jpg

Razlog skidanje "-" žica je zbog toga šta pojačalo prima samo "+" signale iz radija i preko pojačala u gepeku šalje zvuk na zvučnike. Sada se bacamo na lemljenje.

IMG_20230612_231310.jpg

Ovdje je RCA konektor koji se samo odsarafi i dobijete ovo. Gornja stopica vam je "+", a dolje u obliku slova V vam je "-".

IMG_20230612_233505.jpg

Postupak je sljedeći; Žica koja ide sa smeđeg konektora ( plus ) ide na gornji dio konektora, a žicu koju smo makli prije ide na doljnji dio konektora.

IMG_20230613_002059.jpg

Kada zalemite ( nemojte čep prije lemljenja zaboraviti provući ) čep zasarafite i dobijete RCA kabel ( ja sam još vezicom stegnuo da mi bolje drži žice ). Možete kao i ja radi bolje orijentacije si staviti kao ja ( 2x crveni su mi FRONT, 2x su mi REAR ).
Sada bi ste trebali imati ovo kao na slici. Sada je preostalo da sve minuse stavimo u jedan spoj i finalni produkt je ovdje:

IMG_20230613_005413.jpg

Sada kada smo napravili svoj adapter, prelazimo u auto riješiti drugi dio instalacije.

Znači ako već imate tvornicku instalaciju, imati će te 3 konektora ( crni, smeđi i crveni )
Crni je naravno napajanje, Smeđi su zvučnici, Crveni masa ( ako je opremljen sa CD izmjenjivačem će biti uz masu još par žica )

Crveni konektor i Smeđi slobodno cvikajte, jer ćemo mi napraviti novi.
U debelom buziru će te vidjeti ukupno 6 žica ( 4x zvučnici, 1x Plus, 1x Minus sa zaštitom )
Dolje na slici su vam 4x zvučnika, njih ćemo spojiti na novi ISO smeđi konektor. Tu su vam ( Smeđa, Plava, Bijela, Crveno-plava )
IMG_20230613_012527.jpg

Ovdje su vam ostale 2x žice za "+" i "-"
Crveno-bijela je "+", a ljubičasto-crna je "-" ( gola žica je zaštita, odnosno štit )
IMG_20230613_012548.jpg

Trebaju vam sada novi muški ISO konektori kao sa slike.
IMG_20230613_013210.jpg

Na ovoj slici su prikazane sve žice šta se tiče Nokije DSP i sada idemo spojiti na naš novi ISO konektor.
IMG_20230613_012605.jpg

Sada moramo kao i kod adaptera, moramo maknuti sve "-" žice, možete ih izrezati kao ja ili se poigrati sa iglicom pa ih maknuti kompletno, uglavnom konektor vam mora izgledati ovako:
IMG_20230613_012639.jpg

Evo ovako bi to trebalo nakraju izgledati.
Zice koje sam ja spojio su sljedeće:
1. Ljubičasta(ISO) -> Smeđa(DSP)
2. Siva(ISO) -> Plava(DSP)
3. Bijela(ISO) -> Bijela(DSP)
4. Zelena(ISO) -> Crveno-plava (DSP)
IMG_20230613_012631.jpg

Crveno-bijelu i ljubičasto-crnu pustite zasada, sada prelazimo na crni ISO konektor ( napajanje )

Crni konektor također cvikajte i napravit novi. Ovo su vam žice koje su potrebne za napajanje radija. Imate Crveno-bijelu (+12v), Smeđa ( Masa ), Plavo-siva ( Osvjetljenje/Dimmer ), i crveno-smeda ( 12v paljenje/ACC )

Na slici kod mene je crvena žica dodatna, to mi je daljinsko zaključavanje tako da to ignorirajte.
Također imate plavo-bijelu žicu, ona vam je GALA, nju slobodno maknite i ne trebate ju spajati jer koliko znam samo OEM radio ima tu opciju. Njezina svrha je da pojačava i stisava zvuk sukladno sa brzinom auta.

Redoslijed spajanja žica:
1. Crvena(ISO) -> Crveno-bijela
2. Crna(ISO) -> Smeđa
3. Narančasta -> Plavo-siva
4. Žuta -> Crveno-smeđa

IMG_20230613_012744.jpg

Sada nam je na crnom konektoru ostala "remote" plava žica. Njezina uloga je, kada se radio upali, da nakon njega se nešto dodatno upali tipa pojačala. E tu dolazimo opet do Nokije.
Na sljedećoj slici vam je od Nokije crveno-bijela žica ( + ) i nju spajamo na plavu žicu crnog konektora. Ovo radimo tako da kad upalimo radio, da se prilikom paljenja radija aktivira Nokia i njeno pojačalo.IMG_20230613_012701.jpg

Za kraj nam je ostala ljubičasto-crna žica, odnosno "-" DSP. Nju spajamo na naš adapter, na mjesto gdje smo sve one minuse spojili u jedno. Ja sam ovdje spojio sa stopicom za probu da vidim je sve radi kako spada, kasnije sam se lemilicom i termobuzirom to malo "sigurnije" napravio.
IMG_20230613_012650.jpg

Ovdje vam sada izgledaju vaši izlazi sa radio:
IMG_20230613_013801.jpg

I ovdje je kako izgleda sa našim adapterom:
IMG_20230613_013814.jpg

Sada šta je preostalo je spojiti radio ( ISO ide normalno, RCA na mjesto gdje bi inače spojili pojačalo )

I ovdje je gotov proizvod:
IMG_20230613_015256.jpg

Na YouTube imate snimak kako to izgleda i kako se čuje nakon svega:


PS: Razlog ovog adaptera sa RCA je zbog manje smetnji i šuma na zvučnicima, jer ako spojite direktno kao normalne zvučnike imati će te na pojedinim tonovima pucketanje, šum itd...
Kod paljenja auta ili gašenja radija će vam zvučnici pucati itd itd da ne nabrajam.

Sada pretpostavljam da će biti par upita, što ako nemam 4 RCA izlaza ili ih nemam uopće, ako ne želim raditi ovaj adapter.

Slučaj br.1: Ako vas radio ima samo 2 RCA ulaza, ja sam uspio kolegi napraviti na 2 ulaza i radiu savršeno. U toj situaciji ce te samo umjesto svaku žicu lemiti ja RCA, napraviti kao ja, sa ISO staviti FRONT obje žice na RCA i REAR isto također. Uglavnom da je jedan RCA FRONT, a drugi RCA REAR.

Slučaj br.2: Ako nemate uopće izlaze na radiju ili ne želite raditi "adapter" onda samo u autu napravite instalaciju kao ovdje, prikljucite konektore od radija na vašu instalaciju normalno, samo će te MASU od Nokije ( ljubičasto-crnu ) morati spojiti na kućište od radija ili na neku masu, jer ako ne spojite, zvuk će biti kao da ste u tunelu, a bas kad dođe će jednostavno "nestati" dubina. Malo se poigrajte pa će te shvatiti o čemu pričam.

Evo nadam se da sam nekome ovime uspio pomoći, razlog ovoga je da se sa drugim radijem zadrži tvornička Nokia i njezina funkcija i da to sve izgleda "OEM".

Sretno u izradi!
 

Prilozi

  • IMG_20230613_002059.jpg
    IMG_20230613_002059.jpg
    1 MB · Pregleda: 4
Pozdrav, posto vidim da si doktorirao Nokiu mozes li mi rec koji bi bio problem na mojoj... ugl. isto je trojka jubi u pitanju i bivsi vlasnik je vadio Nokiu van te ju kasnije ponovo stavljao u auto no problem je sada u tome da kada su jaci bassovi u pjesmi ostane na par sekundi bez zvuka pa nastavi svirati i tako neko vrijeme prekida dok ne pređem preko rupe na cesti pa se auto dobro protrese i onda svira dalje dobro bez prekida:D
 
Top