vuce u lijevo, ne uvijek...

vuce u lijevo, ne uvijek...

poz drustvo
vjerovatno ovdje ima dosta mehanicara ili bar ljudi koji su se susreli s istim problemom.
naime, kupio sam passata na celicnim felgama 14", auto ide ravno, koci ravno, sve 5
stavim mu alu felge 18", auto ide pomalo sam u lijevo,pa se volan mora pridrzavat, a kad hocu desno, mora se malo jace uprt.
cuo sam da je to neki odpor letve volana.
na optici sam bio, cak su promijenili tamo i desni krajnik koji i nije bio los, napravili optiku, znaci, spur super, optika napravita, nigdje nista nije udareno, gume podpuno nove, felge 100% ravne.
frend na istom passatu ima isti problem na manjim felgama, a drugi frend isti problem na omegi MV6.
zna netko kako se to rijesi i moze li se uopce rijesit. i dali je uopce to, ili nesto skroz drugo?
 
Član
jeste li radili optiku dok su 18'' na autu ????

to je preveliki tocak za taj trap....najmanj luft na trapu (a bogami passat moze dobiti lufta na mnogo mjesta) i tockovi izgube ''trag''.

sljedeca stvar su npr dimenzije guma....ja sam kupio 17'' sa 225/45 gumama i stavio na e30 auto je bio bukvalno NEvozljiv,katastrofa,ja se razocarao htjeo pobacati i gume i felge,auto vuce i lijevo i desno,nestabilan u zavojim,preglupi neki osjecaj prilikom skretanja pun lijevo desno....ma HAOS....
sjetim se da sam na prvom e30 imao 215/45 16'' i da je auto bio jebena formula.....
stisnem zube i kupim 215/40 17'',bez ikakvog cackanja oko trapa i optike znaci samo malo manju dimenziju guma uzeo i auto se PREPORODIO.....sad je auto jebeni bolid a ne auto :)
trap je sacinjen od dosta selena i cak i kad su svi ispravni presiroke gume jednostavno dovedu do preopterecenja selena i do poremecaja optike.....
NEzaboravi da nedostatci zadnjeg trapa mogu dovesti do vucenjau stranu i gubitka pravca na neravninama :)
sretno!!!
 
koji passat? ti frendovi sto su imali isti problem,dali su ratili optiku kod istog majstora tj na istoj masini?
 
AldinShpura je napisao(la):
koji passat? ti frendovi sto su imali isti problem,dali su ratili optiku kod istog majstora tj na istoj masini?

passat delfin
1996 godina oba, 1.6 oba, kod mene 18" kod njega 17"
on radio u rijeci, ja u brezi kod sarajeva.
frend na omegi mv6, isto mu vuce na lijevo, njegov frend na nekom audiju, isto vuce u lijevo
dva puta sam pravio optiku, zamjenjivali gume... svasta nesto, zvijek ista prica.. i dalje vuce lijevo...
 
kod mene je bio taj osjecaj,ali sam skontao da su kolotrazi u pitanju(spura,ulegnuca),tj sira guma pa ne ulegne u ugazeni put i onda baca lijevo i desno....stvar navike kada predjes sa 175 80 14 na 225 45 17....
 
danijels1001 prvo podigni prednji kraj ,znaci oba tocka,pokreni agregat,i obrati paznju dali se upravljac saam pomjeri u lijevu stranu,ako jeste,imas kvar na upravljackom sistemu tj pumpa salje pritisak ulja u letvu,a ventili nepustaju kako treba..da te nebi sad zamarao tim stvarima,znaci ako ti se to desava pokusaj ,tako odignuto vozilo,motati puni lijevi-desni vise puta da pokusas pritiskom odcepiti zacepljene kanale..gasi pa opet pali vidi pojmjera li se opet upravljac u lijevo...
ako nije nista od ovoga,onda optika,spura,nije uradjena kako treba...evo ti mjere kako treba da bude i ja ti garantujem da nece vuci...

znaci..lijevi nagib kotaca - (minus) 1,20 stepeni
desni nagib kotaca +(plus) 0,50 stepeni

spura lijevog i desnog 0 (nula) prema ravnom upravljacu

ovo su mjere u fabrickim tolerancijama,nece ti trosito gazeci sloj mada su nagibi razliciti

jos jedna stvar,provjeri jeli ajnslag ok,motaj puni lijevi,pa desni,polozaj upravljaca mora i u jednoj i u drugoj strani biti isti,a ne ,namotas ijevo ,horizontalan,desno ukoso stoji

mozda sve ovo i znas,al nemogu drugacije objasniti nego kao malom djetetu,takav je net haha
 
Član
tepSIJA je napisao(la):
mjenjani aksijalni lezajevi ? treba oba ista stavit, tj u paru od istog proizvodjaca kupit ;)

Drug, ako ti je sve ispravno sto se tice trapa, jesil 100% siguran da ti jedan krak nije mrvicu potonuo prilikom nekog kuckanja??

Jer 14" su osjetno manje i imaju vise tolerancije na podlogu u odnosu na 18".

Moj drug je imao tih problema sto ti kazes dok se nije usanovilo da je do kraka i to se nije vidjelo golim okom??
 
takac je napisao(la):
tepSIJA je napisao(la):
mjenjani aksijalni lezajevi ? treba oba ista stavit, tj u paru od istog proizvodjaca kupit ;)

Drug, ako ti je sve ispravno sto se tice trapa, jesil 100% siguran da ti jedan krak nije mrvicu potonuo prilikom nekog kuckanja??

Jer 14" su osjetno manje i imaju vise tolerancije na podlogu u odnosu na 18".

Moj drug je imao tih problema sto ti kazes dok se nije usanovilo da je do kraka i to se nije vidjelo golim okom??

znaci imao je usinuto auto ili tzv ''pseci trag''
 
Početnik
-Suki- je napisao(la):
jeste li radili optiku dok su 18'' na autu ????

to je preveliki tocak za taj trap....najmanj luft na trapu (a bogami passat moze dobiti lufta na mnogo mjesta) i tockovi izgube ''trag''.

sljedeca stvar su npr dimenzije guma....ja sam kupio 17'' sa 225/45 gumama i stavio na e30 auto je bio bukvalno NEvozljiv,katastrofa,ja se razocarao htjeo pobacati i gume i felge,auto vuce i lijevo i desno,nestabilan u zavojim,preglupi neki osjecaj prilikom skretanja pun lijevo desno....ma HAOS....
sjetim se da sam na prvom e30 imao 215/45 16'' i da je auto bio jebena formula.....
stisnem zube i kupim 215/40 17'',bez ikakvog cackanja oko trapa i optike znaci samo malo manju dimenziju guma uzeo i auto se PREPORODIO.....sad je auto jebeni bolid a ne auto :)
trap je sacinjen od dosta selena i cak i kad su svi ispravni presiroke gume jednostavno dovedu do preopterecenja selena i do poremecaja optike.....
NEzaboravi da nedostatci zadnjeg trapa mogu dovesti do vucenjau stranu i gubitka pravca na neravninama :)
sretno!!!


suki ovo vjerovatno znas ali eto....Sire gume nisu potreba nego nuzno zlo..siroka guma znaci veci otpor,a otpor smanjuje brzinu..ako je ikako moguce na uskim gumama ostvariti dobro prijanjanje u zavojima,onda netrebate siroke..sto vecina ovih danasnjih Cunera neznaju..uzdravlje ;)
 
Početnik
nermin suljagic je napisao(la):
kod mene je bio taj osjecaj,ali sam skontao da su kolotrazi u pitanju(spura,ulegnuca),tj sira guma pa ne ulegne u ugazeni put i onda baca lijevo i desno....stvar navike kada predjes sa 175 80 14 na 225 45 17....

sve je receno,tako je i meni bilo kad sam presao sa 175-70-13 na 195/45-15
 
Član
AldinShpura je napisao(la):
takac je napisao(la):
tepSIJA je napisao(la):
mjenjani aksijalni lezajevi ? treba oba ista stavit, tj u paru od istog proizvodjaca kupit ;)

Drug, ako ti je sve ispravno sto se tice trapa, jesil 100% siguran da ti jedan krak nije mrvicu potonuo prilikom nekog kuckanja??

Jer 14" su osjetno manje i imaju vise tolerancije na podlogu u odnosu na 18".

Moj drug je imao tih problema sto ti kazes dok se nije usanovilo da je do kraka i to se nije vidjelo golim okom??

znaci imao je usinuto auto ili tzv ''pseci trag''

Pa sada da je usinuto nije toliko (kazem ti dignes haubu nista ne primjetis, dignes na kanal ne mozes vidjeti okom), al recimo da auto gubi svoje vozne karakteristike, i te razlike se puno vise osjete na vecim i sirim gumama.

Mi smo tako mjenjali sve zivo,oko trapa cackali mijenili, spura sve super, onda mislili da je do amortizera, zamijenili amortizere, pa onda opruge, ista i na kraju veoma jednostavnom metodom mjerenja od poda do dna auta poceli da sumnjamo u krak, sto se na kraju ispostavilo kao ispravna konstatacija =)
 
Super Moderator
nermin suljagic je napisao(la):
kod mene je bio taj osjecaj,ali sam skontao da su kolotrazi u pitanju(spura,ulegnuca),tj sira guma pa ne ulegne u ugazeni put i onda baca lijevo i desno....stvar navike kada predjes sa 175 80 14 na 225 45 17....

;);)

kod nas su ceste lose imaju puno ulegnuca i vozi se nesto kao po sinama (ako sam dobro razumio kolegu nermina da je to htio da kaze)
dok sam imao R32 sa 18 000km znaci novo auto bio je na 18'' fabricke dimenzije guma, vjesanje sportsko jbg takvo auto i iskreno tesko ga je bilo voziti po nasim cestama vuklo ga je na sve strane ;)
 
Član
U mene je na golfu vuklo u lijevo :icon_rolleyes:
Prvo bile felge 14 sa guamam 185/60/ a sada 195/50 15..Isao prvo da gume i felge nisu balansirane uradio to isti slucaj,onda trap radio(uredu bio),onda pravio nagib(nista se ne mijenja),dok sam tek zamjenio lijevu i desnu felgu pocelo mi vuci u desno :cool:
Onda samo skinuo zadnju felgu i stavio je naprijed desno ;)
sada ne vuce ni sekunde;)..znaci nesto bilo do gume :icon_smile:
Probaj i ti nesto stavljaj lijevu na desnu i obrnuto ;)

Ali mozda i nije do ovoga ako si vec mijenjao gume kao sto si rekao :icon_biggrin:
 
Top