Voznja prikolice(labudice) bez dozvole

Voznja prikolice(labudice) bez dozvole

Član
Ovako drustvo, prije svega pozdrav.
Zna li mozda neko koliko sam zaglavio ako me uhvati policija sa labudicom a nemam BE kategoriju. Nekad mi zatreba pa uzmem i prevezem ako je u blizini a i trebat ce mi sad za golfa kad pocnem radit pa da znam da li je veliki prekrsaj ili nije.
 
Član
Član 7. (Kategorije motornih i priključnih vozila) (1) Vozačka dozvola izdaje se za slijedeće kategorije vozila: 1) U kategoriju A spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice čija zapremina motora prijelazi 125cm³, a snaga prijelazi 11kW 2) U kategoriju B spadaju motorna vozila, osim vozila kategorije A, čija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od 8 sjedišta neračunajući sjedište za vozača. 3) U kategoriju BE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju B, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase do 750 kg i motorno vozilo B kategorije s prikolicom čija najveća dozvoljena masa je veća od 750 kg a koja nije veća od mase vučnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vučnog i priključnog vozila nije veća od 3.500 kg. 4) U kategoriju C spadaju motorna vozila za prijevoz tereta čija je najveća dozvoljena masa veća od 7.500 kg. 5) U kategoriju CE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju C, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase veće od 750 kg. 6) U kategoriju D spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedišta za vozača imaju više od 8 sjedišta. 7) U kategoriju DE spadaju skupovi vozila čija vučna vozila spadaju u kategoriju D, a priključna vozila su najveće dozvoljene mase veće od 750 kg, i da se priključno vozilo ne koristi za prijevoz osoba.

(3) Vlasnik, odnosno nosilac/nositelj prava raspolaganja vozilom ne smije dozvoliti/dopustiti da upravlja vozilom u saobra}aju/prometu na putu/cesti lice/osoba koje nema pravo upravljati tim vozilom, odnosno lice/osoba koje nema pravo upravljati kategorijom motornog vozila u koju se ubraja to vozilo i lice/osoba iz čl. 173. i 174. ovog Zakona.

Za prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 300,00 KM i odgovorno lice/osoba u preduzeću/poduzeću ili drugom pravnom licu/osobi. Za prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 1500,00 KM i fizičko lice/osoba koja samostalno obavlja djelatnost vlastitim radom i sredstvima u obliku zanatske/obrtničke djelatnosti.
 
Član
Vozači motornih vozila kategorija B, C, D i potkategorija C1 i D1 imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice.

Vozač kojem je izdana vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom kategorije CE ima pravo upravljati motornim vozilom kategorije BE, a vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije DE ima pravo upravljati motornim vozilom kategorija BE i CE i potkategorije C1E. (20) Pravo da upravlja motornim vozilom kategorija BE, CE i DE vozač stiče/stječe samo ako je prethodno stekao pravo upravljati vozilima kategorija B, C i D.

Znaci da bi mi mogli vuci prikolicu tezu od 750kg trebali bi polozit C1E. Tad bi dobili BE kategoriju.
 
Član
Hvala druze, zovem instruktora da polazem i to, da me ne izadje skuplje pita nego tepsija.
Moze lock
 
Član
Vozači motornih vozila kategorija B, C, D i potkategorija C1 i D1 imaju pravo upravljati motornim vozilima tih kategorija i kad su im pridodane lake prikolice.

Vozač kojem je izdana vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom kategorije CE ima pravo upravljati motornim vozilom kategorije BE, a vozač kojem je izdana vozačka dozvola kategorije DE ima pravo upravljati motornim vozilom kategorija BE i CE i potkategorije C1E. (20) Pravo da upravlja motornim vozilom kategorija BE, CE i DE vozač stiče/stječe samo ako je prethodno stekao pravo upravljati vozilima kategorija B, C i D.

Znaci da bi mi mogli vuci prikolicu tezu od 750kg trebali bi polozit C1E. Tad bi dobili BE kategoriju.
Ovo je netacno sto kazes da kada polozis E dobije BE nije istina bas nema mjesec dana drug polozio E i nije dobio BE a BE se nekad pisalo uz B kategoriju a danas ne
 
Član
Ovo je netacno sto kazes da kada polozis E dobije BE nije istina bas nema mjesec dana drug polozio E i nije dobio BE a BE se nekad pisalo uz B kategoriju a danas ne
Pusti ti jarana izgleda da on ni sma ne zna sta je polagao. Polozis E kategoriju ni ne dobijes tu kategoriju to ispadne da mozes vozit slepera a ne mozes kamp prikolicu :D
 
Član
Ja poznajem covjeka koji redovno vozi sa vw sharanom autoprikolicu i na njoj auto, ima samo b kategoriju, kaze nikad nista nije platio kazne, vozi tako vec 4 godine
 
Član
Pusti ti jarana izgleda da on ni sma ne zna sta je polagao. Polozis E kategoriju ni ne dobijes tu kategoriju to ispadne da mozes vozit slepera a ne mozes kamp prikolicu :D
Nije ne zna nego smo se i mi cudili al ne moze drug vjeruj mi u vozackoj je nema ja sam pitao instruktora kad sam polagao prije dvije god kaze da je sad zakon da moras posebno polago
 
Član
Laka prikolica je do 750 kg ukupne mase i za nju ne treba nikakva E kategorija. Za BE se može polagati posebno, vozaš B kategoriju sa prikolicom i položiš...
 
Top