Vozaču sa 203 prekršaja oduzet automobil

Vozaču sa 203 prekršaja oduzet automobil

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
elvedin-muratspahic1.JPG


U aprilu prošle godine vozačima je izdato 3.576 naloga za prekršaje, a u istom mjesecu ove godine čak 5.015, saznajemo od Elvedina Muratspahića, pomoćnika komandira Saobraćajne policije KS.

- Sarađujemo s općinskim sudovima kako bismo umanjili broj prekršaja! Naime, smatramo da naše minimalne kazne nisu dovoljne za mnoge učinjene prekršaje. Sudovi kažnjavaju strožije, što utječe na vozače. Ako se van naselja vozač kreće brže od 10 do 20 kilometara nego što je dozvoljeno, plaća kaznu od 30 KM. U naselju, ako vozi brže od 20 do 30 kilometara, kazna iznosi 50 KM. Maksimalna kazna koju mi možemo izreći je 100 KM, i to ako vozi brže od 30 kilometara nego što je dozvoljeno u naselju. Osim ove novčane kazne, slijedi i jednomjesečna zabrana vožnje i dva kaznena boda - kazao nam je Muratspahić.

Prema njegovim riječima, i policija i sud kažnjavaju s istim brojem kaznenih bodova, što nije slučaj s novčanom kaznom i zabranom vožnje. Nama je dozvoljeno da izdamo rješenje za jednomjesečnu zabranu i najveću kaznu do 100 KM, a sud može zabraniti vožnju i do četiri mjeseca te kazniti i sa 300 maraka, pojašnjava Muratspahić.

- U posljednje vrijeme oduzeli smo dva automobila. Jedan vozač evidentiran je kao višestruki povratnik, sa 203 prekršaja! Poslali smo zahtjev sudu, koji mu zbog broja prekršaja može trajno oduzeti automobil. Inače, kada vlasnici posuđuju vozila, tada i oni i vozač snose troškove - dodao je Muratspahić.

Problemi s vozačima motocikala zbog ispita

Moguće je istaći da je broj kažnjenih biciklista i motociklista zbog nenošenja kacige manji u odnosu na broj u ranijem periodu. Inače, kazna je 50 KM. Ali, češći problem je nepoloženi ispit potkategorije A1, koji je obavezan prema novom zakonu. Tako smo u petak zaustavili čak devet motociklista bez položenog ispita, kazao je Muratspahić.

Prekoračenje brzine

April 2008.
988 izdatih naloga
April 2009.
2.313 izdatih naloga

Ž6= Bez položenog vozačkog ispita

April 2008.
58 osoba
April 2009.
61 osoba
 
Član
sve uredu sve ok al da me kazne sto nemam kacige dok se vozam na biciklu pa smjesno :icon_rolleyes:
 
Član
_JokeR_ je napisao(la):
sve uredu sve ok al da me kazne sto nemam kacige dok se vozam na biciklu pa smjesno :icon_rolleyes:

ma samo neki idiotski zakoni da bi dosli do para kaciga pojas i tako ti zakoni sta njih boli k.... sto ja rizikujem svoj zivot dok ne dovodim u opasnost druge
 
Član
e nek samo ...jos pocnu da me ganjaju ..da neam kacige na bajku..pa nismo invalidi ..ako krene sta znamo se bacit u sumarak :lol::lol: ....tu vec pocinju da se izivljavaju .. neki mi kazu da u sa vec naplacuju kazne zbgo kaciga na biciklu..ja im nebi u inat ..ne nosim je sad nit cu je ikad nosim..ne vozim bogte 150 na sat..da mi treba.. samo nekad naletim 80:lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top