volan,lupkanje,vuce u stranu

volan,lupkanje,vuce u stranu

imam problem:

prvo: volan trese od negdje oko 120 pa na vise ( felge stare dvije godine , gume vise nego dobre , balansirane i montirane prije dvije sedmice , sve ok po pitanju toga )

drugo: auto vuce u desnu stranu , jednostavno ne drzi pravac na ravnoj cesti.

trece : kod skretanja u desnu stranu , ne uvjek ali cesto se dasava da se osjeti neko tuckanje u volanau (jedanput) , tupi blagi udarac i opcenito pri brzinama vecim od 120 osjetim neki luft i vibraciju u volanu iako je cesta ravna ko staklo.

cetvrto: kod punog skretanja nebitno u desnu ili lijevu stranu pri kretanju znaci cuje se neki zvuk sprijeda kao metal od metal neki cudan zvuk kao da nesto pukne ,nije glasan nego iritira to je posebno izrazajno kad je auto uzbrdo parkirano pa idem u rikverc ili jednostavno se spustim i smotam u lijevu ili desnu tad se gotovo uvjek cuje.

sumnjam na homokineticke i mozda jos nesto? nemam pojma uglavnom mislim da su sve cetri stvari povezane i da su u pitanju jedna eventualno dvije zamjene-neceg-...ako neko misli drukcije nek pomaze , treba mi jasna dijagnoza da idem to rjestit.

mehanicar mi vrti glavom kad mu kazem za volan , kaze idi na tehnicki nek vide sta je...a za vibracije lafo gume i samo gume ili los balans - sto odpada jer se ista stvar desava i na drugim celicnim felgama sa jos boljim zimskim gumama. auto je opel vectra 1998
 
Član
letva volana:icon_question: i pregledaj sve spone na prenjem trapu,selene,kineticke lezajeve,sveeeeeeeeeee
 
Član
To sto trese moze biti da ti felge kad su stezane na autu nisu pravilno stegnute i nisu legle kako treba i zato trese. To mozes sam skinuti i ako je sa 4 serafa felge onda stezes na slovo X (prvi pa cetvrti pa drugi pa treci) ako je 5 na isti nacin isto stezes da bi pravilno prislonio felgu na leziste.

Ako vuce u desnu stranu moze biti lako do ceste(nagib ceste), ali ako ti uvijek ama bas uvijek vuce odradi spuru ali prije nego odradis spuru neka ti pregleda trap prednji da nema lufta gdje.Moze ti to bilo ko pregledati ko ima dizalicu za auto i ko imalo zna o autu nesto. :icon_smile:

Luft u volanu moze da bude krajnica,krajnik(spona) feder letve volana ako je mehanicka, pikse letve volana. Moze biti sve od toga pa je najbolje da to provjeris sam ili kod nekog majstora.

Ako ti otpukne kad je puni smotan kad kreces pogovoto kad malo zastartas i tad ti pucka (tak,tak,tak) to je 99% kineticki zglob. To mozes sam da provjeris samo mora neko da smota puni i krece a ti soji vani pored tocka i slusaj ako ima taj zvuk to je zvuk losegtj. ostecenog kinetickog zgloba. :)
 
redom.
felge su sa cetri sarafa a probacu stegnut tako kako kazes , mada 99% sam ubjedjen da to nije razlog no svejedno probam!

nagib ceste nije cak sam gledao kad je blaga krivina u desno nece bas produzit skorz pravo , a na pravcu 100% ide u desnu stranu , volan sam blago ide u desno.

luft u volanu se osjeti kod vecih brzina to jest kad trese . a moze bit to sto kazes feder ovo ono...

a za pucanje i ja mislim da je kineticki zglob , jel isto kineticki i homokineticki?
koliko be izaso taj kineticki para? jel se onda kupuje u paru? jer ce otic i drugi ako vec i nije..(citao sam negdje da ti homokineticki ako nevaljaju mogu stvarat vibracije -neugodne- kod odredjenih brzina.pa sad...
 
Početnik
to sto ti trese pri toj brzini moze bit da ti je veca centralana rupa felge,od centralne rupe na glavcini pa i to provjeri...

a to sto ti vuce u stranu,meni neko prije mene ofulao 2,3 zuba volan kad je stavljao,i ja sam kontao da je do toga,pa provjeri i to (jest poglupo al et..)

kineticki,ako lupa kad motas je otisao 100%,a moze i lupati kad kreces i ravno....

trece to sto ti lupka u volanu,moze bit svasta,nezz dali tvoj auto ima lezajeve u soljama amortizera,moze bit i do njih...
 
prvo:
nema veze ako su balansirane kad su montirane,ja licno svoje prebalansiram nakon predjenih 150-200km,jer se uvjek javi to o cemu pricas nakon predjene odredjene kilometraze,zatim,ako je tako kao sto tvrdis,da su felge,gume,balans ok,onda je 100% do centralne rupe,potrebni su ti centrirunzi (prstenovi,popune prazninu izmedju felge i nabe_glavcine tocka)
drugo:
100% nagib tocka,ako si radio spuru i nagib,i uradjeni su po fabrickoj specifikaciji,onda je gazeci sloj na gumi neravnomjerno poderan (to ces otkriti rotirajuci gume,s felgom,desnu lijevo,lijevu desno,trebalo bi da vuce u suprotnu stranu od navedene) probaj prvo ovo s rotiranjem
trece:
moze biti spona letve volana,cesto odu kod vektre (duga,veliko opterecenje na zglob spone) tako da kucne,a vibracije na upravljac ti se prenose zbog vibracije gume iz gore navedenog problema
cetvrto:
provjeri dali ima lufta u sipci amortizera (podigli taj kraj vozila,stavi prst na dio gdje ulazi sipka u amortizer,a neko neka cima tocak lijevo-desno,osjetit ces)
hajd' zivjeo :D
 
Član
kineticki zglob mozes uzeti posebno. Imas ih 4 zgloba a to su dva vanjska i dva unutarnja. Kod tebe je otisao jedan od vanjskih 100% jer unutarnji zglobovi ne kuckaju kad motas samo vanjski. Provjeri koji je. Cijena jednog zgloba ja mislim da nebi trebala biti veca od 80-90 KM za Vectru. Evo i slike kako izgleda zglob. Prva slika ti je kako izgleda sa zadnje strane. Druga izvana i treca ti je kako izgleda na autu i gdje se nalazi.
 

Prilozi

  • kineticki.jpg
    kineticki.jpg
    76,4 KB · Pregleda: 3
  • kineticki2.jpg
    kineticki2.jpg
    32,7 KB · Pregleda: 4
  • kineticki3.jpg
    kineticki3.jpg
    67,5 KB · Pregleda: 7
hvala na objasnjenju:
at Aldinshupra:
ove felge imaju prstenove koji nalijezu na glavcinu i po tom pitanju je sve ok , ista stvar se desava i na tvornickim celicnim felgama bez prstenova.
gazeci sloj neravnomjerno poderan? , auto je bio na geometriji prije 2godine i sve je ok , tad su dosle i ljetne gume nove , moze bit teroetski to sto kazes , ali tesko stvarno , jedino da su gume stvarno sj*ane iz temelja il takve kupljene.
za spone cu provjerit.
lufta nema nikakvog za sad kod mehanicara za onaj zvuk sto sam mislio da su homokinetciki , nesto je podmazo gore kad se otvori hauba pa neki cepovi imaju s ljeve i desne strane , pa cu vidjet dal se vise cuje.ako bude icemo tarzit sta je..auto je dobrom stanju ali ocito ga neki dio zeza pa ispada suprotno.
 
Početnik
leoncupra je napisao(la):
lufta nema nikakvog za sad kod mehanicara za onaj zvuk sto sam mislio da su homokinetciki , nesto je podmazo gore kad se otvori hauba pa neki cepovi imaju s ljeve i desne strane , pa cu vidjet dal se vise cuje.ako bude icemo tarzit sta je..auto je dobrom stanju ali ocito ga neki dio zeza pa ispada suprotno.

jesam ti rekao da provjeris lezajeve u soljama amortizera;)
 
Član
RS turbo ti je dobro govorio za zglobove i ostalo.Potpis;)Kada ubaciš mast manje će lupkati ali samo privremeno.Trebaš se zapitati kako je mast nestala.Opet će je nestati.

Što se tiče špure,rađena je prije 2 godine? Koliko si se puta u te 2 godine popeo na pločnik,prešao preko rupe,vozio jako lošim putem?Sve to utječe na podvozje te može doći do raštimavanja...Sretno
 
leoncupra je napisao(la):
vidim i to onda...neznam dal ima to , znam da ima aksijalne lezajeve ako je to to

to je to,axijalni lezaj,kad blokira,solja (opruga se oslanja na nju) nemoze slobodno da se okrece,te prilikom motanja imas zvuk ,kao odapinjanje opruge.
Takodje radi nje moze i da vuce u stranu,opruga ostane napregnuta,npr. kad motas lijevi na raskrsnici,krenes pravcem auto vuce lijevo...ili obratno
 
moze bit.....provjerit cu , samo ja sam te axijalne lezajeve mjenjao prije goidnu i po....neznam kojim povodom..
 
Top