VN Malezije 08.-10.04.2011.

VN Malezije 08.-10.04.2011.

Član
Alonso ostao 6-mjesto a Hamilton spao na 8-mjesto
Zasto nenadju sta Vettelu pobjeze na tabeli
 
Član
Neka vrate sve na sirovo utrkivanje bez tih glupih ograničenja, pravile i elektronskih pomagala...tad bi bilo i najzanimljivije...negdje na nivo sa početka 90-ih samo malo na sigurnosti vozača da porade...meni je ovo pravo bezveze i dođe mi kao namješteno...
 
Član
Ove kazne su po meni sasvim u redu (i jedna i druga).

Prosle godina se masa nas bunila sto Hamiltona nisu kaznili za krivudanje stazom, bas u Maleziji 2010 (mislim da ga je Petrov napadao), a sad kad ga se kazni, onda je to bez veze.
Ono sa Alonsom je tipicna pogresna procjena i moglo je i Hamiltona kostati trke i treba ga se kazniti. To sto je to bilo skoro pred kraj trke i sto sudije nisu imale vremena razmotriti sve, pa je kazna dodijeljena nakon trke nema nikakve veze.

Da se razumijemo, ne branim ja FIA-u, to su seratori bez granica i dosta puta lupaju kazne bez veze, a ostanu slijepi tamo gdje treba i uvijek smisljaju neka glupa idiotska pravila, ali ovaj put su u pravu. I konacno da i te njihove novotarije od pravila donesu malo uzbudljivosti i preticanja u trkama
 
Član
mtopic je napisao(la):
Ove kazne su po meni sasvim u redu (i jedna i druga).

Prosle godina se masa nas bunila sto Hamiltona nisu kaznili za krivudanje stazom, bas u Maleziji 2010 (mislim da ga je Petrov napadao), a sad kad ga se kazni, onda je to bez veze.
Ono sa Alonsom je tipicna pogresna procjena i moglo je i Hamiltona kostati trke i treba ga se kazniti. To sto je to bilo skoro pred kraj trke i sto sudije nisu imale vremena razmotriti sve, pa je kazna dodijeljena nakon trke nema nikakve veze.

Da se razumijemo, ne branim ja FIA-u, to su seratori bez granica i dosta puta lupaju kazne bez veze, a ostanu slijepi tamo gdje treba i uvijek smisljaju neka glupa idiotska pravila, ali ovaj put su u pravu. I konacno da i te njihove novotarije od pravila donesu malo uzbudljivosti i preticanja u trkama

Hamilton je sasluzio kaznu jer je krivudao u zoni kocenja, a ne kao prosle godine kad je na pravcu krivudao (to je slucaj sa Petrovom)
Samo mi nije jasno zasto su kaznili Alonsa, takvih slucajeva je bilo dosta i za to se nisu dobijale kazne npr Hamilton VS barikelo brazil 2009 barikelu pukla guma, weber VS raikonen (slomio prednje krilo pokusavajuci da pretekne webera), hamilton VS alonso bahrein 2007 (hamilton slomio krilo pokusavajuci da pretekne alonsa), hamilton VS masa 2010 austarali, scumi vs cultard 1998 spa, cultard VS neko :lol: spa 2004
Ima masu takvih slucajeva gdj se kazne nisu dobijale, niti bi trebalo.
Da ne dodje do zabune, nisam Alonsov navijac vec navijam za Hamiltona ali ovo sto su uradili Alonsu je bzv
 
Član
Mislim da se krivudanje ne odnosi iskljucivo na zonu kocenja, zasto bi Hamilton onda dobio i upozorenje, sto je bio slucaj prosle godine?

A to sa Alonsom ... Po meni, ako se desi sudar u zoni kocenja, kad neko naleti na nekog prilikom iznenadnog kocenja, to bi trebalo smatrati trkacim incidentom i ne bi trebalo kaznjavati takve slucajeve, ali ovo je bio cist sudar pri punom gasu. Alonso je pokusao uhvatiti sto vise Hamiltonove zavjetrine i pogresno je procijenio, prekasno izasao iz zavjetrine i udario u njega. Po meni je krivica samo njegova i zasluzio je kaznu.

Silom prilika navijam za njega samo zato sto vozi za Ferrari, ali sto jest, jest, pogrijesio je i po meni zasluzio kaznu (srecom po njega to mu nije uticalo na plasman).
 
Član
Ma kažnjen je jer je imao 2 defanzivne pozicije na ravnini. A kako će kocit i krivudati, to mi nije jasno.
 
Član
Niste me dobro shvatili, hamilton je u slucaju sa petrovom dosta vise krivudao (prije zone za kocenje STO JESTE PREKRSENO PRAVILO) ali je ranije postavio putanju za kocenje nego u slucaju sa alonsom, i zato je dobio opomenu koja sama po sebi ne znaci nista. Ja ne govorim o krivudanju sa kraja na kraj staze u zoni kocenja, vec o maloj ali dovoljnoj promjeni pravvca veoma blizu zone kocenja ili u samoj zoni koja moze da dovede u opasnost drugog vozaca. Pogledajte snimak pazljivo pa cete vidjeti da je u samoj zoni ili tik pred zonu cimnuo volan ulijevo. Hidraulic 2 defanzivne pozicije se u 99% slucajeva tolerisu ako je izvedeno na nacin da niko nije ugrozen npr na pravcu promjeni putanju i ode na odbrambenu a prije krivine se vrati na trkacku putanju
Mtopic pogledaj ove snimke pa reci je li alonso pravilno kaznjen
veber vs raikonen
http://www.youtube.com/watch?v=buArrMpQgGo
hamilton vs alonso SKORO PA IDENTICNA SITUACIJA
http://www.youtube.com/watch?v=UXN-FdJYKco
hamilton vs barikelo barikelu je ham probusio gumu i nakon toka je mclaren morao da mijenja cosak prednjeg krila jer je bio previse ostar, ali kazne nije bilo
kultard je imao skoro identican sudar 2004 na spa
ove schumi vs montoya
http://www.youtube.com/watch?v=LR9MAGt4ilA

NIKO OD NJIH NIJE DOBIO KAZNU
 
Član
kako ne kontas da se iz sezone u sezonu pravila mijenjaju, a ti poredis sa utrkama iz 98. btw, gore sto si napisao da se 2 defanzivne pozicije tolerisu ako su sigurne, nije tacno, od ove sezone samo 1 ima pravo braniti poziciju tj mijenjati putanju prilikom branjenja od napada, slijedeca promijena onoga koji napada se ne smije braniti. to ti je novo pravilo za ovu god...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
kako ne kontas da se iz sezone u sezonu pravila mijenjaju, a ti poredis sa utrkama iz 98. btw, gore sto si napisao da se 2 defanzivne pozicije tolerisu ako su sigurne, nije tacno, od ove sezone samo 1 ima pravo braniti poziciju tj mijenjati putanju prilikom branjenja od napada, slijedeca promijena onoga koji napada se ne smije braniti. to ti je novo pravilo za ovu god...

To je pravilo za ovu god hahahahha? To pravilo postoji dugo dugo god. Fino procitaj sta sam napisao. Napisao sam da je drugi potez vracanje na trkacku putanju iz odbranbenog poteza koji je prvi, i pod takvim uslovima se telerise 2 potez ali u slucaju da ne ugrozis vozaca iza. To su uglavnom obrane iz predostroznosti, kada ovaj iza nije bas preblizu.
Imam kuci kolekciju unazad 21 sezonu trka formule 1 koje sam X puta pogledao, tako da ne vjerujem da treba da me ucis o pravilima. Sledeci put procitaj pazljivo sta sam napisao. Usput primjeri su bili za Alonsovu kaznu a ne za Hamiltonovu
I ovo sam zaboravio da napisem, ako je bolid iza uhvatio zavjetrinu tad ovaj ispred smije samo jednom da ga blokira tj da promjeni putanju ali na kraju pravca bolid koji je vec blokirao smije da napravi drugi potez i da se vrati na trkacku putanju ali ovom drugom bolidu koji je vec uz tocak mora da ostavi dovoljno prostora, to su ta 2 poteza o kojima pricam. Ne pricam o blokiranju kao u formuli ford gdje moze da se blokira koliko pozelis i o klasicnom blokiranju nego jednom blokiranju i promjeni putanje kojom ga ne blokiras samo mu otezas preticanje tj vracanje na trkacku putanju i guranje do same ivice puta
 
Član
Pogriješio si. To nije bilo pravilo sve do ove godine, to je bio kao neki dogovor između momčadi. Tek od ove sezone je uvedeno. A na startnoj-ciljnoj ravnini smijes jednom da ga "trzneš" i jednom da blago promjenis smjer. Hamilton je 2 puta trznuo i dobio kaznu.
 
Član
ja znam zasto je hamilton dobio kaznu, i dobio je opravdano. Sta pricate vi ove godine uvedeno??? Od 90-ih se koristi jedno blokiranje i uvijek su se dobijale kazne za 2 blokiranja.
 
Član
kako je onda bilo slucajeva da bukvalno krivudaju po stazi par puta lijevo-desno pokusavajuci da sprijece preticanje i koliko ja znam, nije se kaznjavalo do ove sezone...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
kako je onda bilo slucajeva da bukvalno krivudaju po stazi par puta lijevo-desno pokusavajuci da sprijece preticanje i koliko ja znam, nije se kaznjavalo do ove sezone...

uvijek se moze progledati kroz prste kao prosle god hamilton vs petrov malezija (hamiolton je rekao da je htio da prekine zavjetrinu jer je znao da mp4-25 dosta brzi na pravcu jer je tad imao f duct a reno nije pa zato prosle god nije dobio kaznu).
Ali to je uvijek postojalo, nema krivudajna kao u formuli ford i to je to, i sudije su uvijek izdavale kazne. UVIJEK JE BILO JEDNOM BLOKIRANJE KAD OVAJ KRENE U NAPAD I TO JE TO, HAMILTON GA JE VISE PUTA IZBLOKIRAO I DOBIO KAZNU. Ajde navedi mi neki primjer krivudanja sa kraja na kraj staze
Pogledajte ovu odbranu pozicije http://www.youtube.com/watch?v=wsluGQsaKbM (od 40 sek gledaj)
sasvim normalna obrana koja se uvijek koristila 1 blokiranje i onda vracanje na trkacku putanju. To su ta dva poteza koja sam ja pokusao da objasnim, nadam se da sad razumijes
 
Top