V.N Španije

V.N Španije

Ko ce pobijediti

  • Jenson BUTTON

    Votes: 1 9,1%
  • Luis HAMILTON

    Votes: 2 18,2%
  • Mihael SCHUMACHER

    Votes: 3 27,3%
  • Nico ROSBERG

    Votes: 0 0,0%
  • Sebastian VETTEL

    Votes: 3 27,3%
  • Mark WEBBER

    Votes: 0 0,0%
  • Fernando ALONSO

    Votes: 1 9,1%
  • Felipe MASSA

    Votes: 1 9,1%
  • Robert Kubica

    Votes: 0 0,0%
  • Ostali

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    11
  • Poll closed .
Član
Red Bull iz utrke u utrku izgleda sve nedostižnije, Mercedes je napravio neke pomake pa se polako po performansama približava Ferariju nadam se da bi Šumi sutra mogao do postolja ;)
 
Član
Poznato je da Red Bullovci i nisu neki starteri a uz to Vettel startuje sa prljave strane staze tako da se nadam da Ham poslje 1 kruga bude na celu :cool::cool:
 
Član
Odlična utrka Šumi je održao lekciju Batonu iz vožnje koji ni sa toliko dominantijim bolidom nije u stanju nekog obići... Žao mi je cigančića i Vetela koji je opet na kraju imao sreće njih dvoica često imaju problema sa bolidom i gumama što može biti i zbog njihovog stila vožnje ;)
 
Član
malo je dosadna bila trka ,

Button : ovo je bio samo dokaz da moze svako prvak postati ako imas bolid , mislim da ti covjek 15 puta blokira istim fazonom a ti nezans kako ces ili nemas ideje , i na kraju ono najgore se ponavlja sto je za gledaoce dosadno : ostani gdje jesi i skupljaj bodove

1. Webber Red Bull-Renault 1h35:44.101
2. Alonso Ferrari + 24.065
3. Vettel Red Bull-Renault + 51.338
4. Schumacher Mercedes + 1:02.195
5. Button McLaren-Mercedes + 1:03.728
6. Massa Ferrari + 1:05.767
7. Sutil Force India-Mercedes + 1:12.941
8. Kubica Renault + 1:13.677
9. Barrichello Williams-Cosworth + 1 lap
10. Alguersuari Toro Rosso-Ferrari + 1 lap
11. Petrov Renault + 1 krug
12. Kobayashi Sauber-Ferrari + 1 krug
13. Rosberg Mercedes + 1 krug
14. Hamilton McLaren-Mercedes + 2 kruga
15. Liuzzi Force India-Mercedes + 2 kruga
16. Hulkenberg Williams-Cosworth + 2 kruga
17. Trulli Lotus-Cosworth + 3 kruga
18. Glock Virgin-Cosworth + 3 kruga
19. Di Grassi Virgin-Cosworth + 4 kruga

Utrku nisu završili:
Buemi Toro Rosso-Ferrari 43
Chandhok HRT-Cosworth 28
De la Rosa Sauber-Ferrari 19
Senna HRT-Cosworth 1
Kovalainen Lotus-Cosworth 1


Najbrži krug:
Hamilton, 1:24.357


Stanje u svjetskom prvenstvu:
Vozači: Konstruktori:
1. Button 70 1. McLaren-Mercedes 119
2. Alonso 67 2. Ferrari 116
3. Vettel 60 3. Red Bull-Renault 113
4. Webber 53 4. Mercedes 72
5. Rosberg 50 5. Renault 50
6. Massa 49 6. Force India-Mercedes 24
7. Hamilton 49 7. Williams-Cosworth 8
8. Kubica 44 8. Toro Rosso-Ferrari 3
9. Schumacher 22
10. Sutil 16
11. Liuzzi 8
12. Barrichello 7
13. Petrov 6
14. Alguersuari 3
15. Hulkenberg 1
 
Član
Hamilton na limitu opet, ali ko mu je kriv pa nije uzeo savine gume :lol:

Ali steta, nije trebao ispasti.
 
Član
Mark Webber pobjednik Velike nagrade Španjolske!

Red Bull Racingov vozač Mark Webber je došao do svoje prve ovosezonske pobjede. Drugi je bio Alonso, a treći Sebastian Vettel.
webber_barcelona_side.jpg



Webber kontrolirao utrku

Australac Mark Webber je dominantno pobijedio na Velikoj nagradi Španjolske, dok su tehnički problemi koji su se pojavili na bolidu njegovog momčadskog kolege Sebastiana Vettela onemogućili Red Bullovu dvostruku pobjedu.

Webber je prvo mjesto suvereno držao od samog starta utrke, dok je Ferrarijev vozač Fernando Alonso kapitalizirao probleme koje je imao Vettel, ali i izljetanje Lewisa Hamiltona u završnici utrke te je na kraju uzeo drugo mjesto.

Webberov jedini izazov danas je bio start na kojem se morao obraniti od momčadskog kolege Vettela i pokušati izbjeći scenarij s VN Malezije.

Nakon prvog zavoja, Webber se bez posebnih problema odvojio od ostatka poretka, dok se Vettel nije uspio odlijepiti od Hamiltona koji ga je pratio u stopu.

Vettel bez odgovora na Hamiltona

McLarenov ga je vozač prestigao kroz bokseve, koje je odradio brže od Vettela. Hamilton, koji je u boks otišao krug ranije, se ispred Vettela ubacio prilikom izlaska iz pitlanea, boreći se s njim za poziciju u prvom zavoju, zbog čega je Vettel na kratko otišao izvan staze.

Hamilton je nakon promjene guma na kratko parirao vremenima Marka Webbera, no Australac je potom demonstrirao da utrku u potpunosti drži pod svojom kontrolom. U 49. krugu je tako imao prednost od 16 sekundi, nakon čega je usporio.

Hamilton je cijelo vrijeme držao ritam, ali u samoj završnici utrke, u pretposljednjem krugu je izletio u 3. zavoju, zbog puknuća prednje lijeve gume.

To je Fernanda Alonsa promoviralo na drugo, a Sebastiana Vettela na treće mjesto u ukupnom poretku utrke.

Vettel tijekom cijele utrke nije imao spreman odgovor na Hamiltona koji je vozio ispred njega, a situacija se za njega preokrenula u 53. krugu kada je izletio u 7. zavoju, nakon čega je otišao u boks po nove gume.

Kada se vratio na stazu, momčad ga je u nekoliko navrata instruirala da uspori s obzirom na loše stanje kočnica.

Dvadesetdvogodišnjak je ipak uspio doći do cilja, s obzirom na ranije akumuliranu prenost ispred četvrtoplasiranog Michaela Schumachera.

Schumacher bolji od Rosberga, Sutil sedmi za Force Indiju

Španjolski GP vikend je ujedno i Schumacherov najblistaviji od početka sezone, i prvi u kojem je bio bolji od svog momčadskog kolege Nice Rosberga. Usprkos dobrom nastupu, evidentno je da Schumacher ili Mercedes još uvijek nemaju brzinu vodećih.

Schumacher je tijekom zaustavljanja u boksu prestigao i aktualnog svjetskog prvaka Jensona Buttona, koji ga je sve do kraja utrke bespomoćno pokušavao prestići, ali nije pronalazio način za to.

Njihov dvoboj je omogućio i Felipeu Massi da im se približi, no Brazilčeva utrka je bila gotovo zaključena kada je udario u stražnji kraj Chandhokovog bolida, dok je Indijca obilazio za cijeli krug.

Adrian Sutil je osvojio impresivno sedmo mjesto za Force Indiju, a slijedi ga Robert Kubica, koji se tijekom utrke nije uspio oporaviti od problematičnog prvog kruga u kojem je izgubio nekoliko pozicija.

Dobar nastup je imao i Rubens Barrichello koji je na kraju s devetim mjestom osvojio bodove. Posljednji bod je osvojio Jaime Alguersuari, nakon Hamiltonovog odustajanja u posljednjem krugu.

Sauberovi vozači sudjelovali u incidentima u prvom krugu

Utrku je izvan bodova završio Nico Rosberg, ali i dvojica Sauberovih vozača, što je za njih posebno razočaravajuće.

Rosberg, koji je u VN Španjolske ušao kao drugoplasirani u ukupnom poretku prvenstva, je prilikom starta bio prisiljen voziti po travi, nakon čega je imao problema i u boksu, izgubivši pritom još vremena.

Oba Sauberova vozača su imala incidente u prvom krugu, što je na neki način zapečatilo njihove šanse kasnije. Pedro de la Rosa se na kraju povukao zbog oštećenja na bolidu, dok je Kamui Kobayashi ciljem prošao kao 12.


Alonso izuzetno zadovoljan drugim mjestom

Ferrarijev vozač Fernando Alonso je nakon VN Španjolske došao na drugo mjesto u ukupnom poretku, sa samo 3 boda zaostatka za Buttonom.

alonso_spain_helmet.jpg


Alonso drugi u ukupnom poretku

Fernando Alonso je na press konferenciji po završetku Velike nagrade Španjolske izjavio da je izuzetno zadovoljan drugim mjestom kojeg je osvojio pred svojim navijačima.

Uoči završnice utrke, činilo se da je Alonso na putu za četvrto mjesto, no kapitalizirao je izljetanje Lewisa Hamiltona i probleme s kočnicama koji su se pojavili na bolidu Sebastiana Vettela.

Osim drugog mjesta na samoj utrci, Alonso je došao i na drugo mjesto u ukupnom poretku svjetskog prvenstva, sa samo tri boda zaostatka za Jensonom Buttonom.

"Izuzetno sam sretan današnjim rezultatom. Super je kada u zadnjem dijelu utrke dobijete dvije neočekivane pozicije, sada se fantastično osjećam," rekao je Alonso.

"Općenito gledajući, vikend je bio tako-tako za nas. Ali, u kontekstu rezultata je završio fantastično."

"Čevtrti na kvalifikacijama, a drugi na utrci. To je fantastično za momčad."

Ferrari mora još ubrzati F10

Alonso je ustvrdio i da Ferrari mora dodatno unaprijediti svoj bolid kako bi u nastavku sezone mogao konkurirati Red Bull Racingu.

"Moramo se poboljšati, svjesni smo toga. Već ovog vikenda smo vidjeli da moramo unaprijediti određena područja na bolidu, što posebno vrijedi za kvalifikacije."

"Ovog vikenda smo naučili i neke nove stvari. Još jednom smo radili kako bismo maksimizirali svoj potencijal. Znamo da ćemo nekad biti treći, nekad peti, a nekad, nadamo se, i prvi. Dok god radimo najbolje što znamo možemo biti zadovoljni," zaključio je.




Vettel priznao da je Webber bio nedodirljiv na VN Španjolske

Red Bull Racingov vozač Sebastian Vettel je ponovno imao problematičnu utrku te urgira kod svoje momčadi da unaprijedi pouzdanost.

vettel_coc_white.jpg


Vettel imao problema s balansom

Sebastian Vettel je priznao da je njegov momčadski kolega Mark Webber danas na utrci bio u svojoj vlastitoj klasi te da ga je bilo nemoguće izazvati za pobjedu.

Za razliku od Webbera, koji je do pobjede kontrolirano krstario od prvog zavoja, Vettel je imao problematičniji dan u kojem ga je vrlo malo dijelilo od odustajanja zbog problema s kočnicama.

"Danas je puno toga pošlo po zlu," izjavio je Vettel, koji je ipak uspio doći do trećeg mjesta. "Start je bio OK, nije bilo šanse prestići Marka, a nije ni vrijedilo rizika. Staza je bila prilično skliska i nisam želio voziti s vanjske strane zavoja."

"Nisam bio dovoljno brz. Imao sam problema s balansom, a Mark je danas bio u svojoj vlastitoj klasi."

Red Bull mora poraditi na pouzdanosti

Vettel, koji u ukupnom poretku za vodećim Buttonom sada zaostaje samo 10 bodova, je rekao i da Red Bull mora još poraditi na unaprijeđenju pouzdanosti tehničkog paketa.

"Ne znam kako da se osjećam jer treće mjesto nije loša pozicija. No, mislim da smo danas ipak imali prilično lošu utrku i puno toga nam je se dogodilo."

"Dobro je što smo na kraju osvojili bodove. Moramo raditi i dalje se nastaviti truditi. Bolid je brz, ali morate biti u mogućnosti to iskoristiti na svakoj utrci."

Hamilton stoički komentira VN Španjolske

Bivši svjetski prvak Lewis Hamilton je stoički komentirao događaje na današnjoj Velikoj nagradi Španjolske, u čijoj je završnici izgubio sigurno drugo mjesto.

hamilton_face_press.jpg


McLaren će istražiti uzroke problema

McLarenov vozač Lewis Hamilton nije želio priznati da ga je izljetanje u pretposljednjem krugu Velike nagrade Španjolske ozbiljnije uzdrmalo, premda je tako izgubio drugu poziciju koju je tijekom utrke uzeo Sebastianu Vettelu.

"Da, to je razočaravajuće, ali ovo je bila prilično dobra utrka za mene," izjavio je Hamilton za BBC. "Doista sam se dobro zabavio. Lijepo je i što smo napravili korak unaprijed i ubacili se između dva Red Bulla. Momčad je napravila nevjerojatan posao."

"Super je što smo u Španjolsku došli s ovako dobrim razvojnim korakom i bilo bi super za konstruktorsko, ali i vozačko prvenstvo da smo došli do kraja. No, ovakve stvari se događaju."

"Ne znam u čemu je bio problem. Jednostavno mi se čini da sam imao nesreću i da mi je guma još jednom otišla, ali saznat ćemo što je točno bilo. Do kraja sezone imamo još puno utrka."

"Glavu gore"

Hamilton pozitivno komentira McLarenove performanse na današnjoj utrci, koja njemu ima prilično gorak okus s obzirom na ishod.

"Samo sam krstario do cilja. Vozio sam oko 40 krugova na onim gumama i bilo je gotovo nemoguće držati ritam s Markom. Samo sam želio održavati svoju brzinu i paziti na zaostatak."

"U rukama sam imao dobar broj bodova, ali razočaran sam što mi se ono dogodilo u pretposljednjem krugu. No, ovo je utrkivanje. Glavu gore i samo nastaviti."


Button kritizira Schumachera zbog načina na koji ga je prestigao

Aktualni svjetski prvak Jenson Button je kritizirao Mercedesovog vozača Michaela Schumachera zbog načina na koji ga je prestigao.

button_barcelona_back.jpg


Button tvrdi da mu Schumacher nije ostavio dovoljno prostora

McLarenov vozač Jenson Button je izjavio da je razočaran načinom na koji ga je na današnjoj utrci, s vanjske strane prvog zavoja prestigao sedmerostruki svjetski prvak Michael Schumacher.

"Uopće nisam znao gdje je Michael točno na vanjskoj strani," pravda se Button. "Ušao je u zavoj i da nisam popustio, obojica bismo se sudarili."

"Nije mi ostavio baš puno prostora. Inače biste pomislili da bi on to trebao znati s obzirom na veliko iskustvo koje ima. Ono mu baš i nije bio dobar potez."

Schumacher obranio poziciju

Button je u nastavku utrke bespomoćno pokušavao prestići Schumachera, no ovaj mu ipak nije dozvolio prolazak.

"Ovdje je jako teško pretjecati, a Michael nije glup. Zna gdje smjestiti bolid tako da ga na stazi poput ove nećete tek tako prestići."

"Pomicao je se na unutrašnju stranu, a s vanjske strane ga nikako nisam mogao proći jer bi me svaki put prisilio da idem preširoko. Nije napravio niti jednu pogrešku i bilo je vrlo frustrirajuće."

"Peto mjesto je OK, pomalo frustrirajuće jer je bolid bio brz. To je i pozitivno i negativno, negativno zato jer nisam iskoristio tu brzinu."
 
Član
Trka dosadna do bola ...
Na kraju, uz malo srece Alonso ipak drugi, Massinom voznjom danas nimalo nisam zadovoljan.
Schumi me je fascinirao svojom voznjom ... skoro 50 krugova je drzao vidno brzeg Buttona iza sebe

Za Hamiltona ... malo mi ga je zao, ali ruka pravde ipak svakog sustigne ...


I danas se vidjelo koliko se ustvari stede gume i bolidi ... kad su Alonsu javili da ce mozda imati prostora za jos jednu zamjenu guma, da ne mora bas puno paziti na gume, covjek je odmah odgovorio sa dva najbrza kruga, a odmah poslije njega su tempo digli i Webber i Hamilton i Vettel ... znaci ima rezerve u bolidima i jos puno prostora da se agresivnije vozi ... je*m ti i krizu i pravila i sve sto je dovelo da Formula 1 postane ovo sto danas jeste :icon_mad:
 
Član
Ovo sto se desilo hamiltonu, slicno se desilo i Kovalainenu mislim prije 2 godine u mclarenu... a mozda jednostavno nije stedio bolid i desilo se sto se desilo... a mozda je naletio na kakve ostatke bolida virgina i kompanije, njima stalno nesto otpada :lol: :lol: :D

a ono "dugme", pa mislim stvarno pola utrke se vozit iza osjetno sporijeg sumija i stalno pokusavat proci na isti nacin...
 
Član
ma nista cudno za malog cigica, lik ne zna stediti gume. uvijek je imao problema sa gumama. nije ovo ni prvi ni zadnji put da ga gume kostaju utrke. al hajd, mlad je treba jos pure jesti... ;)

sto se tice shumija, obzirom da bolid nije pravljen po njegovom "shmeku", nego su tek sad prije spanije pravili neke prepravke kako bi mu bolid vise odgovarao, mislim da se pokazao poprilicno dobro. pravog shumija cekamo slijedece god, kada ce u pauzi izmedju sezona dati svog doprinosa u razvoju bolida po njegovom ukusu... :cool:
 
Član
nije istrosio gume, niti je forsirao. jasno se vidi parce karbona ili necega drugog koje je udarilo u gumu i zbog toga je puklo. ali odakle je to doslo jos se ne zna. postoji mogucnost da je sa webwrovog prednjeg krila jer je njemu prije par krugova otpao mali dio krila. a jos je vjerovatnije da je sa vjesanja iili felne hamiltonovog bolide. sad sam uporedjivao slike iz 2008 sa kovinog bolida koji je imao istu nesrecu kada mu se odlomilo nesto na felni i to parce koje je kovi probusilo gumu izgleda identicno parcetu koje je danas lewisa kostalo plasmana
[attachment=34284]
[attachment=34285]
 

Prilozi

  • kova1.jpg
    kova1.jpg
    62,6 KB · Pregleda: 9
  • hamilton2010.jpg
    hamilton2010.jpg
    25 KB · Pregleda: 6
Član
'dje si analiticar nisam te prepoznao :lol: koliko god ga opravdavali, nije vala neki kvalitet poseban. sasvim prosjecan vozac kojeg bolid i ekipa guraju naprijed...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
'dje si analiticar nisam te prepoznao :lol: koliko god ga opravdavali, nije vala neki kvalitet poseban. sasvim prosjecan vozac kojeg bolid i ekipa guraju naprijed...

ne vrijedi ulaziti u neku daljnju pricu sa tobom
 
Član
Rekao sam gore, otpalo virginu ili nekom iz te kompanije nesto. Od silne brzine stalno im nesto spadne :lol: :lol:
 
Član
NIje Hamiltonov stil vožnje imao veze sa ovim odustajanjem.
http://en.espnf1.com/f1/motorsport/story/16693.html
Svakome se može desiti da mu pukne guma ali sad naravno pošto se to baš Hamiltonu desilo odma ga svi napadaju da forsira bezveze, imat će i ostali vozači ovakve probleme tijekom sezone......
 
Top