Uvoz automobila na povlasticu

Uvoz automobila na povlasticu

Član
Pozdrav,

Ako je osoba 100% invalid i ima papir od PIA za to tj. potvrdu doktora, da li takva osoba može uvesti automobil na povlasticu. Ako može, čega sve oslobađa povlastica prilikom kupovine, koliko se automobil mora zadržati kod vlasnika i da li se može odmah prodati.

Eto znači sve korisne informacije vezano za taj slučaj su dobro došle. ;)
 
Ovo vezano za prodaju.... Kupio sam auto koje je uvezeno na povlasticu, vozio ga dvije godine bez problema uz punomoc naravno, prelazio granice sve 5. Kada je istekla ta povlastica, preveo na sebe. 3 godine auto mora biti u posjedu vlasnika... ali uz ugovor i punomoc moze se voziti;)

p.s. nisam ga ja odma po uvozenju kupio da ne bude zabune, vozio ga je covjek godinu dana.
 
Član
Nelle_G je napisao(la):
Pozdrav,

Ako je osoba 100% invalid i ima papir od PIA za to tj. potvrdu doktora, da li takva osoba može uvesti automobil na povlasticu. Ako može, čega sve oslobađa povlastica prilikom kupovine, koliko se automobil mora zadržati kod vlasnika i da li se može odmah prodati.

Eto znači sve korisne informacije vezano za taj slučaj su dobro došle. ;)


Ako je invalidnina 100 % prve grupe mozes dobiti povlasticu koja ce te osloboditi carine i PDV. Ili ces mozda platiti koji posto 2-3 nisam siguran. + registracija i to je to. Sad ne znam je li se nesto mjenjalo u ovo vrijeme oko carina i to ;)
 
Član
ako se ja dobro sjecam carina + porez se plati 1%. javi se coletu, mislim da je on uvozio na povlasticu ;)
 
Super Moderator
Vecinu su ti vec rekli, 3 godine ostane auto na vlasniku i onda se moze prepisati. Za svaki slucaj imas uz sebe punomoc! Preko 30000KM vrijedno auto ne moze na povlasticu, barem nije moglo
 
Član
I pripremi sve papire o invaliditetu i liječničke potvrde koje dokazuju invalidnost, jer ćeš sve morati dati na uvid carini
 
BHT Ovisnik
ja sam starom uzeo BMWa na povlasticu,ne trebas vadit niti eur1 niti ista da bezze ne placas,otiđi,kupi auto,dovezi,ali racun mora biti na osobu sa invaliditetom, poreza i carine placas svega 100km, registracija ti je znatno jeftinija ako je auto na povlasticu,i uopce ako je na invalida, ali auto mozes prodati tek nakon 3 godine,odnosno dobiti povlasticu za 5 godina, mozes auto prodati i prije,ali placas porez i carinu
 
Član
CoL3 je napisao(la):
ja sam starom uzeo BMWa na povlasticu,ne trebas vadit niti eur1 niti ista da bezze ne placas,otiđi,kupi auto,dovezi,ali racun mora biti na osobu sa invaliditetom, poreza i carine placas svega 100km, registracija ti je znatno jeftinija ako je auto na povlasticu,i uopce ako je na invalida, ali auto mozes prodati tek nakon 3 godine,odnosno dobiti povlasticu za 5 godina, mozes auto prodati i prije,ali placas porez i carinu

Hvala svima na odgovorima. Još samo ovo, moraju se uzimat:
- Coll table zajedno sa osiguranjem?
- plačat homologacija
- papiri o osobi sa invaliditetom se predaju na granici kada se prijavi auto na uvoz ili u mjesto gdje živiš, evo npr. Sarajevo?
 
BHT Ovisnik
moras uzimat table,ono kao i homologacija ne ovisi o povlastici, u biti ti posebno placas table,posebno osiguranje,samo eto sto ti stave skupa sve,zavisno gdje radis, papire predajes tek kada auto carinis jer ja sam isao starom po auto,nisam nista imao nego njegovu putovnicu da mogu na njega uraditi racun,tek kada sam odradio hgomologaciju onda na carinu i nosis papire o invaliditetu
nemoj se zeznut pa uraditi auto na sebe kao sto sam i ja,dosao na carinu racun na meni:D ali i to ima lijeka,ostavio auto na carini,kuci racun skenirao,u photoshopu promjenio podatke svoje sa očevim na carinu i rijeseno:icon_biggrin:
 
Član
Poz hocu da kupim audi a4 na italijanskim tablama i recimo on je u bih da ga kupim 7000 km kolkko mi treba jos para da ragistrujem auto da ga mogu poceti voziti
 
Top