ULJE ZA MJENJAC i ULJE ZA KOCNICE

ULJE ZA MJENJAC i ULJE ZA KOCNICE

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozz. Mislim ubrzo promjeniti i te tekucine, znaci ulje za mjenjac i ulje za kocnice, e sad veze nemam koje ulje ide u te dijelove auta, molio bih za vase savjete, sta je najbolje i koliko ide ulja u sta. Auto Passat 1.9 TDI, 96kW... POZ
 
Član
Preporucujem da uzmes originalno VW ulje za mjenjac, raja po vw/audi/skoda forumima prica za ta novija auta da im mjenjaci ne rade kako treba ako stave nesto drugo. Originalno ulje ti je poskupo, oko 70 maraka litar, ali to svakako neces mjenjati cesto. Stane oko 2.5L.

Sto se tice kocnica, ide ti DOT 4 tecnost, takodjer preporucujem original VW kocionu tecnost, ona ti je oko 15 maraka za 250ml, ja mislim da ide oko pola litra. Ako ti auto ima ABS mora se prikljuciti na dijagnostiku da se pravilno odzrace kocnice.
 
Član
Te orginalne tecnosti mogu samo kupiti u ovlastenom servisu?

syncro je napisao(la):
Preporucujem da uzmes originalno VW ulje za mjenjac, raja po vw/audi/skoda forumima prica za ta novija auta da im mjenjaci ne rade kako treba ako stave nesto drugo. Originalno ulje ti je poskupo, oko 70 maraka litar, ali to svakako neces mjenjati cesto. Stane oko 2.5L.

Sto se tice kocnica, ide ti DOT 4 tecnost, takodjer preporucujem original VW kocionu tecnost, ona ti je oko 15 maraka za 250ml, ja mislim da ide oko pola litra. Ako ti auto ima ABS mora se prikljuciti na dijagnostiku da se pravilno odzrace kocnice.
 
Član
Vjerovatno, ako i ima u nekim autodijelovima moze bit samo skuplje. Odes fino u salon, oni ce ti tacno prema podacima o autu znati dati odgovarajuce ulje.
 
Član
evo ti bro mog brata on inace radi u asi pa ga pitaj koliko je sta para reci da sam ti ja dao broj mozda ti on mogne vidjet sta jeftinije 061 484736 jasmin pozz
 
Član
Hvala ti druze, ev zapisao sam broj pa na pauzi ga zovem... Tvoje ime samo?

Zerr je napisao(la):
evo ti bro mog brata on inace radi u asi pa ga pitaj koliko je sta para reci da sam ti ja dao broj mozda ti on mogne vidjet sta jeftinije 061 484736 jasmin pozz


I jos nesto, kad se to inace mjenja, na koliko km?
 
Član
kociona tecnost svake 2 godine obavezno. jako je higroskopna, uvlaci male kolicine vlage iz zraka kroz mikroskopske otvore na dihtunzima. voda se nemoze kompresovati a i dovodi do korozije dijelova sistema

ulje u mjenjacu, e to ima razlicitih misljenja neki "majstori" ce ti tvrditi da se to ne mjenja. Ali to su gluposti, ulje vremenom i radom mjenjaca gubi svoja svojstva, za te novije mjenjace ja bi rekao oko 100 000km da treba mjenjati.
 
Član
ulje u mjenjacu treba cesce mjenjati, nego sto je to uobicajeno kod nas: nikad. :( Propisano u servisnoj knjizi.

Voda nije kompresibilna, pa nije ni ulje kakve to veze ima?? Cinjenica je da voda utice na koroziju kompresibilnost nema nikakve veze tu.
 
Član
Almir je napisao(la):
ulje u mjenjacu treba cesce mjenjati, nego sto je to uobicajeno kod nas: nikad. :( Propisano u servisnoj knjizi.

Voda nije kompresibilna, pa nije ni ulje kakve to veze ima?? Cinjenica je da voda utice na koroziju kompresibilnost nema nikakve veze tu.

lapsus, u pravu si :)
 
Član
U tebe je novi auto tako da sumnjam da bih trebao mjenjati ulje osim ako neradis neki kompletan servis ili imas viska novca da na to utrosis xD
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top