Ulje u mjenjacu - neadekvatna izmjena ?

Ulje u mjenjacu - neadekvatna izmjena ?

Član
Pozdrav ljudi,

Naime, ako ima ko da je bio u slicnoj situaciji i da poznaje materiju, da mi pomogne.

Majstoru odvezem auto da promijeni ulje u mjenjacu. Golf 5, 5 brzina, 1.9TDI 77kW. Nađem prije toga da u taj mjenjač ide tačno 1.9L ulja i u servisu kupim ulje, oni isto kažu ide 1.9L i ajde sve OK. Zamijenio majstor to ulje, otišao ja, zove me kaže zaboravio mi vratit preostalih nekih 4dcl ulja. Kako to reko, zar ne ide 1.9L, kaže on stalo 1.6L i to je to. Mene sad brine da li u njemu stvarno fali ulja. Iz znatizelje nađem da se u mom mjenjaču ulje treba sipati kroz neku rupu koja je ispod prekidača rikverca, te da se navodno ispušta kroz 2 rupe na dnu mjenjaca. Gledao sam za Golf 4 da se ispusta na jednoj rupi, i uljeva isto na nekoj rupi predviđenoj za to na mjenjacu. Na mom mjenjacu isto postoji rupa za punjenje, ali sam gledao sluzbeni dokument od VW-a gdje pise da se kroz nju ne treba sipati ulje radi nagiba mjenjaca naprijed, te da vise ta rupa nije mjerodavna.

Mene sad brine, da li mi fali ulja u mjenjacu, on nije mjerio koliko je isteklo te da li bi bilo pametno odraditi posao ponovo, otići nekome ko to zna uraditi i ponovo da se odradi ?

Evo i napomena za ostale članove znači, ko ima Golfa 5 i ostala VAG vozila te iste genracije sa 5gang mjenjacem, da je sipanje ulja u mjenac malo cudan proces u odnosu na isti mjenjac npr. u Golfu 4 i da staje tacno 1.9L. Ako kome zatreba sluzbeni VW servisni manual za promjenu ulja na mjenjacu, neka me kontaktira.

Ako ima ko savjet, bujrum ljudi i hvala vam.

P.S. Mjenjac mi je po pitanju tvrdoce, preciznosti, vibracije rucice i saltanja isti potpuno kao i prije, nikakve razlike nisam primijetio poslije promjene.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Kad smo vec kod tog ulja za mjenjace. Meni majstor skoro na pezou 307 2004 godina mijenjao neki semering na mjenjacu. Nakon zamjene dosuo je obicno ATF ulje, mjenjac je manuelni nije automatik. Jel to uredu da tako rijetko ulje ide u mjenjac ?
 
Član
Promjenom ulja, neces dobiti gladji osjecaj promjene brzina(osim ako je unutra bio katran). Zamjenom ulja ces sigurno produziti, i njegovati cijeli mehanizam koji se nalazi unutar mjenjaca. Da dobijes laksi osjecaj promjene brzina, treba zategnuti sajle mehanizma. Osjecaj "upadanja" zavisi od tezine samog sklopa lamele. Sto je laksa, manje pritiska - Manju tezinu sihroni moraju da savladaju samim time lakse/brze "upada"
 
Poslednja izmena:
Član
Mijenjao sam i ja ulje, preventivno, nikakve razlike, mada je i ispusteno ulje bilo relativno ok
Vjerovatno nije izaslo sve, kod mene su skidali donji poklopac mjenjaca, da iscuri sve
 
Član
Hvala na odgovorima ljudi. Ipak sam odlučio da provjerim trenutni nivo ulja, kod drugog majstora koji je specijaliziran samo za mjenjače i opisaću mu situaciju. Jeftinije mi je dati sad opet 50ak KM, cak i ponovo ulje promijeniti, nego rizikovati da od manjka ulja ode mjenjač pa da dajem po 300-400KM za remonte.
 
Član
Hvala na odgovorima ljudi. Ipak sam odlučio da provjerim trenutni nivo ulja, kod drugog majstora koji je specijaliziran samo za mjenjače i opisaću mu situaciju. Jeftinije mi je dati sad opet 50ak KM, cak i ponovo ulje promijeniti, nego rizikovati da od manjka ulja ode mjenjač pa da dajem po 300-400KM za remonte.

Zamijenio majstor to ulje, otišao ja, zove me kaže zaboravio mi vratit preostalih nekih 4dcl ulja. Kako to reko, zar ne ide 1.9L, kaže on stalo 1.6L i to je to

Kao da je nuklearna fizika zamjenit ulje u mjenjacu nece mu biti nista i sa tih 1.6l, a sto se tice majstora covjek ispao posten znaci zovnuo te i rekao da je ostalo 0.4 ulja i da dodjes i to uspes pola bi ih usula 1l i reklo vozi. Ja bi kod tog covjeka vozio auto makar ni saraf ne znao zaviti malo je takvih ljudi danas :)
 
Član
Kad smo vec kod tog ulja za mjenjace. Meni majstor skoro na pezou 307 2004 godina mijenjao neki semering na mjenjacu. Nakon zamjene dosuo je obicno ATF ulje, mjenjac je manuelni nije automatik. Jel to uredu da tako rijetko ulje ide u mjenjac ?
Prilicno sam siguran da to nije u redu...koliko je meni poznato, u te mjenjace ako je manuelni ide multigradno ulje gradacije oko 75W-80, sintetika ili polusintetika, a ako je automatski ide Matik ali minimalno DXII kvalitetnog nivoa...ATF nikako. Ipak malo proguglaj i provjeri ili u servisnoj knjizi jer uvjerio sam se da posle Golfa 2, majstori u 95% slucajeva neznaju koje ulje ide u mjenjac (pricamo o fabrickim preporukama ne ofrlje)...ili ja bar nisam jos naisao na neke koji znaju.
 
Top