ulje u expanzionoj posudi

ulje u expanzionoj posudi

pozdrav svima.bas me potjerao maler sa ovim autom :icon_cry: . u pitanju je moja astra 1.7 dti , pojavilo mi se ulje u ekspanzionoj posudi , to jest u sistemu za hladjanje (nije otisao antifriz u ulje , nego obrnuto, ulje se pojavilo u antifrizu. da nebi odma ko rekao da mi je otisao dihtung glave i da se stvorila bjela skrama na cepu od ulja, nema tih simptoma).ulje je savim normalno , a nivo se ne pomjera, znaci da negdje malo upusta i pomjesa se sa antifrizom. e sad , interesuje me sledece :cuo sam da je ovo mana ovim motorima , i da je tu glavni krivac neki izmjenjivac toplote ili kako ga zovu hladnjak ulja. postoji i mogucnost da su i neke caure na diznama otisle , tacnije-neke gumice pa da se tu mjesa ulje sa antifrizom.
kod mene bude sve normalno , ali , cim dostigne radnu temperaturu (90 stepeni) pocne se pojavljivati ulje u posudi sa antifrizom,i ovo se desava kad je toplije vrijeme. postoji neka mogucnost da se nesto brikuje i stavi neka cijev na tom hladnjaku ulja , pa se nemora on mjenjati.ako je ko upoznat sa ovim , neka mi stavi semu kako se stavlja ova brikna , ili neka pomogne u vidu nekog savjeta. jest da ga sutra vozim majstoru , ali da ipak cujem i koji vas savjet. unaprijed zahvalan svima.
 
Član
Dihtung glave ili da je pustio hladnjak ulja, jedno od to dvoje ti je otislo. Hladnjak ulja se najcesce nalazi kod filtera ulja ako je obicni filter a ne ulozak. Ako hoces izbciti zladnjak ulja ako se nalazi na filteru ulja onda ispustis antifriz, odvrnes filter ulja i na taj hladnjak idu dva crijeva od vode, njih skunes i njega skines i ta dva crijeva spojis i filter zavrnes bez tog hladnjaka. To ti je objasnjeno malo ugrubo sta treba uraditi jer ne znam kakav je hladnjak u pitanju. Ja sam svoj isto izbacio jer mi je bio otisao na jednom spoju i malo pustao antifriz ali ne u ulje nego van, izbacio ga prije 4 godine i miran :D
 
Kod Astri je problem hladnjak ulja..Hladnjak ulja je integrisan u hladnjak vode te je stalno problem sa pustanjem ulja..Vrlo cesto ljudi stave "normalni" hladnjak a hladnjenje ulja preprave na vazdusno..Prijatelj je imao problema s tim, vec 2 hladnjak zamjenio..Cijena hladnjaka je oko 400 KM..
 
ma ja vise tipujem na taj hladnjak ulja/izmjenjivac toplote, neznam ni kao se zove pravilno.nevjerujem da je dihting glave , jer ne nabija pritisak u rashladnom sistemu (mekana su crijeva)i nema vode u ulju tj.karteru(normalan nivo ulja).Kod mene je taj hladnjak postavljen sa strane na blok motora,iznad mjenjaca. Neznam stvarno sta da radim, u pravu si roki_actros, cijena tog hladnjacica je oko 400 km, sto je previse-previse je. Planiram sutra uzeti polovan pa probati sa polovnim hladnjakom.Ma meni je cudno ovo , dok je hladnije vrijeme, radna temperatura ne ide sa 82-85 , a dok je toplije oko 87-88 je , malkice hvali da bude 90. cim pojacam grijanje temperatura pocne da pada , cak se spusti i na minimalno.ovo je do termostata,garant se zamastio od ulja pa blesavi. E sad, kad temperatura dostigne 90 , odma se pojavi ulje u posudi sa antifrizom. Sumnja li neko na nesto, neki dio :icon_question:??? Nevjerujem da su te aluminijumske caure tj. te neke gumice kod dizni,jer da su one otisle ulazilo bi ulje non stop u rashladnu tecnost. za zamjenu ovih caura/gumica mi traze 600 marona, kad se nisam slagirao kad sam cuo cijenu:smajli25:.Gdje cu dati 1000 maraka za ovaj problem, toliko kosta skoro generalna motora.Nesto ima, znaci cim dostigne radnu temperaturu (90) eto ulja u bocu sa antifrizom.
 
Član
drago.typ81 je napisao(la):
Ma meni je cudno ovo , dok je hladnije vrijeme, radna temperatura ne ide sa 82-85 , a dok je toplije oko 87-88 je , malkice hvali da bude 90. cim pojacam grijanje temperatura pocne da pada , cak se spusti i na minimalno.ovo je do termostata,garant se zamastio od ulja pa blesavi.

to ti je normalna temperatura motora,stoji kazaljka lijevo nagnuta...kadje toplo,upalis grijanje i to ti hladi vodu,zato pada temperatura jer se na taj nacin voda u motoru oslobadja toplote...sto se toga tice,sasvim je ok
za ostalo,nemam pojma,meni se nije desavalo
 
Član
Ne smije se hladiti motor kad je grijanje upaljeno...to nije normalno...mora zatvoriti termostat i održavati radnu temperaturu motora..
 
u pravu je Kenno , ne smije padati temperatura kad se grijanje upali, ipak je termostat u kuslusu,vjerovatno zbog ulja u rashladnom sistemu.

A sad ovaj problem sa uljem u antifrizu: danas vozio auto do ovlastenog servisa , ipak nije kvar na tom hladnjaku ulja /izmjenjivacu toplote, ipak je do onih gumica na aluminijumskim caurama ,one pustaju ulje u rashladni sistem. u ponedeljak sam dogovorio popravak ali ne u ovom ovl.servisu jer deru sa cijenom samo tako (500 maraka) hoce da to poprave (budaleee) , ja se zabezeknuo :icon_eek: , i jos bi braca skidala GLAVU MOTORA ,heyyy,misle da sam ja lud, a moze se zamjenuti i bez skidanja glave (skida se samo dekl tj.poklopac ventila , i poslije se skinu bregaste i ispod njih su te aluminiske caure sa gumicama.vade se nekim specijalnim alatom. bjezim u sirokom luku od ovlastenog servisa , vracam se svom starom majstoru gdje Audija servisiram i odrzavam. Cijena zamjene je oko 250 maraka sa orig.dijelovima.i jedna VELIKA napomena, kad se ovo desi, poslije zamjene,treba dobro isprati sistem hladjenja , jer hoce poslije da se zacepe hladnjaci od ulja(hladjenja i grijanja u kabini) a i pucaju crijeva jer ih ulje nagriza. Ako se sjetim uslikacu koju fotku da vidite kako izgledaju te caure ,mozda nekome bude trebalo(nedaj boze nikome :D). pozzz svima
 
ne, nisu gumice ventila, u pitanju su neke gumice vodenog prostora u glavi motora koje su povezane sa tim nekim aluminijumskim caurama/biksnama. izgleda da je svabo od koga sam uzeo astru zbog ovoga i prodao auto,hebem li mu pleme , poceo sam da sjedim od kako kupi ovo sokocalo :D
 
Kenno , Kenno :lol:
evo da napisem , sutra ce biti gotov auto, danas sve rasklopljeno,stavljena 3 kucista dizni, 4-ti sutra stize iz dalekog Sarajeva.taj dio kojeg nazivaju cahure sa gumicama se zapravo zovu " kucista dizni " i ta kucista najcesce stradaju i na njima pusta ulje u antifriz (masna boca antifriza,crna,bijela skrama (slag) u boci) , a moze i obrnuto mada rijedje. cijena tih kucista nije bas mala , 50 markica po komadu X 4 komada + ruke 150 km, gadna cifra.
da napomenem ako nekom bude ovo trebalo , NE MJENJAJTE SAMO GUMICE na tim takozvanim caurama, necete nista postici , potrebno je promjeniti cahure , jer se one deformisu vremenom a ne te gumice. Sveovo ce se i ispratiti zamjenom zupcastog remena, spanera i rolera, tako da ce me cijelo zadovoljstvo kostati nekih 750 maraka, tako da ostajem do ljeta bez zimskih guma :D
eto naam se da ce mozda nekom ovaj post pomoci ako mu se desi isti problem kao i meni.


hahaha , malo sam pogrijesio , :D , ostajem do ljeta na zimskim gumama
tezak studentski zivot :icon_biggrin:
 
moram podici temu opet. :icon_sad: eto , tacno mjesec dana sve bilo uredno , i ajd reko danas da ispustim vodu iz sistema i naspem antifriz , i to sve lijepo odradim , pustim da motor odradi , da se malo odzraci sistem , dodje temperatura na normalnih 90 stepeni , kad se u boci opet pojavi ulje, tj.nije ko prije u velikim kolicinama , al se uhvatilo ulje gore po vrhu antifriza i sa strane po boci. isti moment me zaboli stomak i dodje mi muka.to mi unisti cijeli dan :icon_cry: tolike pare dado i evo opet istog problema. zvao majstora koji mi je ovo radio , on nevjeruje da se ovo desilo , jer su promjenjene cahure tj.kucista dizni a i taj cuveni uljni hladnjak(izmjenjivac toplote) je prebrikovan tako da nemoze biti do ovoga. on mi kaze ovako:permant malo nagriza i sigurno je negdje ostalo jos ulja u sistemu pa je pokrenulo to ulje i doslo u exp. bocu. ocistio sam bocu i maloprije sam isao do grada i sad kad sam stigao kuci , pogledao , kad nema nista , al po ivicama boce ima malo bjele skrame , ko majonez , al u malim kolicinama. auto ide super , nemam rijeci. sve tecnosti na normali. eto , ima li ko SAVJET bilo kakav , neznam vise sta da radim. poludicu od ovoga. POMAZITE
 
Član
ne mora znaciti da je pustio, mozda ti je antifriz posto je masan dosta skinuo naslage koje su se negdje zadrzale u sistemu u sad ih pri ozraci izbacio na povrsinu. to sto ti je ostalo kao majoneza se dobije kad se voda i ulje pomijesa a to su neke stare mrlje iz sistema :cool: ja mislim da bi to trebao da bude ok ;)
 
i ja druze isto mislim da su to naslage koje su bile u sistemu.al cudno mi je to sto se to pojavi kad pocne dostizati 90 stepeni , a i da napomenem , u toku voznje je temp.uvijek oko 85-87 C.kad duze stojim onda ode na 90. brine me to , ide toplije vrijeme (vrucine), pa kad ugrije , a ja negdje u koloni , pa kad dodje do 90 , a onda udje ulje i eto belaja. al ,daleko bilo , necu da slutim djavole (to je rijeseno) , kad je bilo normalno sa vodom , bice i sa antifrizom (sam sebe tjesim) hehe :icon_smile: . ma mora to biti dobro , a i nemogu se vise para nadavati na servise, malo malo nesto ode.
 
Top