Ukidanje carine i poreza ??

Ukidanje carine i poreza ??

Član
Sad je carina 13 posto na.
Pa ljudi znate li da pri svakom izvozu automobila iz EU imate pravo na povrat PDV-a, i to kod njih iznosi 21% od vrijednosti vozila, sa tim se moze platiti porez nasoj drzavi, pa cak da ti i ostane nesto para.
Carina se moze ukinuti ali to niko normalan nebi uradio osim ako to nije uslov koji je postavila EU pred nasu Zemlju.
E nda bismo ga bas popusili, ali najstrasnije.
Posto oni vise prodaju nama robe, ukidanjem carina oni bi imali hiljadu puta vise koristi od toga.
Ali to je jedan dug proces i to ne ide tako lako posto je Bosna u CEFTA zoni, tu bi se vec morali sloziti i Hr, i Srb, i CG, i Makedonija....
Mislim da o ukidanju carina nema rijeci a porez se mora placati.Pa kad kupis auto u Francuskoj i odvezes ga u Njemacku moras platiti porez ako mislis da ga registrujes u Njemackoj.

Donesena je uredba davno da ce se carina postepeno smanjivati na 8% i to je sad doslo u primjenu, pa je mozda to to......
 
Član
Eto nije ni 13% carine strasno, mislim znam da pri kupnji auta u Njemackoj povrat je 19%
 
Super Moderator
sumnjam da ce se to ukinuti
mozda za proizvode iz europske unije ali mozda samo carinu da ukinu a da ostave porez il obrnuto sta ja znam
a valjda je od juce onaj zakon promjenjen za starija vozila od 7 godina ali euro 3 norma
 
Član
allroad je napisao(la):
sumnjam da ce se to ukinuti
mozda za proizvode iz europske unije ali mozda samo carinu da ukinu a da ostave porez il obrnuto sta ja znam
a valjda je od juce onaj zakon promjenjen za starija vozila od 7 godina ali euro 3 norma

hehehe svasta ti rece, vecinom tacno, ali ipak netacno :D

to za proizvode iz EU vec je aktivno, ali samo NOVE. carina je ukinuta, porez 17%. a za taj zakon o uvozu, koliko ja znam da je odgodjeno...
 
Član
Ja mislim da ce se carina ukinuti,a porez nece jer porez se mora platiti državi. Umjesto carine ce biti nesto drugo kao porez na luksuz tako sam nesto cuo......
 
Super Moderator
emir_89 je napisao(la):
allroad je napisao(la):
sumnjam da ce se to ukinuti
mozda za proizvode iz europske unije ali mozda samo carinu da ukinu a da ostave porez il obrnuto sta ja znam
a valjda je od juce onaj zakon promjenjen za starija vozila od 7 godina ali euro 3 norma

hehehe svasta ti rece, vecinom tacno, ali ipak netacno :D

to za proizvode iz EU vec je aktivno, ali samo NOVE. carina je ukinuta, porez 17%. a za taj zakon o uvozu, koliko ja znam da je odgodjeno...

Da, znam na nove stvari da se ne placa carina ali je vec neko par puta na forumu govorio da ima ona caka da ne moras ni na polovno platiti samo nekih papira tamo uzmes no nebitno uglavnom sam htio reci mozda ukinu carinu i na polovne stvari iz EU
a to o uvozu sam maloprije cuo da su juce nesto pricali ali nisam cuo da je odgodjeno
 
Član
allroad je napisao(la):
emir_89 je napisao(la):
allroad je napisao(la):
sumnjam da ce se to ukinuti
mozda za proizvode iz europske unije ali mozda samo carinu da ukinu a da ostave porez il obrnuto sta ja znam
a valjda je od juce onaj zakon promjenjen za starija vozila od 7 godina ali euro 3 norma

hehehe svasta ti rece, vecinom tacno, ali ipak netacno :D

to za proizvode iz EU vec je aktivno, ali samo NOVE. carina je ukinuta, porez 17%. a za taj zakon o uvozu, koliko ja znam da je odgodjeno...

Da, znam na nove stvari da se ne placa carina ali je vec neko par puta na forumu govorio da ima ona caka da ne moras ni na polovno platiti samo nekih papira tamo uzmes no nebitno uglavnom sam htio reci mozda ukinu carinu i na polovne stvari iz EU
a to o uvozu sam maloprije cuo da su juce nesto pricali ali nisam cuo da je odgodjeno

ma joj ako ukinu carinu, uvest ce ti neki drugi trosak i na kraju dodjes na isto. platis koliko bi i platio, samo sto se ne zove carina, nego nekako drugacije, zavisi sve koliko ce biti inspirativni dok budu odlucivali o tome :D

sjetih se sad jedne recenice iz Lud, zbunjen, normalan: "Nije gov.no, vec se cuko posr'o" :icon_biggrin: Tako nesto ce ti i sa tim biti, ako se bude "ukidala" carina...
 

MTR

Član
carina NIJE ukinuta , PDV NIKAD nece biti ukinut jer je to danak drzavi koji najvise puni budjet

Carine NEMA na nova vozila i za vozila proizvedena po EU standardima i u drzavama clanicama EU
Carine NEMA za rabljena vozila sa potvrdom od proizvodjaca i uredno dobijenom EUR1 obrazcu na bilo kojem terminalu u EU
Carina se PLACA za vozila koja NISU u EU (Amerika, Rusija , Japan , itd itd )

I nemojte djaba otvarat teme prema kafanskim rekla-kazala informacijama

Carinski sistem je sada pod UIO i sve vezano za zakone mozete procitati ovdje i ne lupajte bezze : http://www.uino.gov.ba/b/Kodeks.html
 
Član
dobro posto se c cita kao k ja cu samo reci nece se sigurno ukinut karina a niti porezi :) nije to za nas
 
Top