Ugradnja xenona- DA ili NE?

Ugradnja xenona- DA ili NE?

Član
Pozdrav svima!
Novi sam član na BHtuning, imam par pitanja i volio bi da mi pomognete...
Planiram da ugradim xenon na Renault Lagunu II ph1 i zanimaju me iskustva sa xenonima, da li se isplati, na šta treba obratiti pažnju pri kupovini i da li dolazi do rasipanja svjetlosti koje može zaslijepiti vozača koji mi dolazi u susret?
 
Član
sigurno da 90% raje na forumu ima xenone na autu tako da je odgovor DA
da li se isplati? zavisi sta konkretno kupis tako da se isplati ili ne isplati
da li je bolja vidljivost? odgovor je DA
Da li zasljepljuje druge vozace? zavisi opet od toga sta ugradis i na sta ugradjujes tako da je odgovor i Da i Ne
 
Član
:icon_rolleyes: NE zasto zato sto ako nemas sociva to je samo zasljepljenje drugod sudionika u saobracaju, dalje samo sto nije zakon koji ce to kaznjavati , dalje kad crkne moras kompletan set mijenjati ili ce ti biti razlicite jacine svjetlosti, mnogo je lakse i bolje uzeti kavalitetne sijalice standardne i miran si osram NB extra sijalice Hammer isto cijena h7 par 40km izdrzace vise no xenon a vjeruj da su dobre licno koristim vec treci par unazad 6 godina. Moje skromno misljenje ;)
 
Član
Mirsado je napisao(la):
:icon_rolleyes: NE zasto zato sto ako nemas sociva to je samo zasljepljenje drugod sudionika u saobracaju, dalje samo sto nije zakon koji ce to kaznjavati , dalje kad crkne moras kompletan set mijenjati ili ce ti biti razlicite jacine svjetlosti, mnogo je lakse i bolje uzeti kavalitetne sijalice standardne i miran si osram NB extra sijalice Hammer isto cijena h7 par 40km izdrzace vise no xenon a vjeruj da su dobre licno koristim vec treci par unazad 6 godina. Moje skromno misljenje ;)

A jesi li ti vidio ikad H7R npr sijalicu, ili dobro ustiman far, mislim da puno grijesis, ali eto opet to je tvoje misljenje ;)

Ako ti i crkne sijalica mozes uzeti posebno sijalice i zamijeniti da ti identicna poslije boja i jacina bude na obje sijalice ;)
 
Član
ja se lomim oko toga (ugraditi ili ne ) bas zbog toga sto nemam sociva.Nekako mi bezveze sad da zasljepljujem raju koja voze iz suprotnog smjera...
 
Član
Nema nista gore od xenona u farovima bez sociva pogotovo u autima koja imaju velike farove 124 i sl. To je opasnost u saobracaju...realno ko ima uslove da stavi xenon neka stavi ko nema neka ne ugrozava druge ;)
 
Ta laguna i sa fabrickim xenonima nema sociva (koliko ja znam), i ne smeta drugima, e sad da li ima kakve razlike izmedju xenon fara i obicnog to ne znam, ali opet kazem mislim da nema. I ako si u mogucnosti ugradi! Kupi neke provjerene, imas tu korektnih momaka na forumu koji rade sa tim! Nemoj pretjerivati sa jacinom odnosno bojom i neces imati problema! ;) Uglavnom xenon je daleko bolji, da nije ne bi bio dodatna oprema :lol:
 
Član
Ako hoces da bas izgleda i da je funkcionalno nemoj nista preko 4300K i 5000K traziti, vidjeces na sijalici imas smedju nit pored stakla xenon sijalice, ako je bijela to je 6000K i to ti puno baca na plavo ;)

d2sbig.jpg


ovo je 4300K ;)
 
Član
Fiat Stilo fabricki xenon nema lece,laguna fabricki xenon nema lece.....far je malo drugaciji i ima prskalice ali lece nema! :icon_confused: Ocigledno je onda kod ovih auta sa xenonom bez leca to neka "fabricka greska"! :lol: :123:
 
Super Moderator
Laguna nema socivo i kad ima fabricki xenon, al pise joj u faru XENON, i vjerovatno koristi sijalicu nesto tipa H7R, koja sluzi za farove bez sociva, a mozda je i malo drugacije sjenilo
Uglavnom kad se to fino ustima nece nikom smetati ;)
 
Član
ako mozes ustimati, ugradi...iako ako to fabrika nije ugradila onda bez sociva to je glupost ugradjivati
opet ti vidi ako ima neko ko je to fino ustimao da ne smeta nikom ugradi i ti
nema mi nista gore kad mi ide u susret neki lik sa xenonima u obicnim farovima koji zaslijepljuju
 
Član
Brum Brum je napisao(la):
Mirsado je napisao(la):
:icon_rolleyes: NE zasto zato sto ako nemas sociva to je samo zasljepljenje drugod sudionika u saobracaju, dalje samo sto nije zakon koji ce to kaznjavati , dalje kad crkne moras kompletan set mijenjati ili ce ti biti razlicite jacine svjetlosti, mnogo je lakse i bolje uzeti kavalitetne sijalice standardne i miran si osram NB extra sijalice Hammer isto cijena h7 par 40km izdrzace vise no xenon a vjeruj da su dobre licno koristim vec treci par unazad 6 godina. Moje skromno misljenje ;)

A jesi li ti vidio ikad H7R npr sijalicu, ili dobro ustiman far, mislim da puno grijesis, ali eto opet to je tvoje misljenje ;)

Ako ti i crkne sijalica mozes uzeti posebno sijalice i zamijeniti da ti identicna poslije boja i jacina bude na obje sijalice ;)

Navodno je H7R sijalica i predvidjena za farove bez lece i svi bi trebali da i postavljaju te sijalice ali ? tih sijalica tj. kitova je jako tesko uzeti tj naci rijetko ko da ih ima pogotovo H7R 5000k smatram da je sve preko bezveze ali evo od korisnika npr. sa foruma koji imaju xenone bez sociva 99.9% imaju obicne cijalice pa ti sad vidi . Opet je to moje misljenje
 
Član
Hvala vam na pomoći! Planirao sam ugraditi od 5000K ili 4300K ... Po vašem mišljenju koje su bolje od ove dvije nijanse, koje su više slične fabričkim xenonima?
 
Top