Ugradnja tempomata Škoda Fabia

Ugradnja tempomata Škoda Fabia

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
Evo ako neko razmišlja o ugradnji tempomata, prije svega potrebno je provjeriti je li motor i ECU motora podržava ugradnju tempomata. Neki slabiji motori ga ne podržavaju. A ECU motora treba počinjati sa 6Q0 ... ... ili 6Q1 ... ... Moj je bio 6Q1.

Ugradnja tempomata BEA 400 002 kojeg sam imao.

Ručica dolazi sa originalnim ožičenjem i konektorima.

Od ožičenja postoji jedan 6-pinski konektor sa četiri žice(T6y), jedna bijela, te jedna plavo-crvena zica.

T6y se ukopčava u centralno računalo, plavo bijela žica se treba spojiti na drugi pin T4d konektora koji se nalazi na papučici kočnice,a bijelu žicu je potrebno spjiti na ECU motora.
Na šemi koja se nalazi u predhodnom dokumentu opisano je spajanje bijele žice na T11a ili T11b zavisno od vozila, ali da bi došli do tih konektora potrebno je skinuti cijelu tablu, jer im nikako drukčije nije moguće prici. Zato je lakše tu žicu provuči do samog ECU motora i olakšati postupak. Premda je i opet to najveći dio posla.

Skinuti masu s akumulatora, i okrenuti ključ na kontakt 15-ak minuta da izvuče sav elektricitet.

E ovako počinje rastavljanje: potrebno je skinuti dio table ispod volana. Otpustiti torakse koji se nalaze ispod zaštitne plastike osigurača, te ispod ukrasne plastike ispod instrumenata iznad volana, te s donje strane iznad papučica.

http://http:

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img228.imageshack.us/img228/2065/slika112zv8.jpg


potom je potrebno otkačiti kontrolor za dijagnostiku




Lagano krenuti skidati kompletan dio izvlačeci ga prema nazad koliko dozvoli ožičenje prekidača svjetala, jer je prekidač bar kod mene bio pričvršćen nitnama, tako da se konektori sa prekidača mogu otstraniti tek kad se kompletnam dio table povuče prema van, i onda još ostaje da se skine crijevo hlađenja pretinca.






Potom skidanje zračnog jastuka i volana. Sa zadnje strane volana nalaze se dvije rupe, volan je potrebno okrenuti iz nultog položaja za 90stupnjeva te ravni odvijač 
staviti u  rupu i guras unutarnju kopcu prema dolje tako da odvijac natezes prema gore, ponoviti postupak tako da se okrene volan za 180° udesno, airbag ispada, odvojiti žute konektore sa airbaga i sa volana, volan postaviti u normalni položaj, zaključati ga i odvrnuti maticu sa 12-kutnim bitom. Prije skidanja volana flomasterom zabilježiti taj položaj da ga je lakse vratiti u pravilan položaj.






plastika oko volana je spojena sa 4 sarafa ožnačena na prethodnoj slici i jednim imbus sarafon koji se nalazi iznad ručice za podešavanje visine i dubine volana pokazan na slici ispod







Skinuti konektore sa ručica žmigavaca i brisača te ih skinuti sa stupa, pričvršćene su sa jednim šarafom.
Te zamjeniti postojecu ručicu žmigavaca, sa novom ručicom sa tempomatom



Ožičenje provesti pokraj postojećeg ožičenja.

Na drugi pin konektora na papučici kočnice tj. plavo-crvenu žicu potrebno je spojiti plavo-crvenu žicu sa ručice tempomata. Skinuti izolaciju sa plavo-crvene žice pazeci da se ne oštete ostale, te na taj dio spojiti plavo-crvenu žicu sa tempomata zalemiti je te izolirati.



Šest pinski konektor iz tempomata (T6y) ustekati u centralno računalo koje se nalazi s lijeve strane papučica u slobodno mjesto XS3.



Nakon ovog potrebno je provuću bijelu žicu sa tempomata iz kabine pod haubu. Za provlačenje pometute žice iskoristiti mjesto na kojem je provučena sajla kilometar sata, lijevo malo iznad papučice spojke vidjeti ćete rupu kud je provučena sajla, te je provući na drugu stranu, a na drugoj strani izlazi točno ispod ECU motora.

Prije toga potrebno je skinuti box filtera zraka, da bi se dobio prostor i mogućnost skidanja ECU motora.



Skinuti ECU te potom skinuti konektore s njega, skidaju se tako da s gornje strane konektora postoji plastika u obliku T koju je potrebno povući prema van i konektor se odvaja.
Sa gornjeg 81-pinskog konektora skinuti zastitnu plastiku, da bi došli do žica.
Na 14. pinu se nalazi jedina bijela žica u toj masi. Te je portebno i sa nje skinuti izolaciju sa puno pažnje da se ne oštete susjedne žice, pošto je tu veoma malo prostora između žica, te spojiti bijelu žicu sa tempomata koju smo prethodno provukli, zalemiti je te dobro izolirati.



I onda pristupiti postupku sastavljanja svega raskopanog.
Poslije hardverske instalacije, potrebno je tempomat aktivirati i sofrverski V.A.G. COM-om

Poništiti sve greške ako ih ima.
Izabrati adresu 01 Engine, u gornjem desnom uglu pisti ce 0000SG što znači da tempomat nije aktiviran. Za aktivaciju izaberete opciju 11 Login, te ukucate code 11 463.
Zatvorite kontroler te ga ponovo otvorite i u gornjem desnom uglu će sad pisati G000SG što znači aktivan tempomat.


I to bi bilo to, meni je super stvar fercera.
Nadam se da sam bio detaljan u opisu.

c/p www.skodacroatia.com
 
Član
Jako kvalitetno i detaljno opisano, ovakvi detaljni tutoriali su upravo svrha postojanja foruma kao sto je ovaj...

Iako mi ne treba ova procedura, jako cenim ulozeni trud i procitao sam kompletan topic, svaka cast!
;)
 
da se nadovezem i ja prije svega cestitke autoru svaka cast kako je detaljno opisano

i da nastavim u mene ima orginal na pug 307 CC tj crusie control i aktiviran je u pps-u tj dijagnosikom je pristutan i kad upalim na on na rucici pojavi se samo brzina kojom vozim i to je to nece da radi dalje nista tj da bude tempomat na on neznam jel se ko susretao sa tim problemom
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top