Twingo: lupanje poluosovine

Twingo: lupanje poluosovine

Član
Malopre se vracam iz grada i rekoh da plaknem auto na samousluznoj praonici i pri kretanju iz boksa cujem lupanje u prednjem levom tocku... Kontam, nesto je bilo ispod auta sto sam pregazio i nastavljam dalje, medjutim kako okrecem volan zvuk se pojavljuje i nestaje. Nekih 500m dalje to lupanje vec pocinje da me zabrinjava i stajem sa strane da proverim sarafe na felgama i diskove, vidim sve je OK. Jedva sam se dovukao do kuce, prilikom davanja gasa buka je manja, ali kada pritisnem kvacilo imam osecaj da ce mi tocak otpasti... Kada sam se parkirao u dvoriste malo sam "iscimao" tocak i nesto je "kao uklopilo" medjutim ima velikog lufta u neprirodnom pomeranju citavog tocka prema vani. Po mojoj slobodnoj proceni, polusovina je u pitanju, odnosno nesto vezano za pogonski sklop prednjih tockova... kineticki, ne bih da lupetam... ili je mozda gefufna na cincilatoru :D

Da li je neko imao slicno iskustvo, sta mislite sta je ovo, i koliko ce me ova radost kostati kod "neovlastenog majstora"...

Stvarno bih voleo da cujem nesto kao savet, i ja isto znam da nagadjam :D
 
Član
Ako ti tocak ide unutra i van tj. ima lufta to ti je do kugle, cahuta itd... Ukratko nesto na prednjem trapu dobilo lufta ili je puklo, otpalo itd... Poluosovina ne drzi nista (ne nosi nista) ona samo sluzi da prenese snagu sa mjenjaca na tocak. Poluosovika cak i kad je sve ok on mora da moze pod odredjenim pritiskom da "seta" u kinetickim zglobovima tako da ako ti ima lufta u tocku to ti je do trapa prednjeg a sad ja ne znam bas kakav je trap u twinge pa ti ne mogu reci do cega bi moglo biti ali uglavnom sva auta imaju ramena,cahure,kugle... Nesto od toga jeste ako ti tocak seta naprijed ili nazad, ili isto tako vani i unutra.
 
Član
hmmm, da...
ja sam u naslovu stavio "poluosovinu" jer je samim time tema uocljivija nego da lupam po "biklonerima" i "kuglama"...

Imao sam felge koje su mi virile oko 1cm izvan linije kaorserije u kombinaciji sa prilicno niskim gumama... to mi je vec zeznulo jedan novil lezaj, evo sada i ovo... Trapovi, motor kao i vecina mehanike su na Cliu, Twingu, R5 prilicno slicni, ako ne identicni...

Hvala na kvalitetnom odgovoru! ;)
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Ako ti tocak ide unutra i van tj. ima lufta to ti je do kugle, cahuta itd... Ukratko nesto na prednjem trapu dobilo lufta ili je puklo, otpalo itd... Poluosovina ne drzi nista (ne nosi nista) ona samo sluzi da prenese snagu sa mjenjaca na tocak. Poluosovika cak i kad je sve ok on mora da moze pod odredjenim pritiskom da "seta" u kinetickim zglobovima tako da ako ti ima lufta u tocku to ti je do trapa prednjeg a sad ja ne znam bas kakav je trap u twinge pa ti ne mogu reci do cega bi moglo biti ali uglavnom sva auta imaju ramena,cahure,kugle... Nesto od toga jeste ako ti tocak seta naprijed ili nazad, ili isto tako vani i unutra.

Ne bih se bas slozio s tobom.....isto kao i ti, nisam siguran sasvim za sistem kod twinga, ali kad kineticki dobije lufta dodje do toga da se tocak moze pomjerati unutra/van.....isto tako , nema teoretske sanse da pomjeris recimo moj tocak u takvom smjeru, jer cim mozes kineticki vec ima nekog lufta.....

a ovo sto je on opisao otprilike mi zvuci bas kao kineticki, inace odu "postepeno", prvo pocnu da "pucaju" pri jakom motanju tockova i kretanju, ali isto tako mi se desilo jednom da bukvalno u roku od 24 sata pocne da "lomi" i pri pravolinijskom kretanju auta.....pogotovo zato sto mu se zvuk mijenja sa dodavanjem/oduzimanjem gasa....
 
Član
Meni je kinetički otišao.Pucketa već mjesecima.Može se dogoditi da poluosovina u nekim slučajevima samo spadne,ali da komplet ode za 5 minuta bez ikakvih simptoma,to nisam čuo.

Cijena popravka(ukoliko je poluosovina) te može baciti u bandak.Ukoliko se kinetički ne može mijenjati,moraš izmjeniti cijelu poluosovinu.Što je čest slučaj kod malih francuza.
Za moje auto,nova košta 700 km:icon_cry:

Nadamo se da je samo kugla u pitanju;)

Ne želim da te prepadam,samo da te pripremim na moguće troškove:D
 
Član
Osecao sam neko blago brujanje u tom tocku citavu zimu pa sam mislio da mi je lezaj u defektu, na kraju se ispostavilo da su svi lezajevi bili losi osim jednog na tocku koji se zaparavo i cuo. Sutra cu da se raspitam oko cene i servisiranja jer mozda imam i musteriju za Twinga u naredna dva dana.

Volim ovakve konstruktivne prognoze... hvala... dajte jos :D
 
Član
Nisi upravu za poluosovuni da moze tocak imati lufta ako ode kineticki. Ako si ikad rastavljao i skidao poluosovinu i kineticki znaces da to nema veze sa luftom, sa lupanjem moze imati ali sa luftom u tocku ne moze imati nikako. Tocak ti drzi ramena, lafet, kugle, cahure, itd. Sto se tice poluosovine i zglobova pa poluosovina cak i "pliva" u zglobovima kad ulazis u krivinu ili motas tockove. Ako si ikad skidao poluosovinu tada si morao to vidjeti.... Ja sam neki dan sebi skidao mjenjac i nema poluosovina nikako na autu i kad sam ga spustio sa dizalice nije imao ni pola mm lufta, a nikako nema poluosovina niti kinetickih zglobova.

Sto se tice lufta na tocku moze samo imati zbog gore nabrojanog ( kugla, lafet, cahure lafeta, ramena,lezaj tocka itd...) Moras auto na dizalicu i pregledati gdje je luft. Sto se tice lupanja tu moze poluosovina tj. kineticki da lupa ili kad motas pri vecim brzinama ( npr. 80 km/h) da podrhtava auto... Lezaji tockova huce i vibriraju kad su skroz otisli.
Toliko od mene :icon_smile:
 
Član
hvala ti brate puno na iscrpljujucem odgovoru, ne znam ni sam kako, bio je popusten centralni saraf na glavcini, odnosno, problem je bio u olabavljenom kinetickom. 13-ka kljuc i nekoliko krugova je resilo problem! a moram priznati da su mi sarafi na felgi bili potpuno olabavljeni... neozbiljni vulkanizer je bio inicijator svega sto mi se desilo :icon_mad:.
Hvala jos jednom!
 
Član
samo da se nadovezem na ovo sve luf u tocku nemoze biti zbog zgloba
ali moze biti zbog matice koja steze zglob za nabu
ako je ona popustena onda lezaj dobije luft tj tocak
pregledaj selene na lafetama
 
Član
@rs turbo, procitao sam opet sad sta sam boldao kod tebe, meni se cini da si napisao da TOCAK treba imati odredjenog "lufta" zbog poluosovine, a ja ti kazem, kod mene kad sutnes nogom tocak bukvalno ga ne mozes pomjeriti ni par mm, doduse, apsolutno je sve novo pokupovano na prednjem trapu....

Slazes se, tocak treba da stoji na svom mjestu kako stoji, a kineticki i unutarnji i vanjski treba da "upijaju" vertikalni hod tocka (amortizacija) i uzduzni, tj skretanje

....i priznam, pogresno sam se izrazio kad sam rekao "kineticki dobije lufta", nisam mislio na potrosenost kinetickog nego muris je napisao ono sto sam htio reci, da lezaj tocka moze dobiti lufta jer je odvrnut kineticki, tj ona centralna matica koja drzi oboje.....my bad....

@deez jesam te dobro skontao da ti je centralna matica na tocku 13ka?!?!?! Kod mene je 36tica bogte......
 
Član
@trizex eh eh ehh tako si vec upravu kad ode centralni seraf ili lezaj.... Jbga i ja sam znao tako napisati a drugo misliti :icon_smile:

Wahahaha i kod mene je 32 centralni seraf, :icon_smile: Tesko da je on 13-ka pa ti bi ga odcvikao u roku 15 dana :icon_smile:
 
Top