Tuzlak napravio najekonomicniji automobil

Tuzlak napravio najekonomicniji automobil

OmO

Član
TUZLAK NAPRAVIO NAJEKONOMIČNIJI AUTOMOBIL: Za 100 kilometara platite svega 32 feninga

Inžinjer elektrotehnike iz Tuzle Almir Cipurković (44) napravio je automobil na električni pogon, koji bi u dogledno vrijeme mogao početi da se masovno proizvodi, jer će omogućiti nevjerovatno jeftinu i sigurnu vožnju.

tuzlak-elektricni-auto-650x377.jpg


Naime, sa elektromotorom kojeg je u Tica ugradio Cipurković, možete se voziti 100 kilometara za svega 32 feninga! Pri tome automobil ima iste karakteristike kao i oni sa dizelskim ili benzinskim motorom.

Otprilike tri mjeseca sam radio na elektromotoru, sve je testirano na razne vremenske uslove i perfektno funkcioniše. Zajedno sa automobilom koštalo me oko 8.000 KM, koje će se kroz uštedu na gorivu vratiti za tri godine, pojašnjava Cipurković.

tuzlak-elektricni-auto-1-300x198.jpg


Automobil ima bateriju koja može izdržati 100 kilometara vožnje, nakon čega je potrebno pola sata punjena. Cipurković je bateriju sam napravio i na nju daje garanciju od 5.000 punjenja i dva i po miliona kilometara. Tico sa elektromotorom bez problema postiže sve karakteristike koje ima i onaj sa benzinskim motorom, jer je njegov motor 100 posto iskorišten.

Osim na ogromnoj uštedi na gorivu, Cipurković štedi i na registraciji vozila. Za ‘elektro-Tica’ ona ga je koštala 125 KM, što je skoro 200 KM manje u odnosu na registraciju benzinskog motora.

Nakon što je testiran prvi primjerak automobila na električni pogon, pojavio se veliki interes.
-Taksisti već traže 60 automobila. Riječ je o vozilima ‘Logan Dacia’. S obzirom na to da je riječ o težim vozilima, 100 kilometara vožnje koštat će 60 feninga. Kompletan, nov automobil, koštat će 35.000 KM, s tim da ostaje gratis benzinski motor. Uloženi novac će se vrlo brzo vratiti kroz uštede na gorivu. Na baterije koje se ugrađuju u ‘Logan’ garancija je sedam i po, a mogu izdržati bez problema i 15 godina, kaže Cipurković za Bportal.ba, dok sa sinom Amirom ponosno pokazuje automobil.

‘Logan’ na električni pogon moći će s jednim punjenjem baterije preći 250 kilometara, nakon čega je potrebno punjenje u trajanju od pola sata. Baterija se može puniti i do 20.000 puta.

-To je taksistima puno vremena, pa se mogu koristiti dvije baterije, od kojih bi se jedna koristila, a druga punila. Razmišljamo i o punjenu solarnom energijom, što bi dodatno smanjilo troškove, navodi Cipurković.

Vjeruje da bi u ovom biznisu u dogledno vrijeme mogao zaposliti veliki broj ljudi ukoliko, kao do sada ne bude opstrukcija naftnog lobija, kojem svakako ne odgovara pojava ovakvih automobila.

tuzlak-elektricni-auto-2-300x171.jpg


Preuzeto sa :
www.magazin.ba
 
Imam u porodici jednog ovakovog, koji već odavno prikuplja informacije i nadam se da bi uskoro i on trebao svoje električno vozilo raditi :cool:
 
Svaka cast, jos da ne zivi ovdje gdje zivi mogao bi napraviti svasta. Ovako, ne prognoziram mu neki uspijeh, jedino ako je finansijski dovoljno jak da to izgura sam i da se prosiri. Ali jos jednom svaka cast prvenstveno na znanju a onda na odradjenom poslu.;)
 
Član
Ima li kakav klip na youtube-u...

Ko bi se nadao da ce jedan Bosanac napraviti tako jaku bateriju, velike sile poput amerike to godinama pokusavaju...
 
Član
Svaka mu čast. Mada po ovome ispade da ima bolje baterije nego Tesla Motors. Da ne spominjemo da se napune samo za pola sata što isto sada Tesla Motors radi sa njihovim posebnim stanicama.
 
Legend
Naivan je napisao(la):
Ima li kakav klip na youtube-u...

Ko bi se nadao da ce jedan Bosanac napraviti tako jaku bateriju, velike sile poput amerike to godinama pokusavaju...


Da je u americi nebi dozivio naredni dan. Naftni lobi je veoma jak, i njima neodgovara ovakav auto. Iste komentrae sam citao i za Rimcev auto, i njihov koncept one je potukao teslu i ostale po svim parametrima. Razlika je ogormna sto ljudi ovdje imaju odrjesene ruke po tom pitanju i sto niko ne ocekuje od Bosne, (nebitno, HR, SRB i ostatka balkana) da ovakvo nesto sloze. Nas narod je prepametan, samo neadekvatno iskoristen.
 
Član
lik je dolazio u moju firmu i pokazivao nam automobil.. sta da se kaze...ne cuje se a radi ii "ode cojk " odleti ugasenih kola :lol::lol:
 

OmO

Član
pajooo je napisao(la):
lik je dolazio u moju firmu i pokazivao nam automobil.. sta da se kaze...ne cuje se a radi ii "ode cojk " odleti ugasenih kola :lol::lol:

Ma ja bih njemu kakav lonac spicio nazad da se cuje :D :lol:
 
Top