Tuzla Kamere na semaforima

Tuzla Kamere na semaforima

kamere sa X-zrakama,snimaju studentice kad prolaze,a posto su X-zrake koje prodiru kroz odjecu,posmatraju skakutanje grudi prilom trcanja preko semafora...
sala na stranu...ono su zvucnici koji sluze slijepcima da prelaze ulicu,ali neznam cemu svrha..u njemackoj (boravio sam 9 godina tamo) je ovakva signalizacija sluzila slijepcima koji su imali pse-vodice(psi koji su dresirani da se znaju ponasati shodno situaciji u saobracaju,i koji samostalno vode slijepu osobu)i ti psi dovode slijepca do raskrsnice gdje psi prepoznaju crveno i krecu tek po zvucnoj signalizaciji,ali kod nas nije to toliko rasprostranjeno jer su dresure pasa skupe..a ovako nema smisla jer slijepac nemoze ikako sam doci do semafora!!!!!
usput da napomenem da "u njemackoj" na svakom semaforu ima taster koji ili psi pritisnu ili slijepac pritisne da bi potvrdio da se oglasi zvucna signalizacija...
 
Član
nermine malo si pobrkao,slijepi ljudi sami hodaju uz pomoc stapa za slijepe osobe.
psi sluze samo da bi pomagali jos vise i velika su pomoc slijepim osobama.
a slijepac sam moze doci do semafora i moze se kretati i ziviti bez psa za kojeg je skupa dresura,tako da ga rijetko neko ima kod nas.i psi ne dovode slijepca do raskrsnice nego olaksavaju kretanje :)
 
Član
lov2xlr8 je napisao(la):
nermine malo si pobrkao,slijepi ljudi sami hodaju uz pomoc stapa za slijepe osobe.
psi sluze samo da bi pomagali jos vise i velika su pomoc slijepim osobama.
a slijepac sam moze doci do semafora i moze se kretati i ziviti bez psa za kojeg je skupa dresura,tako da ga rijetko neko ima kod nas.i psi ne dovode slijepca do raskrsnice nego olaksavaju kretanje :)

u Tuzli da slijepac sam hoda ccccc,ma daj molim te,pa bolan ulice nam pune rupa i kojekakvih naknadno izlivenih trotuara,izginu se bolan hodajući.
 
Član
pa sta mislis zasto mu sluzi stap,pa nece hodati samo po avionskoj pisti....


one kamere kod kipova sluze za nadzor saobracaja,a ide uskoro jos jedna kamerica kao ona kod interauta
 
Član
Kod mejdana je 100% za slijepe osobe, kod kipova kamere su od opštine a za koju svrhu..... ugl nisu od policije...
 
pa zar nije niko gledo DARE DEVIL film lik se bori protiv kriminala a sljepac....sala mala, ali sljepci naravno mogu i sami da obavljaju normalne funkcije bas kao i neki ljudi u kolicima koji ne dozvoljavaju drugima da im pomazu nego zele sve sami da obavljaju da ih nebi smatrali manjim ljudima...ugl ako pisti onda je to to ima i u sarajevu na svakom prelazu tj. semaforu...u zenici nema jos toga samo na vecim raskrnicama postavljene kamere u slucaju da se nesto lose dogodi mogu da snime kao onaj slucaj sa onom curom sto je pregazila covjeka na biciklu i usmrtila ga...toliko od mene
 
lov2xlr8 je napisao(la):
nermine malo si pobrkao,slijepi ljudi sami hodaju uz pomoc stapa za slijepe osobe.
psi sluze samo da bi pomagali jos vise i velika su pomoc slijepim osobama.
a slijepac sam moze doci do semafora i moze se kretati i ziviti bez psa za kojeg je skupa dresura,tako da ga rijetko neko ima kod nas.i psi ne dovode slijepca do raskrsnice nego olaksavaju kretanje :)

sve je to druze uredu sto kazes,ali uzmi u obzir da se slijepci krecu sami samo u odredjenom krugu,jer sta mislis kako ce se slijepac snaci u minhenu(na selu gdje nema puno saobracaja nema ni semafora sa ovakvom opremom,bar rijetko gdje)kada na ulici ima pjesaka ko mravi,tu se nemoze sam ni po sluhu a ni po udarcu stapa orijentisati tu su ovisni o psu ili osobi koja ih vodi...(u njemackoj je uredjena drzava i zdravstveno osiguranje placa obuku psa osobama koe imaju potrebu za njim,a kod nas nedaju ni za lijekove sa esencijalne liste) mislim da nisam nikada u zivotu vidio slijpca koji sam seta prometnijom ulicom,neznam za ostale...
ali nebitno, svi smo u pravu jer smo dosli do odgovora za kljucno pitanje:
DA, to su zvucnici a ne kamere :lol:
 
Top