Turbe 7 Brace - Pitanje za sarajlije

Turbe 7 Brace - Pitanje za sarajlije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Na netu ne mogu nista naci o njemu, zeljela bi vise doznati i gdje se nalazi u SA. ima li tko kakvih informacija?
 
Član
Znao bih ti reci gdje se nalazi, sad neku historiju da znam... :icon_confused:

Jednom sam cuo neku pricu al da me ubijes nebi je znao sad prepricati :D
 
Član
Sa glavne ulice skrenes na Skenderiji desno i kad predjes preko mosta na Skenderiji skreni lijevo i samo pravo, prodjes Drveniju i samo pravo dok ne dodjes do kraja gdje nema pravo, samo desno i lijevo ti idi desno i vozi 10m i stani, parkiraj i pitaj nekoga nek ti poaze tu je to blizu odmah!

Eto nadam se da sam pomogao!
 
Član
legionar je napisao(la):
Sa glavne ulice skrenes na Skenderiji desno i kad predjes preko mosta na Skenderiji skreni lijevo i samo pravo, prodjes Drveniju i samo pravo dok ne dodjes do kraja gdje nema pravo, samo desno i lijevo ti idi desno i vozi 10m i stani, parkiraj i pitaj nekoga nek ti poaze tu je to blizu odmah!

Eto nadam se da sam pomogao!

Lakse je skrenuti na principovom mostu, onda lijevo... sto metara sa desne strane je trolejbuska okretaljka, odmah iznad nje je i turbe 7 brace ;)
 
Član
The_Dag je napisao(la):
Ma nemas nikakve fajde ako odes i vidis,to je sujevjerje kod nas Bosnjaka,na turbetima se cine neki i od najvecih grijeha...da ne bi duzio pare sto ubacis u odose islamskoj zajednici a jok sirotinji kome bi trebalo.Taj ukopani evlija ili vise njih ti ne mogu pomoci...Jedan je Pomagač a ostalo....;)

a nije vjera u nesto sto obilazim takva mjesta. zanimljive price kruze oko svakog turbeta. bila sam prosli vikend u kladnju, djevojackoj pecini i cula za ovo turbe u sarajevu. pa kad sam tamo htjedo i to obici :)

legionar, Mrva hvala na putu :)
 
Član
Ako ces dolaziti u Sarajevo da obidjes turbe 7 brace nedolazi bez GT-R-a

Dok ti budes slikala i pisala o turbetu mi cemo to isto raditi al sa GT-R-om :D

Sretno ;)
 
Član
Sarajevska prica ti je da su 7 brace optuzili za nesto sto nisu uradili a nakon toga im i glave odsekli nakon cega su oni uzeli te glave stali pred to mjesto gdje je 7 brace i pali ..... to je medju narodom ... a ovo dole sam ti copy-paste ...




Jedilerska tekija, nakšibendijskog reda, osnovana je 1879. godine od Sejfulaha Iblizovića. Ona se zapravo formirala postupno. U početku je bila samo prostorija za čuvara turbeta sedam braće koju je sa turbetom podigao Sulejman-paša Skopljak oko 1815. godine. Godine 1865. šejh Sejfulah Iblizović, kao rođeni Sarajlija, završivši nauke u Carigradu i usavršivši tesavvufske discipline u Brusi, došavši u svoje mjesto, preuzima dužnost čuvara turbeta, tu počinje sa zikrom i predavanjima, zahvaljujući čemu okuplja veliki broj pristalica. Godine 1894. Ibrahim efendija Herić, Travničanin, kao tadašnji nadzornik ovoga turbeta, pokraj njega podiže novu semahanu na groblju. Tako je konačno formirana Jedilerska tekija uz Jediler-turbe, koja je postojala sve do 1937.godine, kada je srušena i na tom prostoru podignuta stambena zgrada Čokadži vakufa. Međutim, potrebno je naglasiti i to da je šejh Sejfulah Iblizović pripadao halvetijskom redu i u Jediler-tekiji obavljao zikr po halvetijskim načelima. Nasuprot tomu, u popisu vjerskih islamskih objekata iz 1933. godine kaže se da Jediler tekija pripada nakšibendijskom redu i da je u to vrijeme aktivno djelovala, tako da se pretpostavlja da je Jedilerska tekija privremeno prešla od nakšibendijskog na halvetijski red u kasnom XIX vijeku.
Tradicija kaže da je tu sahranjen neki šejh koji je došao sa sultanom Fatihom. Kasnije su tu sahranjena dva derviša osumnjičena i nevino pogubljena povodom krađe novca iz pašinih Saraja 1494. godine, a zatim i četiri kapetana koje je Mustafa-paša Dalbatan dao pogubiti što nisu bili pravovremeno obavijestili za najezdu vojske Princa Eugena Savojskog na Sarajevo 1697. godine. Tako je nastalo kako predanje kaže Turbe sedam braće.
 
Član
Mrva je napisao(la):
Ako ces dolaziti u Sarajevo da obidjes turbe 7 brace nedolazi bez GT-R-a

Dok ti budes slikala i pisala o turbetu mi cemo to isto raditi al sa GT-R-om :D

Sretno ;)

e sad :icon_confused: :lol:

@ normala, hvala ti puno
 
Član
Inače u narodu koji obitava na ovim prostorima,mislim na Sarajevo i okolinu,postoji utemeljeno vjerovanje da se to mjesto gdje se nalaze turbeta ukopanih osoba,obilazi i na tim mjestima se dijeli sadaka,milostinja,tako sto se za svako turbe ubaci po jedan novcic iste vrijednosti i to 7 turbeta-7 novcica,zamisliš želju (Muslimani pri vršenju tog čina prouče i prvu suru iz Kur'ana El-Fatihu,znači ubace novčić,prouče Fatihu i tako 7 puta)a onda opet zatim ne vracas se istim putem vec napravis polukrug i ''slusas'' sta ces da cujes koje će prve riječi izreći slučajni prolaznici pored vas. Ako čujete neku riječ koja podsjeća na nešto pozitivno, zaželjeno će vam se i ostvariti.

Dalje još kažu i ovo:''jedna od najintrigantnijih znamenitosti u Sarajevu je Turbe sedam braće na Bistriku, poznato kao Jedileri. Ovo turbe obilaze muslimani, ali i pripadnici drugih vjera iz cijelog svijeta. Jedileri na turskom znači sedam, a u narodu je ovo turbe poznato kao mjesto gdje počiva sedam nevinih žrtava - šehida.

Turbe je pravougaona zgrada u kojoj se nalazi sedam sarkofaga pokrivenih čohom.

- Mnoge su Sarajlije tvrdile da su vidjeli svjetlost na tom mjestu.(inače pojava svjetlosti se veže za to kada je neko nevino ubijen,pa se na tom mjestu pojavljuje NUR-svjetlost)
Nakon što ju je 1818. godine vidio i tadašnji namjesnik, Sulejman-paša Skopljak naredio je da se na tom mjestu napravi turbe sa sedam prozora. Izgrađena je i kuća za turbedara, koji je održavao turbe, a kasnije je u toj kući nastala tekija, koje danas nema...

Pored turbeta je sagrađena džamija Čokadži hadži Sulejmana, poznata kao Jedileri.''

Zatim se nadovezuje ono sto je već postao @normala...

A evo i gdje se nalazi:
http://img14.imageshack.us/i/mapasa1.jpg/
 
Član
u kladnju je zena jedna pricala, kako se rodilo dijete koje nije moglo hodati. roditelji su sa njim obilazili doktore i trazili pomoc, nazalost bez uspjeha. tad im je neki hodza rekao da odu u to turbe. da ostave dijete preko noci u turbetu. ujutro ce da se pokaze. tako roditelji i ucine. sutradan ujutro majka ulazi u turbe, kad njeno dijete stoji uspravljeno i drzi se za nisan najmladjeg i do njega. dijete danas moze stajati i male korake raditi, normalno hodati nemoze. ali naspram prije je i to uspjeh kazu roditelji.

ne znam, mene privlace mjesta sa tajanstvenim pricama kao i povjesno obeljezena.
 
Član
RCat je napisao(la):
u kladnju je zena jedna pricala, kako se rodilo dijete koje nije moglo hodati. roditelji su sa njim obilazili doktore i trazili pomoc, nazalost bez uspjeha. tad im je neki hodza rekao da odu u to turbe. da ostave dijete preko noci u turbetu. ujutro ce da se pokaze. tako roditelji i ucine. sutradan ujutro majka ulazi u turbe, kad njeno dijete stoji uspravljeno i drzi se za nisan najmladjeg i do njega. dijete danas moze stajati i male korake raditi, normalno hodati nemoze. ali naspram prije je i to uspjeh kazu roditelji.

ne znam, mene privlace mjesta sa tajanstvenim pricama kao i povjesno obeljezena.

hahahha jaoo prica jaoo prica...uvijek su me nasmijavale takve stvari...pricala je jedna zena iz kladnja a prije nje jedna iz olova i tako dalje se gluposti nadovezivale...da nije presmjesno bilo bi zalosno...
 
Član
pa nodi, uvijek ima svijeta sto u ovakve price vjeruje, i onog sto to ne vjeruje. ovo je samo jedan dio prica, koje sam se naslusala. nedavno gledam turbe u gornjoj tuzli, kad stadose neki sa CH tablicama, zena stavi maramu na glavu (ja je nisam imala :c) udje u turbe, pokvasi se vodom iz bunara i govori mi kako je to zdravo. po rukama, po licu, po prsima, po donjem djelu tjela, preko ledja itd. (ustvari kvasi robu). te izvadi papirnu novcanicu i ubaci u turbe. ona u tu pomoc vjeruje, i uredu je. mene stim ne steti.

medju najpoznatijim katolickim posvecenim mjestima je medjugorje. tamo sam vec par puta bila. osim vasera okolo te crkve ja nisam nikakvu posebnu magicnu car osjetila. u crkvi je lijepo pomoliti se, ali se ne osjecam nista blize bogu na tom mjestu nego u crkvi na husinom. ali tamo svi hrle.

kad sam sjedila uvecer sa svojom bakom i ostalim zenama iz sela, dok su tkale ili prnje rezale "stan" pripremale svasta nesto su pricale vezano za ovakve theme.
 
BHT Ovisnik
i ja redovno hodočastim u međugorje i pjeske iz Mostara,naroda je uvijek puno,al ima ih koji su izljeceni,al o tom po tom,ako nista vrijedi obici svasta po malo pa kakvo to bilo:cool:
 
Član
CoL3-99 je napisao(la):
i ja redovno hodočastim u međugorje i pjeske iz Mostara,naroda je uvijek puno,al ima ih koji su izljeceni,al o tom po tom,ako nista vrijedi obici svasta po malo pa kakvo to bilo:cool:

;)
 
samo,stvar je u tome sto se mnogi mole pred turbetom,tj mole 7 brace za pomoc,a po islamu samim tim porede 7 brace sa Allahom dz.s. sto nije dopusteno...jedina pozitivna stvar u tome je da novac koji ubace u turbe,neko skupi i daje za pomoc,izgradnju vjerskih objekata i sl.
a sto se tice smog mjesta,nije ga tesko naci,nijer daleko od centra carsije (sebilja) tako da koga god upitas uputit ce te tamo :icon_smile:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top