Trza/štuca pri lakšem gasu

Trza/štuca pri lakšem gasu

Član
Zdravo,
Imam jedan problem na svom autu pa kontam kad sam se već registrovao da pitam i vas ovdje.
Naime ponekad mi se dešava da pri kretanju iz prve ili u toku laganog ubrzavanja u 2 i 3 brzini, pri lakšem gasu (dakle papučica se lagano pritišće) auto krene da trza/štuca. Kao da u trenutku u potpunosti izgubi gas i odmah vrati (i to uradi 3-4 puta), auto krene da se cima naprijed nazad kao kad ono početnici u auto školi kreću. Čim ja dodam jači gas (stisnem ga pošteno ahahha) odmah prestane da to radi i krene normalno ubrzavat. Izmjenjao sam sve benzinske pumpe i sa gorivom sa svake mi se to dešava. Jedno vrijeme se često dešavalo pa je onda prestalo pa je onda evo maloprije se opet desilo. Redovno je održavan u ovlaštenom. Ja sam njima govorio da to riješe, ali kažu da nema ništa, al ***** li ga, trza auto.
Ne znam da li je to trzanje možda povezano sa nekim zvukom zujanja koje mi se čuje u zadnjem predjelu auta već neko vrijeme (isto što su mi rekli u servisu da je ok, al znam da nije).

Inače radi se o Škodi Yeti, 2.0 TDI 81kw, manualac sa haldex kvačilom. Prešla 115 hiljada.
 
Član
Zdravo,
Imam jedan problem na svom autu pa kontam kad sam se već registrovao da pitam i vas ovdje.
Naime ponekad mi se dešava da pri kretanju iz prve ili u toku laganog ubrzavanja u 2 i 3 brzini, pri lakšem gasu (dakle papučica se lagano pritišće) auto krene da trza/štuca. Kao da u trenutku u potpunosti izgubi gas i odmah vrati (i to uradi 3-4 puta), auto krene da se cima naprijed nazad kao kad ono početnici u auto školi kreću. Čim ja dodam jači gas (stisnem ga pošteno ahahha) odmah prestane da to radi i krene normalno ubrzavat. Izmjenjao sam sve benzinske pumpe i sa gorivom sa svake mi se to dešava. Jedno vrijeme se često dešavalo pa je onda prestalo pa je onda evo maloprije se opet desilo. Redovno je održavan u ovlaštenom. Ja sam njima govorio da to riješe, ali kažu da nema ništa, al ***** li ga, trza auto.
Ne znam da li je to trzanje možda povezano sa nekim zvukom zujanja koje mi se čuje u zadnjem predjelu auta već neko vrijeme (isto što su mi rekli u servisu da je ok, al znam da nije).

Inače radi se o Škodi Yeti, 2.0 TDI 81kw, manualac sa haldex kvačilom. Prešla 115 hiljada.

Je li ti se to dešava na hladnom autu, ono, dok ne postigne radu temperaturu ili se to dešava random, i kad je dobro ugrijan motor ? Jesi slučajno mijenjao gorivo, da nisi negdje neki fuš nasuo ?

I kažeš da je to samo pri slabom gasu, a ? Ja sam imao sličan problem nekad podavno sa Golf 3, problem su bili injektori, 2 komada, na slabom gasu slab pritisak, pa su slabo raspršavali i tako je malo štucalo, dok što ti kažes na jakom gasu sve OK bude, nalio Liqui Moly čistač sistema protoka goriva, pola rezervoara spržio na žestokoj vožnji (ne brzoj previše, nego na 2500 - 3000 obrtaja) i riješen problem, barem intuitivno je bilo OK, nije štucalo više. Sad ne znam, jesi li 1.vlasnik Yetia ? Malo je prešao ako je originalna kilom., ako sipaš OK gorivo i ne umaraš ga puno po gradu lijenom vožnjom, ne bi ti trebao biti ovaj problem kao u mene, trojka je tad bila prešla ihihi kilometara već i bila stara već dosta.

P.S. Sorry, zanemari ovo za gorivo, kažeš da si probao sve tu, zaboravih :D.
 
Drive by wires ......
Papuca gasa ne reaguje samim naslonjanjem noge na papucu nego poras stisnut da onda pocne ko da je stisnutna ima lufta na samom stiskanju Potenciometar u samoj papuci nevalja iste probleme ima i Pežo ;)
 
Član
preporucujem ti da ocistis kuciste od leptir gasa, bar mozes to uradit sam jer nije tesko ga skinut, imas na slici primjer koliko se moze zaprljati i moze ti pravit probleme1698195.jpg
 
preporucujem ti da ocistis kuciste od leptir gasa, bar mozes to uradit sam jer nije tesko ga skinut, imas na slici primjer koliko se moze zaprljati i moze ti pravit problemePogledajte prilog 63309
Prijatelju nije benzinac pa da klapna gasa sluzi za dodavanje zraka i da se ona miče pri stiskanju pedale
Ta klapna na dizelima sluzi za gasenje vozila "mekše gasenje" a ne da se strese kad se gasi na starijim modelima ta klapna je bila vakumska sada je elektricna i radi istu stvar ko i vakumska
 
Član
Sad mi pade na pamet, ovo se mnogo češće i jače dešavalo prije nego sam promjenio ulje haldex kvačila. Nakon zamjene ulja (na prošlom malom servisu) mnogo rijeđe se dešavalo, skoro pa prestalo. Sad se povremeno javlja problem.

Je li ti se to dešava na hladnom autu, ono, dok ne postigne radu temperaturu ili se to dešava random, i kad je dobro ugrijan motor ? Jesi slučajno mijenjao gorivo, da nisi negdje neki fuš nasuo ?

I kažeš da je to samo pri slabom gasu, a ? Ja sam imao sličan problem nekad podavno sa Golf 3, problem su bili injektori, 2 komada, na slabom gasu slab pritisak, pa su slabo raspršavali i tako je malo štucalo, dok što ti kažes na jakom gasu sve OK bude, nalio Liqui Moly čistač sistema protoka goriva, pola rezervoara spržio na žestokoj vožnji (ne brzoj previše, nego na 2500 - 3000 obrtaja) i riješen problem, barem intuitivno je bilo OK, nije štucalo više. Sad ne znam, jesi li 1.vlasnik Yetia ? Malo je prešao ako je originalna kilom., ako sipaš OK gorivo i ne umaraš ga puno po gradu lijenom vožnjom, ne bi ti trebao biti ovaj problem kao u mene, trojka je tad bila prešla ihihi kilometara već i bila stara već dosta.

P.S. Sorry, zanemari ovo za gorivo, kažeš da si probao sve tu, zaboravih :D.

Random se dešava, i to najčešće kad je motor ugrijan. Gorivo sam sipao skoro na svim benzinskim u Tuzli. Činilo mi se da je problem prestao kad sam počeo na Petrolu, i auto je fakat bolje radilo, ali se opet počelo dešavat.
Samo pri slabom gasu, odnosno postepenom ubrzavanju, se dešava. Čim mu uvalim do kraja, sve normala hahahaha.
Gdje mogu kupiti taj čistač, kolko košta? Znači nalijem to, pun rezervoar i vozim malo žešće dok ne isprazim ili?

Drugi sam vlasnik, ali je orginalana kilometraža, prijateljovo je auto bilo. Lijeno ga rijetko kad vozim, uglavnom je malo brže vožnja:angelic:

Probat ću s tom tekućinom.

Drive by wires ......
Papuca gasa ne reaguje samim naslonjanjem noge na papucu nego poras stisnut da onda pocne ko da je stisnutna ima lufta na samom stiskanju Potenciometar u samoj papuci nevalja iste probleme ima i Pežo ;)
Ako bude da je to, možel se to kako popravit, al jeftino ahahah?

preporucujem ti da ocistis kuciste od leptir gasa, bar mozes to uradit sam jer nije tesko ga skinut, imas na slici primjer koliko se moze zaprljati i moze ti pravit probleme
Nisam toliko stručan brate, mogu ga samo još sjebat ako ja budem popravljao :D
 
Član
NaneK, da li ste ikada resili ovo? Imam potpuno, ali potpuno isti problem.

Hvala!
Zdravo,
Imam jedan problem na svom autu pa kontam kad sam se već registrovao da pitam i vas ovdje.
Naime ponekad mi se dešava da pri kretanju iz prve ili u toku laganog ubrzavanja u 2 i 3 brzini, pri lakšem gasu (dakle papučica se lagano pritišće) auto krene da trza/štuca. Kao da u trenutku u potpunosti izgubi gas i odmah vrati (i to uradi 3-4 puta), auto krene da se cima naprijed nazad kao kad ono početnici u auto školi kreću. Čim ja dodam jači gas (stisnem ga pošteno ahahha) odmah prestane da to radi i krene normalno ubrzavat. Izmjenjao sam sve benzinske pumpe i sa gorivom sa svake mi se to dešava. Jedno vrijeme se često dešavalo pa je onda prestalo pa je onda evo maloprije se opet desilo. Redovno je održavan u ovlaštenom. Ja sam njima govorio da to riješe, ali kažu da nema ništa, al ***** li ga, trza auto.
Ne znam da li je to trzanje možda povezano sa nekim zvukom zujanja koje mi se čuje u zadnjem predjelu auta već neko vrijeme (isto što su mi rekli u servisu da je ok, al znam da nije).

Inače radi se o Škodi Yeti, 2.0 TDI 81kw, manualac sa haldex kvačilom. Prešla 115 hiljada.
Evo ako ikada neko bude googlao ovaj probelm, da ima odgovor na ovom forumu. Imao sam identičan problem i rješen je na način da je zamjenjen procesor pumpe goriva. Ne cijela pumpa, ali jeste procesor kojemu je cijena skoro kao i cijela pumpa. Iako se sumnjalo u samom početku na pumpu obzirom da dijagnostika nije pokazivala nikakvu grešku uopšte, zbunjivala je činjenica da je auto isporučivao snagu i radio uredno na visokim obrtajima i pod opterećenjem, pa se u međuvremenu sumnjalo i na dpf i egr i kojekakve senzore, ali nakon više nasutih aditiva za prećiščavanje prblem je i dalje ostjao aktuelan. I onda je ovlašteni servis stavio svoj testni procesor pumpe nekoliko dana - nakon čega se štucanje izgubilo.

Zujanje koje se čulo u tvom slučaju (ne i u mom'), je bio znak da je pumpa goriva u pitanju, s tim da je u tvom slučaju bio vjerovatno mrhanički kvar.

Inače, u pitanju je vozilo Skoda Ovtavia 3, 2.0 TDI, 110 kw.
 
Poslednja izmena:
Top