Diferencijalni mehanizam (diferencijal)
Zglobno vratilo prenosi obrtni moment na glavni prenosnik, koga cine par zupcanika (sl.104 pod 2 i 13). Za tanjirasti zupcanik (13) pricvrsceno je kuciste diferencijala (12).
Za vrijeme obrtanja tanjirastog zupcanika, odnosno kucista istovremeno se obrcu zupcanici-trkaci (4), ali ne oko svojih osovina (11), vec zajedno sa kucistem. Trkaci se nalaze izmedju bocnih zupcanika (10) i samim tim sluze kao klinovi za prenosenje obrtnog momenta, preko bocnih zupcanika na poluvratila (5). Na ovaj nacin ostvaruje se okretanje pogonskih tockova.Kada vozilo ulazi, na primjer, u desnu krivinu, logican je zakljucak da ce ljevi tocak preci duzi put, a desni kraci. Na osnovu ovoga sljedi da ce ljevi bonci zupcanik imati veci broj obrtaja od desnog. Posto su zupcanici u diferencijalu medjusobno spregnuti i cine jednu mehanicku cjelinu, to ce se brze okretati bocni zupcanik na ljevom poluvratilu za onoliki broj obrtaja koliko se sporije obrce desni bocni zupcanik. Stanje ce se ponoviti kada se vozilo krece ljevom krivinom, samo se se odnos broja obrtaja bocnih zupcanika izmjeniti. Zahvaljujuci tome sto "trkaci" mogu da se okrecu oko svoje osovinice i da jednovremeno "trce" i po bocnom zupcaniku, omoguceno je da se pri prolasku vozila kroz krivinu jedan tocak okrece sporije, a drugi brze u zavisnosti od duzine putanje, odnosno zakrivljenosti krivine kroz koju vozilo prolazi.Kod simetricnog diferencijalnog mehanizma izlazni obrtni momenti na poluvratilima su jednaki. Medjutim, ako se desi da tockovi jedne pogonske osovine (ljevi ili desni) dodju na podlogu cija je vrijednost koeficijenta prianjanja razlicita, onda ce zbog istih obrtnih momenata doci do proklizavanja pogonskog tocka, koji se nalazi na podlozi sa vecim koeficijentom prianjanja nece moci da primi vecu vrijednost obrtnog momenta, pa vozilo nece moci da krene. Iz tog razloga potrebno je da se omoguci blokiranje diferencijalnig mehanizma, cime se omogucuje da svaki tocak prihvati onoliki obrtni momenat koliki je koeficijent prianjanja. Potpuna blokada diferencijala najcesce se postize tako sto se kuciste diferencijala cvrsto vezuje za jedno poluvratilo kandjzastom spojnicom (sl.105). Blokiranje diferencijala u ovom slucaju vrsi vozac.
Novije konstrukcije diferencijalnog mehanizma rade se sa "povecanim trenjem" - naime u tom slucaju, kada se ukaze potreba, dolazi do preraspodele obrtnog momenta, odnosno "samoblokiranja diferencijalnog mehanizma".Prenosni odnos glavnog prenosnika je veoma znacajan pri ocjeni vucnih karakteristika vozila. Kod putnickih vozila ovaj se odnos krece u granicama od 1:3 do 1:6, a kod teretnih vozila krece se u granicama od 1:5 do 1:8. Iz ovoga se moze zakljuciti, da se kod putnickog vozila sporije obrce tanjirasti zupcanik za 3-6 puta u odnosu na konusni zupcanik. Na osnovu prenosnog odnosa, moze se konstatovati da je kod putnickih vozila brzina u prvom planu, a vucna sila u drugom, dok je to obrnuto kod teretnih vozila, zbog njihove namjene.