Legend
Test i mišljenje kolega sa autoservis.ba
Usporedni test Toyota RAV4 i Ford Kuga
Ljepota je prolazna
Iako je segment takozvanih Sport Utility Vehicles odnosno SUV segment nastao još sredinom prošlog stoljeća u Americi, prekretnicu je, bar u europskim razmjerima, napravila Toyota sa modelom RAV4. Ovaj Toyotin model trenutno „živi“ već treću generaciju, a svaki proizvođač automobila koji drži do sebe okušao se već u ovom popularnom segmentu. Ali, svi jednostavno moraju prvo da „stanu na crtu“ vladaru SUV segmenta.
Imali smo priliku „suprotstaviti“ Toyotin model RAV4, model koji je više-manje postao legenda SUV segmenta sa jednim od novopridošlica u ovaj segment – Fordovom modelu Kuga. Doduše, Kuga se također svrstava i u novonastali pod-segment takozvanih Crossover vozila, koji je ipak u dobroj mjeri „oslonjen“ na SUV konfiguraciju vozila tako da osobite razlike u osnovi niti nema. Prilika koja se ne propušta. Oba automobila isprobali smo u skoro identičnim uvjetima vožnje, kombinirano u gradskim uvjetima kao i na otvorenoj cesti na nešto dužim relacijama, prešli smo i približno isti broj kilometara tako da smatramo da su oba „kandidata“dobila jednaku priliku za dokazivanje. Pa, krenimo redom.
Kako već rekosmo, Toyotin model RAV4 trenutno „živi“ treću generaciju. Nakon uspjeha prve generacije u Toyoti su jednostavno nastavili niz. Do sada je ukupno prodato preko 2 milijuna primjeraka a od toga ih je kupce u Europi našlo više od 650.000, što svakako govori samo za sebe. Toyotin RAV4 već je dobro poznat na tržištu. Prilično konzervativan dizajn u poređenju sa trenutnim trendovima u ovom segmentu, sigurno nikoga neće ostaviti „bez daha“ ali jednostavne i robusne linije već na prvi pogled odaju da se radi o čvrstom i izdržljivom automobilu. Bočna silueta, sa nešto dužim prednjim prevjesom od stražnjeg, ne izgleda previše dinamično ali je svakako prepoznatljiva. Ocjena za dizajn: solidna trojka.
Sa druge strane, dizajn Fordove Kuge, jednog od najnovijih članova SUV segmenta, definitivno predstavlja osvježenje. Prednji dio, u već prepoznatljivom Fordovom „fazonu“ izgleda odlično. Kompaktni prednji dio sa malom gornjom te velikom donjom maskom hladnjaka motora odnosno usisnika zraka daje Kugi prilično agresivan izgled. Velika prednja svjetla, sa malim dekorativnim prorezima ispod, fenomenalno se uklapaju u cjelinu prednjeg dijela, a kromom oivičena svjetla za maglu daju onaj posljednji „dodir“ elegancije pa čak i luksuza. Bočna silueta 4.443 mm duge i 1.710 mm visoke Kuge, sa međuosovinskim rasponom od 2.690 mm dinamičnog je izgleda a posebno efektno djeluje zakrivljena linija krova koja se blago spušta prema stražnjem dijelu i završava diskretnim krovnim spojlerom.
Odličnom izgledu Kuge svakako doprinose i masivna, naglašena izbočenja iznad blatobrana. Donja linija prozora penje se prema stražnjem dijelu tako da, u kombinaciji sa „silaznom“ linijom krova, Kuga izgleda i prilično „sportski“. I na stražnjem dijelu su Fordovi dizajneri uradili odličan posao. Podna zaštita, u koju je uklopljen dvostruki završetak ispušnog sustava, nagovještava da je Kuga sposobna i za „silazak“ sa asfalta. Dizajn Kuge, bar po našem mišljenju, jedan je od najdopadljivijih trenutno na tržištu, i to ne samo u SUV segmentu nego općenito. Ocjena: čista petica.
Međutim, kada već govorimo o vanjskom izgledu Kuge moramo, iako na žalost, spomenuti još nešto. Iskreno, ostali smo zatečeni vrlo lošom završnom obradom. Naime, spojevi su izvedeni u najmanju ruku aljkavo, čak toliko kako je prva pomisao bila da je testno vozilo pretrpjelo „dobar“ sudar te da nakon toga nije adekvatno „ispeglano“. Posebno su ovi nedostaci vidljivi na prednjem dijelu, gdje unutarnji uglovi prednjih svjetlosnih sklopova „vire“ iz odbojnika cijelih 1.5 centimetara. Sljedeća prilična greška na testnom modelu Kuge bili su spojevi poklopca motora i blatobrana. Uz to, ili bolje rečeno zbog toga, poklopac motora, posebno na lijevoj strani, imao je „hod“ gore-dole od dobrih 10 mm.
Pri brzini od samo 90 km/h poklopac motora vibrira, što vizualno izgleda, bez pretjerivanja, zastrašujuće. No o tome još nešto kasnije. Slična stvar je i na stražnjem dijelu Kuge, preciznije na spoju poklopca prtljažnika sa karoserijom a moramo spomenuti još i „klimava“ stražnja vrata. Sve ovo nikako nije u skladu sa kvalitetom koju je Ford podigao na zavidnu razinu u posljednjih nekoliko godina. Doduše, dobili smo i informaciju kako se vjerojatno radi o vozilu iz takozvane „pred produkcije“ ali nismo uspjeli dobiti i potvrdu iste. Kako god bilo, možemo samo govoriti o vozilu koje smo vozili tako da, ako bismo ocjenjivali kvalitetu izrade, Kuga, ponavljamo bar ovaj primjerak, jedva da bi dobila i dvojku.
U bogato opremljenoj unutrašnjosti Toyote RAV4 nailazimo na maštovita dizajnerska rješenja koja su i nakon toliko godina i dalje svježa i u trendu. Na centralnoj konzoli zanimljivih linija instalirane su kružno raspoređene komande na koje se lako naviknuti. Multifunkcionalni volan odlično leži u rukama, baš kao i ergonomski pozicionirana ručica šestobrzinskog mjenjača. Veliki broj pretinaca i polica može prihvati dosta sitnica tako da će zadovoljiti i najzahtjevnije. Profilirana kožom presvučena sjedišta moguće je podešavati u svim smjerovima pa će i oni nešto teže naravi lako pronaći ugodan položaj. Zadnja klupa nudi pristojan komfor i sasvim dovoljno mjesta i za tri odrasle osobe. Kada su sva sjedišta u položaju za sjedenje za prtljagu ostaje golemih 586 litara prostora. Kvalitet materijala kao i završne obrade, već tradicionalno za Toyotu, na najvišoj je razini. Ipak, obzirom na vrijeme koje je treća generacija RAV4 već „provela“ na tržištu, ocjena četiri.
Od jednog potpuno novog automobila na tržištu, prirodno, očekuje se i novi izgled, stil, osobnost. Po svemu sudeći u Fordu su se fokusirali isključivo na vanjski dizajn tako da unutrašnjost izgleda kao „prepisana“ iz ostalih modela u okviru marke. Ova činjenica se odnosi prije svega na komandnu tablu. Jednostavnije rečeno, i kada prvi put sjednete za upravljač nove Kuge imate osjećaj kao da ste tu „već bili“. Kolo upravljača, instrument-tabla, audio uređaj kao i komande klimatizacijskog uređaja stigli su direktno iz Focusa. Daleko od toga da želimo prigovarati na ergonomiju, izgled ili funkcionalnost ali ipak, kako rekosmo, radi se o novom modelu tako da su, opravdano, i očekivanja veća. Kvalitet materijala i obrade na zadovoljavajućoj su razini, ali i u unutrašnjosti testirane Kuge opet nailazimo na nekoliko stvari koje „ne spadaju“ u novi automobil.
Prije svega zamjerka ide na račun, inače udobnih, prednjih sjedišta. Nakon stotinjak kilometara provedenih „u cugu“ za upravljačem Kuge, prednja sjedišta počela su ići na živce škripanjem koje podsjeća na zvuk federa starog kauča. Pored toga, u stražnjem dijelu vozila konstantno se čulo lupkanje nekog od plastičnih dijelova, kojem nismo uspjeli locirati poziciju. Također, nije nam pošlo za rukom da utvrdimo svrhu „procjepa“ između stakla i tapacirunga na prednjim vratima od skoro 3 centimetra. Da li je u pitanju neka nedovršena ideja ili samo dizajnerska greška, nismo sigurni. Samo jedna dvojka.
Ostat ćemo još kod Fordove Kuge. Model koji smo vozili pokretao je 2.0 litarski TDCi dizelski agregat, već dobro poznat i pouzdan. Motor razvija maksimalnih 136 konjskih snaga pri 4.000 o/min a to prati 360 Nm okretnog momenta dostupnog u rasponu između 1.750 i 2.240 o/min. Odlični motor se bez problema nosi sa nešto malo više od 1.600 kilograma mase Kuge. Uz pomoć preciznog šest-stupanjskog manualnog mjenjača Kuga od 0-100 km/h, po tvorničkim podacima ubrzava između 8 i 9 sekundi dok maksimalna brzina iznosi 192 km/h. Na otvorenoj cesti bez mnogo zavoja, Kuga se ponaša suvereno, tako da često i nemate pravi osjećaj veličine a niti visine vozila. Međutim, pri vožnji zavojitim cestama naginjanje karoserije postaje neugodno, iako Kuga dobro drži zadati pravac. Uz pomoć Haldex Inteligent AWD sustava, snaga se prenosi na sva četiri kotača, ali potpuno automatski tako da vozač uopće nema mogućnost biranja pogona pa čak niti „zaključavanja“ diferencijala što je već standardno na skoro svim vozilima sa 4x4 pogonom.
Već u osnovnom paketu opreme Kuga se isporučuje sa ABS+EBD, EBA (pojačivač sile kočenja) i ESP/IVD (interaktivni sustav kontrole proklizavanja) sustavima. Što se tiče vožnje izvan asfaltiranih podloga, osim par kilometara provezenih makadamskim putevima, više nismo niti pokušavali. Prije svega zbog aluminijskih kotača sa pneumaticima dimenzija 235/50 R18. Ipak ne sumnjamo da je Kuga, i pored nedostatka blokade diferencijala, sposobna i za nešto malo više. Po pitanju ponašanja Kuge na auto-putu i pri većim brzinama, na žalost, ne znamo ništa i to zbog gore pomenutog problema sa poklopcem motora. Ipak, nije vrijedno rizika. Što se potrošnje goriva tiče, tijekom testa prosječno se kretala oko 8,7 litara, što je svakako vrlo prihvatljivo.
Toyota RAV4 već je dokazala svoje sposonosti kako na asfaltu tako i van njega. Model koji smo vozili pokretao je 2.2 litarski D-4D dizelaš, koji razvija 136 konjskih snaga pri 3.600 o/min uz 310 Nm okretnog momenta dostupnog u rasponu između 2.000 i 2.800 o/min, ukljopljen sa odličnim manualnim mjenjačem sa šest stupnjeva prijenosa. I ovaj motor već se neko vrijeme nalazi na tržištu, tako da je i o njemu već skoro sve rečeno. Pouzdan, snažan, izdržljiv, štedljiv. Tako bismo u najkraćem mogli opisati ovaj pogonski agregat. Prosječna potrošnja tijekom testne vožnje u kombiniranim uvjetima iznosila je oko 7,2 litra na 100 kilometara, što je izuzetno dobar rezultat uzimajući u obzir odlične vozne karakteristike ali i „kutijasti“ dizajn Toyotinog SUV-a. U Toyoti su vozaču RAV4 ostavili mogućnost blokade diferencijala što u svakom slučaju olakšava kretanje manje zahtjevnim terenima, ali i na snijegom pokrivenim cestama.
U terenske kvalitete Toyote RAV4 kao i u kvalitet 4x4 pogona na snijegu već smo se uvjerili u više navrata, tijekom prethodnih vožnji istog modela. Osjećaju sigurnosti doprinosi, prije svega, potpuno automatizirani pogon na sva četiri kotača, odnosno novi takozvani Active Torque Control 4WD. Praktično, ovo znači da sustav pri vožnji na suhoj podlozi svu snagu prebacuje na prednje kotače, dok pri mokrom odnosno klizavom kolniku automatski raspoređuje snagu u omjeru 55/45 procenata u korist prednje osovine. Za zahtjevnije terene, moguće je putem tipke smještene na centralnoj konzoli ''uključiti'' blokadu 4x4 pogona, međutim ukoliko brzina pređe 40 km/h blokada se automatski isključuje. Toyotin takozvani Integrated Active Drive System, koji centralno nadzire sve ostale pod-sustave uključujući i stanje centralnog diferencijala, povezan sa ABS-om, ESP-om i električnim servo upravljačem brine se da i pri ekstremnim manevrima RAV4 ostane ''pod kontrolom''. Pored toga, vozaču na raspolaganju stoje i pomagala kao TRC (kontrola proklizavanja) te HAC (pomoć pri kretanju na usponu) sustava.
Oba testirana modela bila su opremljena „najjačim“ paketima opreme. Bogati Fordov paket opreme pod nazivom Titanium sadrži mnogo korisnih „sitnica“ poput halogenih svjetala, kožom presvučenog kola upravljača i ručice mjenjača, dvo-zonski klimatizacijski uređaj, senzore za kišu, električne podizače prozora, šest zračnih jastuka... Za ostale pogodnosti poput grijanih kožom presvučenih sjedišta ili panoramskog krova, Bi-xenon svijetla ili parking senzora treba dodatno i to „masno“ platiti. Spomenimo kako kod Kuge ni opciono nije moguće naručiti neke vrlo korisne sustave poput recimo pomoćnog sustava za kretanje na usponu. Cijena testiranog modela sa Titanium paketom opreme i 4x4 pogonom, na našem tržištu iznosi 69.900 KM. Ako na ovu cijenu dodamo još i pomenutu dodatu opremu poput električnog podešavanja vozačkog sjedišta (1.200 KM), Bi-xenon svjetla (3.200 KM), parking senzora (1.400 KM) ili panoramskog krova (2.400 KM) čini se da cijena jednostavno prelazi granicu „prihvatljivog“.
Testni RAV4 bio je opremljen Executive paketom opreme. Ovaj paket podrazumijeva, naravno između ostalog, kožom presvučenu unutrašnjost uključujući i grijana sjedišta dok je sve ostalo što možete zamisliti (električni paket, šest zračnih jastuka, automatski dvo-zonski klimatizacijski uređaj, te već pomenutih elektroničkih sigurnosnih sustava) već uključeno kroz slabije pakete opreme. Cijena testnog modela iznosi 67.085 KM. Uglavnom, ukoliko se opredjelite za još neke pogodnosti dodatne opreme, cijena i dalje ostaje ispod 70.000 KM što svakako za „domaćeg“ kupca nije malo. Ali bitno je što se dobija zauzvrat.
Dakle, što reći na kraju nego konstatirati kako je Toyotin model RAV4 i dalje na istom mjestu na kojem se nalazio i prije – na samom vrhu SUV segmenta. Što se pak Ford Kuge tiče, automobil jednostavno nije ostavio pozitivan utisak. O tome da li su u pitanju samo „dječije bolesti“ novog modela ili je u pitanju nešto drugo, zaista ne bismo željeli diskutirati niti prosuđivati. Osnovno pravilo novinarskog posla je objektivno iznošenje činjenica, pa smo se tim pravilom vodili i ovom prilikom.
Tehnički podaci: Toyota RAV4
motor: radna zapremina 2.231 ccm
najveća snaga: 136 KS pri 3.600 o/min
obrtni moment: 310 nm u rasponu od 2.000-2.800 obr/min
dimenzije: dužina 4.395 mm, širina 1.815 mm, visina 1.720 mm
međuosovinski razmak 2.560 mm
prtljažnik: 586 l
rezervoar 60 l
performanse (tvornički podaci):
maksimalna brzina 180 km/h
ubrzanje od 0 do 100 km/ za 10,5 sec
prosječna potrošnja na testu 7,2 l/100 km
Usporedni test Toyota RAV4 i Ford Kuga
Ljepota je prolazna
Iako je segment takozvanih Sport Utility Vehicles odnosno SUV segment nastao još sredinom prošlog stoljeća u Americi, prekretnicu je, bar u europskim razmjerima, napravila Toyota sa modelom RAV4. Ovaj Toyotin model trenutno „živi“ već treću generaciju, a svaki proizvođač automobila koji drži do sebe okušao se već u ovom popularnom segmentu. Ali, svi jednostavno moraju prvo da „stanu na crtu“ vladaru SUV segmenta.
Imali smo priliku „suprotstaviti“ Toyotin model RAV4, model koji je više-manje postao legenda SUV segmenta sa jednim od novopridošlica u ovaj segment – Fordovom modelu Kuga. Doduše, Kuga se također svrstava i u novonastali pod-segment takozvanih Crossover vozila, koji je ipak u dobroj mjeri „oslonjen“ na SUV konfiguraciju vozila tako da osobite razlike u osnovi niti nema. Prilika koja se ne propušta. Oba automobila isprobali smo u skoro identičnim uvjetima vožnje, kombinirano u gradskim uvjetima kao i na otvorenoj cesti na nešto dužim relacijama, prešli smo i približno isti broj kilometara tako da smatramo da su oba „kandidata“dobila jednaku priliku za dokazivanje. Pa, krenimo redom.
Kako već rekosmo, Toyotin model RAV4 trenutno „živi“ treću generaciju. Nakon uspjeha prve generacije u Toyoti su jednostavno nastavili niz. Do sada je ukupno prodato preko 2 milijuna primjeraka a od toga ih je kupce u Europi našlo više od 650.000, što svakako govori samo za sebe. Toyotin RAV4 već je dobro poznat na tržištu. Prilično konzervativan dizajn u poređenju sa trenutnim trendovima u ovom segmentu, sigurno nikoga neće ostaviti „bez daha“ ali jednostavne i robusne linije već na prvi pogled odaju da se radi o čvrstom i izdržljivom automobilu. Bočna silueta, sa nešto dužim prednjim prevjesom od stražnjeg, ne izgleda previše dinamično ali je svakako prepoznatljiva. Ocjena za dizajn: solidna trojka.
Sa druge strane, dizajn Fordove Kuge, jednog od najnovijih članova SUV segmenta, definitivno predstavlja osvježenje. Prednji dio, u već prepoznatljivom Fordovom „fazonu“ izgleda odlično. Kompaktni prednji dio sa malom gornjom te velikom donjom maskom hladnjaka motora odnosno usisnika zraka daje Kugi prilično agresivan izgled. Velika prednja svjetla, sa malim dekorativnim prorezima ispod, fenomenalno se uklapaju u cjelinu prednjeg dijela, a kromom oivičena svjetla za maglu daju onaj posljednji „dodir“ elegancije pa čak i luksuza. Bočna silueta 4.443 mm duge i 1.710 mm visoke Kuge, sa međuosovinskim rasponom od 2.690 mm dinamičnog je izgleda a posebno efektno djeluje zakrivljena linija krova koja se blago spušta prema stražnjem dijelu i završava diskretnim krovnim spojlerom.
Odličnom izgledu Kuge svakako doprinose i masivna, naglašena izbočenja iznad blatobrana. Donja linija prozora penje se prema stražnjem dijelu tako da, u kombinaciji sa „silaznom“ linijom krova, Kuga izgleda i prilično „sportski“. I na stražnjem dijelu su Fordovi dizajneri uradili odličan posao. Podna zaštita, u koju je uklopljen dvostruki završetak ispušnog sustava, nagovještava da je Kuga sposobna i za „silazak“ sa asfalta. Dizajn Kuge, bar po našem mišljenju, jedan je od najdopadljivijih trenutno na tržištu, i to ne samo u SUV segmentu nego općenito. Ocjena: čista petica.
Međutim, kada već govorimo o vanjskom izgledu Kuge moramo, iako na žalost, spomenuti još nešto. Iskreno, ostali smo zatečeni vrlo lošom završnom obradom. Naime, spojevi su izvedeni u najmanju ruku aljkavo, čak toliko kako je prva pomisao bila da je testno vozilo pretrpjelo „dobar“ sudar te da nakon toga nije adekvatno „ispeglano“. Posebno su ovi nedostaci vidljivi na prednjem dijelu, gdje unutarnji uglovi prednjih svjetlosnih sklopova „vire“ iz odbojnika cijelih 1.5 centimetara. Sljedeća prilična greška na testnom modelu Kuge bili su spojevi poklopca motora i blatobrana. Uz to, ili bolje rečeno zbog toga, poklopac motora, posebno na lijevoj strani, imao je „hod“ gore-dole od dobrih 10 mm.
Pri brzini od samo 90 km/h poklopac motora vibrira, što vizualno izgleda, bez pretjerivanja, zastrašujuće. No o tome još nešto kasnije. Slična stvar je i na stražnjem dijelu Kuge, preciznije na spoju poklopca prtljažnika sa karoserijom a moramo spomenuti još i „klimava“ stražnja vrata. Sve ovo nikako nije u skladu sa kvalitetom koju je Ford podigao na zavidnu razinu u posljednjih nekoliko godina. Doduše, dobili smo i informaciju kako se vjerojatno radi o vozilu iz takozvane „pred produkcije“ ali nismo uspjeli dobiti i potvrdu iste. Kako god bilo, možemo samo govoriti o vozilu koje smo vozili tako da, ako bismo ocjenjivali kvalitetu izrade, Kuga, ponavljamo bar ovaj primjerak, jedva da bi dobila i dvojku.
U bogato opremljenoj unutrašnjosti Toyote RAV4 nailazimo na maštovita dizajnerska rješenja koja su i nakon toliko godina i dalje svježa i u trendu. Na centralnoj konzoli zanimljivih linija instalirane su kružno raspoređene komande na koje se lako naviknuti. Multifunkcionalni volan odlično leži u rukama, baš kao i ergonomski pozicionirana ručica šestobrzinskog mjenjača. Veliki broj pretinaca i polica može prihvati dosta sitnica tako da će zadovoljiti i najzahtjevnije. Profilirana kožom presvučena sjedišta moguće je podešavati u svim smjerovima pa će i oni nešto teže naravi lako pronaći ugodan položaj. Zadnja klupa nudi pristojan komfor i sasvim dovoljno mjesta i za tri odrasle osobe. Kada su sva sjedišta u položaju za sjedenje za prtljagu ostaje golemih 586 litara prostora. Kvalitet materijala kao i završne obrade, već tradicionalno za Toyotu, na najvišoj je razini. Ipak, obzirom na vrijeme koje je treća generacija RAV4 već „provela“ na tržištu, ocjena četiri.
Od jednog potpuno novog automobila na tržištu, prirodno, očekuje se i novi izgled, stil, osobnost. Po svemu sudeći u Fordu su se fokusirali isključivo na vanjski dizajn tako da unutrašnjost izgleda kao „prepisana“ iz ostalih modela u okviru marke. Ova činjenica se odnosi prije svega na komandnu tablu. Jednostavnije rečeno, i kada prvi put sjednete za upravljač nove Kuge imate osjećaj kao da ste tu „već bili“. Kolo upravljača, instrument-tabla, audio uređaj kao i komande klimatizacijskog uređaja stigli su direktno iz Focusa. Daleko od toga da želimo prigovarati na ergonomiju, izgled ili funkcionalnost ali ipak, kako rekosmo, radi se o novom modelu tako da su, opravdano, i očekivanja veća. Kvalitet materijala i obrade na zadovoljavajućoj su razini, ali i u unutrašnjosti testirane Kuge opet nailazimo na nekoliko stvari koje „ne spadaju“ u novi automobil.
Prije svega zamjerka ide na račun, inače udobnih, prednjih sjedišta. Nakon stotinjak kilometara provedenih „u cugu“ za upravljačem Kuge, prednja sjedišta počela su ići na živce škripanjem koje podsjeća na zvuk federa starog kauča. Pored toga, u stražnjem dijelu vozila konstantno se čulo lupkanje nekog od plastičnih dijelova, kojem nismo uspjeli locirati poziciju. Također, nije nam pošlo za rukom da utvrdimo svrhu „procjepa“ između stakla i tapacirunga na prednjim vratima od skoro 3 centimetra. Da li je u pitanju neka nedovršena ideja ili samo dizajnerska greška, nismo sigurni. Samo jedna dvojka.
Ostat ćemo još kod Fordove Kuge. Model koji smo vozili pokretao je 2.0 litarski TDCi dizelski agregat, već dobro poznat i pouzdan. Motor razvija maksimalnih 136 konjskih snaga pri 4.000 o/min a to prati 360 Nm okretnog momenta dostupnog u rasponu između 1.750 i 2.240 o/min. Odlični motor se bez problema nosi sa nešto malo više od 1.600 kilograma mase Kuge. Uz pomoć preciznog šest-stupanjskog manualnog mjenjača Kuga od 0-100 km/h, po tvorničkim podacima ubrzava između 8 i 9 sekundi dok maksimalna brzina iznosi 192 km/h. Na otvorenoj cesti bez mnogo zavoja, Kuga se ponaša suvereno, tako da često i nemate pravi osjećaj veličine a niti visine vozila. Međutim, pri vožnji zavojitim cestama naginjanje karoserije postaje neugodno, iako Kuga dobro drži zadati pravac. Uz pomoć Haldex Inteligent AWD sustava, snaga se prenosi na sva četiri kotača, ali potpuno automatski tako da vozač uopće nema mogućnost biranja pogona pa čak niti „zaključavanja“ diferencijala što je već standardno na skoro svim vozilima sa 4x4 pogonom.
Već u osnovnom paketu opreme Kuga se isporučuje sa ABS+EBD, EBA (pojačivač sile kočenja) i ESP/IVD (interaktivni sustav kontrole proklizavanja) sustavima. Što se tiče vožnje izvan asfaltiranih podloga, osim par kilometara provezenih makadamskim putevima, više nismo niti pokušavali. Prije svega zbog aluminijskih kotača sa pneumaticima dimenzija 235/50 R18. Ipak ne sumnjamo da je Kuga, i pored nedostatka blokade diferencijala, sposobna i za nešto malo više. Po pitanju ponašanja Kuge na auto-putu i pri većim brzinama, na žalost, ne znamo ništa i to zbog gore pomenutog problema sa poklopcem motora. Ipak, nije vrijedno rizika. Što se potrošnje goriva tiče, tijekom testa prosječno se kretala oko 8,7 litara, što je svakako vrlo prihvatljivo.
Toyota RAV4 već je dokazala svoje sposonosti kako na asfaltu tako i van njega. Model koji smo vozili pokretao je 2.2 litarski D-4D dizelaš, koji razvija 136 konjskih snaga pri 3.600 o/min uz 310 Nm okretnog momenta dostupnog u rasponu između 2.000 i 2.800 o/min, ukljopljen sa odličnim manualnim mjenjačem sa šest stupnjeva prijenosa. I ovaj motor već se neko vrijeme nalazi na tržištu, tako da je i o njemu već skoro sve rečeno. Pouzdan, snažan, izdržljiv, štedljiv. Tako bismo u najkraćem mogli opisati ovaj pogonski agregat. Prosječna potrošnja tijekom testne vožnje u kombiniranim uvjetima iznosila je oko 7,2 litra na 100 kilometara, što je izuzetno dobar rezultat uzimajući u obzir odlične vozne karakteristike ali i „kutijasti“ dizajn Toyotinog SUV-a. U Toyoti su vozaču RAV4 ostavili mogućnost blokade diferencijala što u svakom slučaju olakšava kretanje manje zahtjevnim terenima, ali i na snijegom pokrivenim cestama.
U terenske kvalitete Toyote RAV4 kao i u kvalitet 4x4 pogona na snijegu već smo se uvjerili u više navrata, tijekom prethodnih vožnji istog modela. Osjećaju sigurnosti doprinosi, prije svega, potpuno automatizirani pogon na sva četiri kotača, odnosno novi takozvani Active Torque Control 4WD. Praktično, ovo znači da sustav pri vožnji na suhoj podlozi svu snagu prebacuje na prednje kotače, dok pri mokrom odnosno klizavom kolniku automatski raspoređuje snagu u omjeru 55/45 procenata u korist prednje osovine. Za zahtjevnije terene, moguće je putem tipke smještene na centralnoj konzoli ''uključiti'' blokadu 4x4 pogona, međutim ukoliko brzina pređe 40 km/h blokada se automatski isključuje. Toyotin takozvani Integrated Active Drive System, koji centralno nadzire sve ostale pod-sustave uključujući i stanje centralnog diferencijala, povezan sa ABS-om, ESP-om i električnim servo upravljačem brine se da i pri ekstremnim manevrima RAV4 ostane ''pod kontrolom''. Pored toga, vozaču na raspolaganju stoje i pomagala kao TRC (kontrola proklizavanja) te HAC (pomoć pri kretanju na usponu) sustava.
Oba testirana modela bila su opremljena „najjačim“ paketima opreme. Bogati Fordov paket opreme pod nazivom Titanium sadrži mnogo korisnih „sitnica“ poput halogenih svjetala, kožom presvučenog kola upravljača i ručice mjenjača, dvo-zonski klimatizacijski uređaj, senzore za kišu, električne podizače prozora, šest zračnih jastuka... Za ostale pogodnosti poput grijanih kožom presvučenih sjedišta ili panoramskog krova, Bi-xenon svijetla ili parking senzora treba dodatno i to „masno“ platiti. Spomenimo kako kod Kuge ni opciono nije moguće naručiti neke vrlo korisne sustave poput recimo pomoćnog sustava za kretanje na usponu. Cijena testiranog modela sa Titanium paketom opreme i 4x4 pogonom, na našem tržištu iznosi 69.900 KM. Ako na ovu cijenu dodamo još i pomenutu dodatu opremu poput električnog podešavanja vozačkog sjedišta (1.200 KM), Bi-xenon svjetla (3.200 KM), parking senzora (1.400 KM) ili panoramskog krova (2.400 KM) čini se da cijena jednostavno prelazi granicu „prihvatljivog“.
Testni RAV4 bio je opremljen Executive paketom opreme. Ovaj paket podrazumijeva, naravno između ostalog, kožom presvučenu unutrašnjost uključujući i grijana sjedišta dok je sve ostalo što možete zamisliti (električni paket, šest zračnih jastuka, automatski dvo-zonski klimatizacijski uređaj, te već pomenutih elektroničkih sigurnosnih sustava) već uključeno kroz slabije pakete opreme. Cijena testnog modela iznosi 67.085 KM. Uglavnom, ukoliko se opredjelite za još neke pogodnosti dodatne opreme, cijena i dalje ostaje ispod 70.000 KM što svakako za „domaćeg“ kupca nije malo. Ali bitno je što se dobija zauzvrat.
Dakle, što reći na kraju nego konstatirati kako je Toyotin model RAV4 i dalje na istom mjestu na kojem se nalazio i prije – na samom vrhu SUV segmenta. Što se pak Ford Kuge tiče, automobil jednostavno nije ostavio pozitivan utisak. O tome da li su u pitanju samo „dječije bolesti“ novog modela ili je u pitanju nešto drugo, zaista ne bismo željeli diskutirati niti prosuđivati. Osnovno pravilo novinarskog posla je objektivno iznošenje činjenica, pa smo se tim pravilom vodili i ovom prilikom.
Tehnički podaci: Toyota RAV4
motor: radna zapremina 2.231 ccm
najveća snaga: 136 KS pri 3.600 o/min
obrtni moment: 310 nm u rasponu od 2.000-2.800 obr/min
dimenzije: dužina 4.395 mm, širina 1.815 mm, visina 1.720 mm
međuosovinski razmak 2.560 mm
prtljažnik: 586 l
rezervoar 60 l
performanse (tvornički podaci):
maksimalna brzina 180 km/h
ubrzanje od 0 do 100 km/ za 10,5 sec
prosječna potrošnja na testu 7,2 l/100 km
Tehnički podaci: Ford Kuga
motor: radna zapremina 1.997 ccm
najveća snaga: 143 KS pri 4.000 obr/min
obrtni moment: 360 nm u rasponu od 1.750-2.224 o/min
dimenzije: dužina 4.443 mm, širina 1.842 mm, visina 1.700 mm
međuosovinski razmak 2.690 mm
prtljažnik: 410 l
rezervoar 60 l
performanse:
maksimalna brzina 192 km/h
ubrzanje od 0 do 100 km/ za 8,7 sec
prosječna potrošnja na testu 8,7 l/100 km
motor: radna zapremina 1.997 ccm
najveća snaga: 143 KS pri 4.000 obr/min
obrtni moment: 360 nm u rasponu od 1.750-2.224 o/min
dimenzije: dužina 4.443 mm, širina 1.842 mm, visina 1.700 mm
međuosovinski razmak 2.690 mm
prtljažnik: 410 l
rezervoar 60 l
performanse:
maksimalna brzina 192 km/h
ubrzanje od 0 do 100 km/ za 8,7 sec
prosječna potrošnja na testu 8,7 l/100 km