Toyota Auris HSD

Toyota Auris HSD

Član
hsd.jpg


Transplantacija srca

Toyota Auris trenutno je najkompletniji model na svetu po pitanju pogona, jer se prodaje u benzinskoj, dizel, a odnedavno, i u hibridnoj verziji!

hsd_2.jpg

S obzirom da je Toyota najveći proizvođač automobila na svetu, kao i lider na "zelenom polju", odnosno, broju modela sa hibridnim pogonom, bilo je samo pitanje vremena kada će ova japanska marka početi sa implantacijom ove tehnologije i u "svakodnevne" automobile. Prvi u ovoj grupi je Auris, predstavnik Toyote u najpopularnijoj kategoriji u Evropi.

To nije slučajno!
hsd_501.jpg

Glavni konkurent Aurisa HSD je zapravo najsnažnija dizel verzija istog modela, zapremine 2,0 litre sa 122 KS - kako pitanju potrošnje, tako i pitanju performansi


Po šablonu Priusa
Za razliku od konvencionalnih benzinskih i dizel verzija, Auris HSD obeležava nekoliko detalja koji pažljivom posmatraču otkrivaju svoju ekološku prirodu. Pored hibridnog logoa, i bedža Toyote sa plavom pozadinom, hibridna verzija kompaktnog modela ima i nekoliko aerodinamičkih izmena napred i pozadi koji ovaj model čine "klizavijim za vetar", što povoljno utiče i na potrošnju goriva.

Enterijer HSD verzije, takođe, ima svoja obeležja koja se ogledaju u novoj instrumentaciji, ručici menjača i sitnicama kao što je, na primer, drugačiji dezen sedišta, odnosno, pristustvo plave boje.

Ono po čemu se HSD fundamentalno razlikuje od konvencionalnih verzija je njegovo "srce", koje je "presađeno" iz Priusa. Dakle, za pogon je zadužena grupa koju čini benzinska jedinica od 1,8 litara sa VVT-i tehnologijom, snage 99 KS i elektromotor od 60 kW. Menjač je, naravno, CVT, a energija se skladišti i crpi iz Ni-MH baterija.

Diskretno i suptilno
U vožnji, Auris HSD skoro da se ne razlikuje oo ostalih, tj. konvencionalnih modela. Kočnice su agresivne i prosto "ujedaju", upravljač je lak, umereno precizan i ne naročito informativan, ali se to od ovakvog modela i ne očekuje. Ono što je bitno jeste udobnost i ponuda prostora. Prva stavka zadovoljava, jer je Auris ne samo meko trimovan automobil, već je pri umerenijoj vožnji i natprosečno tih.
hsd_3.jpg

hsd_4.jpg

U Sol paketu opreme, dobija se i kamera za vožnju unazad čiji se displej nalazi na unutrašnjem retrovizoru

potrošnja, +
emisija CO2, +
oprema, +
kvalitet +
prtljažnik -


hsd_502.jpg

I po pitanju prostora, HSD verzija moći će da zadovolji prosečnog korisnika, doduše, uz nešto manji prtljažni prostor koji je smanjen sa 360 na 280 litara, zbog baterija koje se u njemu nalaze. Kada se sedišta obore, zapremina raste na solidnih 1340 litara.

Ergonomija je sasvim solidna, a za HSD verziju važi isto što smo ranije rekli za restilizovanu varijantu, gde se jasno može primetiti napredak u "kvalitetu sedenja". Korišćeni materijali i završna obrade je na nivou, a na ove utiske uticala je i činjenica da je test-automobil došao u višem, Sol paketu opreme, u kojem se, između ostalog, nudi i kamera za vožnju u nazad.
hsd_5.jpg



Ekomobil
Aurisov hibridni pogon ima nekoliko režima rada, a princip funkcionisanja je skoro identičan kao kod Priusa. U elektro modu (EV), kada su baterije potpuno napunjene, Auris HSD ima autonomiju do 2 kilometra vožnje isključivo "na struju", ali do brzine od 50 km/h. Tada je automobil i volšebno tih. Međutim, kada se od njega očekuju performanse, on uspeva da isporuči skoro sve što se od njega traži, ali po cenu naglašenijeg "režanja" u dužem intervalu zbog karakteristike rada bezstepenog menjača, koji drži motor u konstantno visokim obrtajima.

Ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 11,4 sekunde, a maksimalna brzina ograničena je na 180 km/h. U Power režimu, vozač će moći da primeti "živahniji" odziv na pedalu gasa, koji će biti propraćen i boljim performansama. To će se, naravno, odraziti i na potrošnju goriva, koja se kod nas u proseku kretala između 4,5 i 5 litara. Minimum (ispod 4 litre) je ostvariv van grada, ali ne i na autoputu jer je tada, benzinski motor više "zaposlen". Pri tome, Auris HSD u proseku emituje samo 90 g/km CO2.

Koja verzija
Uzimajući u obzir ranije pomenute vrednosti, glavni konkurent Aurisa HSD je najsnažnija dizel verzija od 2,0 litre sa 122 KS - kako pitanju potrošnje, tako i pitanju performansi. Prema trenutno aktuelnom cenovniku, dizela treba platiti 23.200, dok HSD košta 23.990 evra, što je za oko 800 evra više. Takođe, značajnu ulogu u ceni igra i subvencija države koja iznosi 100.000 dinara, odnosno, nepunih 1000 evra (prema trenutnom kursu, naravno!).

Jednim pogledom

Dizajn /***
Performanse ***
Funkcionalnost ***
Kočnice ****
Kvalitet ****
Motor ****
Udobnost ****
Menjač ***
Vozne osobine ***
Cena ***
Prosečna ocena: *** (u okviru klase)


Dakle, kada se povuče crta, čini se da je Toyota, ipak, uspela u nameri da stvori "hibridni automobil za narod". Mi bismo na to dodali onaj zapadnoevropski izraz, ali to je jedna sasvim druga priča.

Šta je zapravo Auris HSD?
Ukratko rečeno, Auris HSD je manji, povoljniji i što je vrlo važno, neupadljiviji automobil od Priusa, koji je u nekim elementima uspeo da nadmaši popularni model. Sa druge strane, Toyota je sa ovim modelom napravila pravi test, i to ne za HSD verziju, već i za hibridni pogon uopšte.

Prius uživa popularni imidž "zelenog automobila", a njegovog vlasnika neposredno promoviše kao nekoga kome je stalo do ekologije. Auris HSD je sve to, po nižoj ceni, ali to "ne viče na sav glas"! Razliku do Priusa mogu da uplate na račun Greenpeacea.

Dakle, ko želi jedan?
hsd_6.jpg

Hibridni pogon preuzet je iz modela Prius, a karakteriše ga niska potrošnja goriva pri gradskoj vožnji. Sam agregat je tih, ali ga pri snažnijim ubrzanjima, CVT transmisija drži u visokim obrtajima

Toyota Auris HSD Sol

Motor
Tip, vrsta elektromotor, sinhroni / benzinski
Baterije nikl-metal hibridne
maks. snaga [kW/KS/o/min] 100/136/5200
obrtni moment [Nm/o/min] 207/4000
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata hecbek/5/5
D x Š x V [mm] 4245x1760x1510
međuosovinski razmak [mm] 2600
masa vozila/nosivost [kg] 1380/385
zapremina prtljažnika [l] 280
Ogibljenje
napred McPherson, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
pozadi torziona osovina, spiralne opruge, amortizeri, popr. stabilizator
Kočnice
napred/pozadi samovent. diskovi/diskovi
Pneumatici
dimenzije 215/45 R17
Prenos snage
pogon na prednje točkove
tip menjaca/stepeni prenosa CVT
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h 11,4
maksimalna brzina [km/h] 180
prosečna potrošnja 5,0
buka pri 100 km/h [dB] 66
zaustavni put [m] 36,8
CO2 89g
Cena (sa PDV-om) € 25.300

hsd_503.jpg

Auris HSD je gotovo sve što je i slavni model Prius, uz to, još i po nižoj ceni, ali to "ne viče na sav glas"
 
Top