Touch up paint - Kako "lakirati" male rupice, komadici, tacke, ostecenja

Touch up paint - Kako "lakirati" male rupice, komadici, tacke, ostecenja

Vjerujem da se dosta ljudi susretne sa ovim problemom gdje im na jednom djelu auta otpadne sitni komadic laka.
Nekad su te rupice gdje otpadne lak svjetle boje, sto znaci da je samo lak otpao a temeljna boja je jos tu.
A nekad otpadne i temeljna boja i onda nam ostane go' lim i nakon nekog vremena zahrdja.
rock-stone-chips.jpg

f7901a335fb4a429068d1e8b2230be49.jpg


Postoji rjesenje za sve ovo.
Ja cu napisati sta ja znam i mislim a imam i par pitanja pa se ukljucite.

Prvo moramo da skinemo hrdju ako je ima, ali prije toga je pametno obljepiti obliznji lak krep trakom u kombinaciji sa nekom vrecom(kao kad se poliraju farovi).
Ima raznih nacina da se ukloni hrdja,npr smirglanjem, nekim preparatima(mozda pametnija opcija)
E sad po logici bi trebalo da se prvo stavi jedan sloj temeljne boje.
Za ovo nisam siguran pa vas pitam da li je ovo tacno ?

Sledeci korak kad imamo temeljnu boju je, stavljamo tj bojimo u nasu originalnu boju.(Obicno imate stiker ispod haube na kojem pise koja je vasa boja, tacne informacije)

Ali kako sve ovo uraditi ?
Postoji jedna mala, mocna, interesantna alatka a to je...
31nDey0lQVL._SX355_.jpg


Sad ja nisam siguran kako se zove, ali siguran sam da ce je neki mozda prepoznati i ima da se naruci preko eBaya za 10ak eura.
U paketu dodje olovka koja kao sto vidite ima mali rezervoar i dodje mala iglica za ciscenje uz koju je najbolje koristiti Isopropil alkohol kada se cisti olovka.
Pitanje za ovaj dio je, da li ima kod nas da se negdje kupi ova olovcica ?
Ona se takodje koristi kada umjetnik zeli da potpise svoje remek djelo, mozda u nekoj knjizari da se ovo nadje ?

Ako neko ima nekakvih informacija neka napise a ja cu do tada da obidjem knjizare u potrazi za ovom olovkom, a ako je ne nadjem onda cu je naruciti ali me mrzi da cekam mjesec dana.
 
Član
Paint touch up sa nanosi odmah prije nego sto uhvati hrdja, i njegov primarni cilj je da zastiti metal od hrdjanja, kao i malo estetski.
Kad uhvati hrdja, tako kao sto je kod tebe, imas mogucnost da je krenula da se siri ispod farbe. Mozes uzeti olovku, iskruziti komadic smirgl papira i zaljepiti na olovku. Tim dijelom mozes malo preciznije sasmiglati hrdju.
Linije, ogrebotine koje su malo vece i tipa tvoje na haubi na metalik farbi nema sanse da popravis sa tim. Metalik sljokice nikad neces moci time da naneses da budu iste kao one na autu i uvijek ce biti fleka. Metalik ne mozes da vodobrusnim smirglas pa da poravnas.
Ti mozes koristiti tehniku: Naneses touch up u udubljenje, zatim povuci prstom preko. Nakon toga na krpicu malo acetona i predji. Ovo ce da skine dio touch upa sto je presao na normalni dio farbe.
Ti jer ti nije metalik farba, uvijek mozes nanjeti touch up da bude malo visi od ostatka, vodobrusni i ispolirati sve.
Touch up je sve super iz daljine.
Sve je to super, ali kad pocnes raditi nemoj da se razocaras. Kamera (video snimak) zna puno da "uljepsa" stvarnu situaciju.
Ps. ako ces polirati touchup, neka ti taj dio tj vozilo ostane na suncu par dana, najbolje sedmicu dvije da se stvrdne touchup.
 
Nije ovo moj auto na slici i naravno, ne bi mi smetalo da se vidi "fleka", bitno mi je da zastitim lim.
Hvala na info btw

A jel se to kod na zove "touch up", msm da znam kad odem u radnju sa tim bojama da pitam tako ili ?
I jos uvjek cekam odgovore koje sam u prvom djelu ostavio, za ovu olovku ima li je kod nas itd...
 
Član
Nije sve što se nađe na internetu savršeno rješenje.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Nije ovo moj auto na slici i naravno, ne bi mi smetalo da se vidi "fleka", bitno mi je da zastitim lim.
Hvala na info btw

A jel se to kod na zove "touch up", msm da znam kad odem u radnju sa tim bojama da pitam tako ili ?
I jos uvjek cekam odgovore koje sam u prvom djelu ostavio, za ovu olovku ima li je kod nas itd...

Koliko znam zove se korektor, boja dolazi u onim posudicama kao lak za nokte i ne znam jel ti bas treba ova olovka kad cetkica radi sasvim solidan posao :D
 
Član
Pricas kao da znas za bolje rjesenje ?
Znam.
Jedino i pravo i bolje rješenje je farbanje, a sve ove fore za sitne korekcije su samo da se prikrije “iz daleka“ na oko, ali nikad nije savršeno, taj trud izađe skuplje i komplikovanije je mnogo.
Sitne tačkice po haubi, branicima i blatobranima je najjednostavnije popraviti čačkalicom, štapićem za uvo i sličnim, ali to uvijek ostaje vidljivo, to je samo trenutno rješenje da ne zjapi rupa i oštećenje.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Ako imas metalik farbu, airbrush ce bolje "uklopiti", i opcenito je bolje. Nanesi "clearcoat" da zastitis taj touchup. Nakon godinu dana od pranja i svakodnevne upotrebe, touchup bez laka zna da se pocne trositi i sl.
Vjerujem da si gledao kod Larry-a, tu olovkicu kada popravlja tackice na autu koje nije metalik boje i sve izgleda super. A onda imas novi video gdje pokusava srebrenu metalik i uzasno ispada i sam priznaje da je jako lose. Jednostavno sljokice metalik boje ne mozes uklopiti bez airbrusha ili lakiranja.
 
Jeste Larry-ja brata blentavog gledam :D Onaj zuckasti auto za muzej je radio a za taj drugi video ne znam, jel moze link molim te ?
Jel ima neki clear coat da preporucujes ?

Na kraju krajeva ja se oko toga necu puno ogranicavati, prioritet mi je da zastitim lim od hrdje, a kad budem imao novca za farbanje cjelog panela, naravno da cu prefarbati, za sad mi nije bitan izgled, msm bolje je tackica touch-upa da se vidi, nego ona rupica bjela ili crna na kraju krajeva.

Za airbrush vjerujem da se za to koristi kompresor ? Znaci da odem kod lakera i vidim koliko ce naplatiti.

 
Top