Titovi automobili

Titovi automobili

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Baš onako bezze pretražujem po netu, i sinu mi ideja da vidim kakve je to automobile drug Tito posjedovao... pa da krenem od onoga koji me ostavio bez daha...

Mercedes 600 Pullman Landauet

600landland25amfp6.jpg

mercedesbenz600pullmannlc5.jpg

mercedesbenz600pullmannhf0.jpg

mercedesbenz600pullmannpv6.jpg

mercedesbenz600pullmanncc8.jpg

mercedesbenz600pullmannom5.jpg

mb600landaulet19651sj9tb7.jpg

mb600landaulet19652ma5rm9.jpg

mb600landaulet19653yc1fk3.jpg

mb600landaulet19654ir9sj2.jpg

mb600landaulet19657bs6iu5.jpg

mb600landaulet19658zf2nk8.jpg

mb600landaulet19659vy4iz5.jpg

mercedesbenz600pullmannou8.jpg

mercedesbenz600pullmannry7.jpg




Drugi biser iz Titove kolekcije je Mercedes 600 Pullman Landaulet, kabriolet sa šest vrata, kakvih je napravljeno samo sedam. Ti su automobili bili vrlo popularni na Balkanu – SFRJ je kupila dva, a u takvim su kabrioletima vozili i predsjednike Bugarske i Rumunjske Todora Živkova i Nicolaea Ceausescua. Tvornica “Mercedes” bila je toliko ponosna na taj automobil da ga je stavila u svoj muzej. Proizveden je 1967., dugačak 6,24 m, težak 3,6 t, s motorom od 250 KS, a prešao je nešto više od 53.000 km. Bio je Titov omiljeni automobil kojim je putovao po SFRJ. I njegova isklična aukcijska cijena bila je pola milijuna eura.

mercedesbenz600pullmannfg6.jpg

mercedesbenz600pullmannin9.jpg

 
Član
sad znam odgovor na onu druze tito nesto i te pito dje moje sa tavana zito-u mecki u mecki:icon_mad::icon_mad:
 
Član
@sinisa: ove Mercedese je on dobivao na Poklon ako nisi znao...Tita su toliko cijenili da on skoro nista nije morao kupovati od ovih auta...
raspitaj se kolko mu je ljudi doslo na sahranu, dovoljan ti dokaz kolko su ga cijenili...Tudjmanu, Milosevicu i Aliji kad se sastavi nije bilo toliko ljudi...

svaka cast Samire, post za 10...Tito je ba bio kralj...zasluzio je bio ovo, bar kako sam ja cuo :)
 
Član
Upravo tako, sto se dokazuje i u tekstu ispod.

U SFRJ je bio običaj da Tito svakog 25. svibnja, na svoj rođendan, dobije automobil na dar. Prema Jeftovićevim riječima, svi automobili su u savršenom stanju, a u kolekciji ima i nekoliko pravih bisera, kao blindirani Mercedes 600/8 Pullman sa šest vrata, jedini takav na svijetu. Proizveden je 1978., dugačak je 6,24 m, prešao je manje od 23.000 km.

Kažu za ovog Mercedesa, da je imao nazad električno podesiva sjedišta, što je bila rijetkost u to doba, kao i električno sklopivi krov.

Ovo auto skoro da i nije ništa, kakvih ima još u njegovoj kolekciji ;)
 
Početnik
sorry, malo ce biti off, ali moram... u svjetlu druga tita...

u subotu je nekadasnji dan republike... tj. dan republike koji se slavio u jugoslaviji... tada su djeca u prvom osnovne obavezno napamet ucila ovu pjesmicu...

Što je danas mala Nada
okitila tako stan?
Republika naša mlada
slavi danas rođendan

Dođe baka pa je pita:
otkud Nado ti to znaš?
Pioniri mi smo Tita
a Tito je, bako, naš.


a u srednjoj skoli su pjevali ovu pjesmicu... (dobar video prikaz tih vremena...)

ne da mi da stavim object, klikni da pogledas!

tekst pjesme, izvodjac zabranjeno pusenje (ono staro, predratno) - veoma slikovit prikaz situacije osamdesetih godina... (za mladju publiku, opaske date u zagradama gdje je ocijenjeno kao potrebno)

Danas je Dan republike
I stari je popio malo
Na televiziji Lepa Brena
I stari se seca ratnih vremena (drugi sv. rat, op.a.).

Da bi danas bilo bolje
Oni (partizani, op.a.) su poturali svoja pleca
Gazili hladne rijeke, jeli kosu s drveca
Zao mu je sto neki misle da je zivot negdje drugdje
I ne sanja se vise stari san (bratstvo i jedinstvo, op.a.)
Cekaju pasos da odu van.

Danas je dan republike
Danas je dan republike
Danas je dan republike
I stara kaze Dragane suti,
Skrati jezik, mogu te cuti ... (islo se na goli otok za bilo kakvu politicku, religijsku i slicnu aktivnost za koju se - u pojedinim slucajevima - procjenjivalo da ugrozava drzavu... op.a.)

Danas je dan republike
I stari se seca ratnih dana
Zao mu je sto se ni klinci vise
Ne igraju partizana
Danas svako zna da je glava samo jedna
Danas svako zna pred kim pasti na koljena

Danas je dan republike
Stari kaze otvorite prozore
Pjan je i cini mu se
Da logorske vatre u daljini gore,
Logorske vatre u daljini gore ...

Danas je dan republike
Danas je dan republike
Danas je dan republike
I stara kaze je si l' normalan Dragane
Zatvaraj prozore ne radi grijanje ...

***

25.11. se pridruzite sarajlijama (trg oslobodjenja) i tuzlacima (trg zrtava boss burgera) u obiljezavanju dana drzavnosti kroz prvo okupljanje pripadnika/ica bosansko-hercegovacke nacionalnosti!

btw - bosna i hercegovina je dobila drzavnost 25.11.1943. god!

***

ja bijah titova pionirka... nosila sam stafetu, ucestvovala u sletu

tita ne vidjeh osim na slikama, ali se sjecam - k'o juce da je bilo - kad prekinuse utakmicu na poljudu (hajduk-c.zvezda); placu igraci, placu navijaci... svi placu... 10 dana totalne paralize drzave...

eto... to je bio tito!
 
Putovanja.ba
Administrator
Bila je jednom emisija na TV-u o njegovom voznom parku, pa prikazivali i pratnju, garazu gdje su bila parkirana i gdje su odrzavali auta, ljude koji su radili itd.. dobra emisija
 
Član
bilosto je napisao(la):
sorry, malo ce biti off, ali moram... u svjetlu druga tita...

u subotu je nekadasnji dan republike... tj. dan republike koji se slavio u jugoslaviji... tada su djeca u prvom osnovne obavezno napamet ucila ovu pjesmicu...

Što je danas mala Nada
okitila tako stan?
Republika naša mlada
slavi danas rođendan

Dođe baka pa je pita:
otkud Nado ti to znaš?
Pioniri mi smo Tita
a Tito je, bako, naš.


a u srednjoj skoli su pjevali ovu pjesmicu... (dobar video prikaz tih vremena...)

ne da mi da stavim object, klikni da pogledas!

tekst pjesme, izvodjac zabranjeno pusenje (ono staro, predratno) - veoma slikovit prikaz situacije osamdesetih godina... (za mladju publiku, opaske date u zagradama gdje je ocijenjeno kao potrebno)

Danas je Dan republike
I stari je popio malo
Na televiziji Lepa Brena
I stari se seca ratnih vremena (drugi sv. rat, op.a.).

Da bi danas bilo bolje
Oni (partizani, op.a.) su poturali svoja pleca
Gazili hladne rijeke, jeli kosu s drveca
Zao mu je sto neki misle da je zivot negdje drugdje
I ne sanja se vise stari san (bratstvo i jedinstvo, op.a.)
Cekaju pasos da odu van.

Danas je dan republike
Danas je dan republike
Danas je dan republike
I stara kaze Dragane suti,
Skrati jezik, mogu te cuti ... (islo se na goli otok za bilo kakvu politicku, religijsku i slicnu aktivnost za koju se - u pojedinim slucajevima - procjenjivalo da ugrozava drzavu... op.a.)

Danas je dan republike
I stari se seca ratnih dana
Zao mu je sto se ni klinci vise
Ne igraju partizana
Danas svako zna da je glava samo jedna
Danas svako zna pred kim pasti na koljena

Danas je dan republike
Stari kaze otvorite prozore
Pjan je i cini mu se
Da logorske vatre u daljini gore,
Logorske vatre u daljini gore ...

Danas je dan republike
Danas je dan republike
Danas je dan republike
I stara kaze je si l' normalan Dragane
Zatvaraj prozore ne radi grijanje ...

***

25.11. se pridruzite sarajlijama (trg oslobodjenja) i tuzlacima (trg zrtava boss burgera) u obiljezavanju dana drzavnosti kroz prvo okupljanje pripadnika/ica bosansko-hercegovacke nacionalnosti!

btw - bosna i hercegovina je dobila drzavnost 25.11.1943. god!

***

ja bijah titova pionirka... nosila sam stafetu, ucestvovala u sletu

tita ne vidjeh osim na slikama, ali se sjecam - k'o juce da je bilo - kad prekinuse utakmicu na poljudu (hajduk-c.zvezda); placu igraci, placu navijaci... svi placu... 10 dana totalne paralize drzave...

eto... to je bio tito!
bravo...ovu pjesmu znam napamet, od Zabranjenog Pusenja...bas tako sam sve cuo i ja...jbg, danas nema toga...
 
Član
Jedini covjek koji je uspio da ujedini 3 naroda pa cak i vise,to nece nikad niko uspjet . . .ocit primjer nase drzave danas i situacije u njoj.
 
S duznim postovanjem prema drugu Titu, pisem ovaj post...Jedini covjek koji je uspio da gotovo 50 godina drzi svu ovu bagru na okupu, da jednoj Rusiji i Americi kaze NE!!! Drzava koja je imala besplatno skolovanje, lijecenje itd da ne nabrajam...A danasnja balavurdija psuje Tita onako narodski receno uz PUT:icon_mad: jer to cuju od roditelja koji nisu navikli na bolje pa im je i ovako dobro:icon_mad: Za mene je uvreda kad neko opsuje Tita jer vecinom psuje ko' ne zna ko je Drug Tito... I dan danas mi u sobu stoji ogromna slika Druga Tita, kasnije cu poslikati i postaviti fotku...Drzava koja nema vojsku i policiju nije drzava...Hajde u to doba stisni pa povisi ton na milicajca ili se sprdaj sa njima ili gasuj pored njega...Eh bila su to zlatna vremena...

Sto se tice voznog parka nemamo sta pricati....Postavit cu i njegovog Cadilaca koji je bio na Brionima;)

Evo i slike kao sto i obecah :icon_biggrin:
i235674_DSC01447Small.JPG


Evo i Cadillaca:cool:
(Copy-Paste sa drugog foruma)
2mgtjja.jpg

144dsc01355hz2.jpg

144dsc01349xg2.jpg

144dsc01350ze3.jpg

1441dsc01346eq0.jpg

144dsc01343ov3.jpg


SamiRX-8 svaka ti cast:cool:;)
Bilosto isto tako svaka cast:cool:;) Jako lijepa pjesma...
 
Član
A evo i kako su se odrzavali...

Gotovo istodobno kad je ime Jugoslavija nestalo sa zemljovida, u Beogradu se pokušao rasprodati i posljednji trag SFRJ – ergela luksuznih automobila u kojima se vozio Josip Broz Tito. Ministarstvo obrane bučno je najavilo aukcijsku prodaju 12 Mercedesa, jednog Rolls-Roycea i 10 motocikala BMW. O tim se vozilima brinuo specijalni autovod gardijske brigade VJ čiji zapovjednik, pukovnik Radoš Jeftović tvrdi da su oldtimeri proizvedeni između 1960. i 1980. u savršenu stanju jer se “nikad nisu kvarili” i pažljivo su održavani: “Automobili su održavani tako da budu u stanju da se pokrenu čim dobijemo naredbu. Unatoč tomu od Titove smrti 1980. gotovo i nisu upotrebljavani.”

“Gume su promijenjene lani, akumulator je mijenjan svake godine, među ostalim i stoga što ga je nemoguće upaliti guranjem. Tko može gurati automobil težak više od četiri tone? Unatoč motoru od 250 KS, ovaj Mercedes zbog težine može razviti maksimalnu brzinu od samo 120 km/h”, veli Jeftović.

Jeftović, koji se priprema za mirovinu nakon 36 godina u specijalnom autovodu, čiji je zadatak bio održavanje vozila za šefa države i njegove goste, veli da Tito nikad nije sjeo za upravljač ni jednog od tih automobila osim Rolls-Roycea, iako je 1912. bio pokusni vozač u Austro Deimleru: “Na Brijunima je Tito vozio Cadillac, koji je ostao u Hrvatskoj. Od 1945. je imao dvojicu vozača – Marko Agbaba je umro, dok Ivo Kužnik živi u Sloveniji.” Kaže da su za osnovno održavanje vozila zaduženi vozači – oficiri i podoficiri VJ. Tehničko održavanje je posao radionice, uz angažman 15 do 20 ljudi. Za svaki auto postoji knjižica u koju su upisani svi podaci – koliko je vozilo prevalilo kilometara, kad je upotrebljavano, koliko je minuta radilo u mjestu, koliko u vožnji. “Ovi auti gotovo i nisu upotrebljavani više od 20 godina. Tehnička nepouzdanost i komplicirana procedura održavanja tako starih i rijetkih vozila nametnula je prodaju kao jedino moguće rješenje”, veli Jeftović.
 
Član
TITO je bio raja :cool:
imam ja orginalne ploče JUGOSLAVIJO i
Zdravko Čolić Druže Tito Mi Ti se Kunemo
kad se to pusti na starom gramafonu koda se vratiš u prošlo vrijeme :icon_biggrin:
 
Član
Bio sam slučajno na bulevaru BiJ u Zenci kad je zadnji put prošao za Bugojno 79 godine :icon_smile:, neki jadnik je kroz prozor ubacio pismo žalbe Titu, u trenu je mečka sa one brzine kolone cca 40-50 km/h ostavila crni trag na asfaltu i zavidno ubrzala ozbirom da je teška oko 4 - 5 tona bio je puni pumlan ne karavan al je radio kao singer ;):icon_smile:;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top