tiptronic audi????

tiptronic audi????

LSD

Član
e ljudi ovako....

prelistao sam forum i sve sto ima o ovim mjenjacima je nedovoljno ili je staro vise godina

Imam opciju da kupim audi a4 96kw s tiptronic mjenjacem.Ja sam totalni laik za ovo(nikad niti sam vozio niti sam se vozio s nekim ko ima ovaj mjenjac).

Na kojem principu radi.koliko je pouzdan i zanimljiv.kako se ophoditi prema njemu.
Vidim da ima dosta auta koja se voze s tim.da totalno ne valja ne bi ih bilo ovoliko.

iskreno stah me mog ne znanja.a auto k'o auto je u full-u

i

MOLIO bih da mi se jave samo oni koji stvarno znaju i koji su ga posjedovali


hvala od SRCA :dojke:
 
Član
tip tronic mjenjac, dobar je dok je ispravan, kad se pokvari nema kvara ispod 400 KM, skoro sam ja imao tog audija fin je za vozit, jednostavno odmara u voznji, pogotov u gradu, samo eto ako ga kupis imaj u dzepu uvijek spremno 500 KM u slucaju kvara

a ovako ces ga ispitat, upali auto ubaci u neku brzinu, recimo u D nakon sto ubacis u D mora proci tacno 3 sek i onda da krene, zatim stani na blagoj nizbrdici, tad auto ne smije da krene unazad ako je u D ili u bilo kojoj brzini za voznju naprijed, onda ga pojeraj 80 na sat pusti gas ako nakon nekoliko sekundi padnu obrtaji ispod 1000 , znaci ako se sam izbaci iz brzine pri tim 80 km na sat onda ne valja konvertor brzine, on je 400 eura, zatim opet vozi 80 il 90 prebaci ga u plus minus mod, ubaci ga u 5 brzinu i stisni gas do kraja tad neispravan mjenjac vrati u 4 brzinu, znaci mora ostat u petoj iako ce ga malo tusit,takodje tad je problem sa konvertorom brzine, jesil me razumio :D
 
Član
al ga dobro zahajcaj ... kad se ulje ugrije zna da pobudali, skace ko jarac pri saltanju, prebacuje brzine bez ikakvog smisla itd ... i ako ga kupis odma promjeni ulje filter i dihtung kartera (mjenjaca).... kod nas narod bjezi od automatika kao to se kvari ... ali zato sto ne postoji "urodjena" obaveza da se to ulje mjenja.

DSG/Tiptronic mjenjace za VAG proizvodi vecinom ZF koji je #1 firma sto se tice mjenjaca i oni preporucuju nakon prvih 60ak hiljada da se promjeni ulje i filteri a onda svakih cca 30 hiljada. Medjutim nasi kvazi ovlasteni serviseri ce te pokusat zavlaciti i govoriti kako to se ne treba, kako su oni Lubed For Life tj. dozivotno podmazani.

Medjutim tumacenje tog "zivota" je malo drugacije ako se uzme i procita sta, za VAG - life je 150.000 tj. duzina garantnog roka.
 
Također vrlo bitno mislim da je u njega kao u Passata 5+ mjenjač ili barem na isti fazon, kad staneš, ubaci u rikver auto ne smije poskočiti i ne smije se čuti nikakav zvuk, ako se čuje to je obično grebanje i to je velika je*a u pitanju je zvono mjenača i to je prokleto skupo. i naravno također sve ove stvari pobrojane gore. e sad ne znam da li liče isto i na Alfine mjenjače koji imaju F1 (Selespeed) mjenjač gdje je u biti to klasični mjenjač sa ekektronskom glavom ili mozak mjenjača, s nekakvim vragovima pritiska, isto vrlo zeznut mjenjač ali funkcioniše extra kad je u redu, simptomi su teško prebacivanje, napreže se kad ubacivaš u prvu, ili recimo nema blokade pa možeš direktno recimo iz 4 u 1 i to će ti biti zadnje što ćeš prebaciti ( imao sam jednog kurbana takvog ) i to je manje više to...
 
Član
Mjenjac ko svaki mjenjac.Ja ga imam na svom autu i da sam znao da je ovako dobar,odavno bih ga uzeo.Ne bih vise manuelca nema sanse.

Sve sto koristis,hoce i odrzavanje,pa moras mu promjeniti ulje i filter.To nemoj nekom duduku da vozis jer se mora tacno procedura prilikom zamjene da ispostuje,da bude temperatura mjenjaca prilikom zamjene/kontrole 35-45 stepeni...

Uzmes auto sjednes i probas.Ako salta glatko,bez trazanja i lupanja dobar je.
Ako prilikom ubacivanja u D,za 2-3 sekunde sam krene bez trzanja i lupanja dobar je.
Ako na blagoj nizbrdici stoji u D i ne ide nazad,dobar je.

Znaci osjetit ces kad probas auto jel jednostavno valja ili ne valja.To se primjeti.

Moj savjet ti je da ga uzmes;)
 
Član
Uzmi to sine, sta vise otezes, neznas vise ni ti sta hoces :D
Ako gdje zapne , gurat cemo zajedno,sad cu ja kuci:D:cool:
 
Član
Ako nemaš viška novca nemoj ga uzimat :lol:

Ovo mi je drugi auto sa tiptronicom.A6-icu nismo ni uspjeli kupit,a već se mjenjač pokvario hahah

I opet poslije popravke (500 eura) je stalno trzao itd.,dok je trenutno na A4 extra,niti trza ni ništa.Samo gledaj da je održavan i pogledaj što su gore spomenuli i gas :icon_biggrin:

Kruže priče da se kvare jer ljudi ne održavaju,nisu to više starija auta pa da oklijevaš sa servisom itd. i računaj da će ti biti malo veća potrošnja,ali ništa strašno :icon_smile:
 
Član
Moj savjet druze samo uradi kosto su ti napisali gore i vjeruj mi bice super odrzavaj i gas.ja sam vozio a6 2.7 bi turbo sa tim mjenjacem i vadio mu dusu al nikakvih problema nije bilo.samo odrzavanje i kvalitetno ulje i pici
 
Član
malo je dosadan za vozit,al je miina po gradu,vozio sam ga bas cesto al je bio pasat 5+ sa tim mjenjacom isto 96 Kw,samo sto je meni malo glupo,kad kreces u D nikad povuc samo ruči al neide nikako dok mu ne puknes kick down,tako je slicno i drugom,a ove ostale su vec druga prica
a vozio sam cesto i audia a6 2.7 tdi sa tiptronikon,u njega je daleko bolje uradjeno,on povlaci i prvom ko i svim ostalim brzinama,i iz brve prebacuje ispod 2000obr,kad normalno kreces
po gradu ce ti daleko vise trosit od manuelnog,zato sto je motor non stop napregnut,osim ako budes pazio da prije nego sto stanes odma prebacujes iz D u N

al opet ti kazem ja sam ga bas puno vozio po gradu i milina je :cool::cool:
 
Top