TEST : XENON svjetla ** isplatili se i koliko uticu na voznju **

TEST : XENON svjetla ** isplatili se i koliko uticu na voznju **

Legend
U biti radi se o temi koja je sve vise predmet raznih rasprava.
Koliko se zaista isplati ulagati u orginalne xenone i dali su aftermarket xenoni dobro ulaganje ili bacene pare. Takodje puno se spekulise o smetnji u voznji tzv. zasljepljenje drugih ucesnika u saobracaju.

Evo kako to komentarisu kolege iz automotiva:

Uz razne inovativne high-tech sustave, koji se masovno ugrađuju u nove automobile, često se zaboravlja pravi značaj dobrih svjetala. Jer dobro vidjeti znači izbjegavati opasnosti.

Kupci automobila uglavnom imaju izbor između uobičajenih halogenih svjetala ili onih sa ksenon tehnologijom. No, koja izabrati? Isplati li se investirati i do 10 tisuća kuna više za ksenon tehnologiju, pokazati će test njemačkog ADAC-a.Na testu je pet serijskih automobila: Volkswagen Golf, Škoda Superb, Opel Insignia, Nissan Qashqai i Mercedes-E-klasa.

'Što su svjetla na automobilu tamnija, to će se vozač brže umarati jer su oči biti napetije.Prema tome, svjetliji ksenon far na duljim noćnim vožnjama predstavlja pravu sigurnosnu prednost', rekao je Martin Ruhdorfer, voditelj testiranja. Prilikom ispitivanja učinka svjetlijih tonova, nedostatke su pokazala jednostavna standardna refleksivna svjetla. S druge strane, projekcijska su ksenon svjetla zahvaljujući naprednijoj optici postigla bolju disperziju svjetla.

Ksenon svjetla bolje se raspoređuju

Već prva usporedba u tunelu za ispitivanje svjetlosti pokazuje da ksenon svjetla ne samo što pružaju svjetliji prikaz te bolje raspoređuju svjetlo, već i bolje osvjetljavaju rubove ceste. Raspršivanje svjetla otežava učinak farova, osobito kod kiše i magle. S ovom se mrežom ispituje gustoća usmjerenog snopa.

'Na otvorenoj cesti primjećujemo kako svjetlost nije ujednačena već je raspršena.Ne vidim baš daleko naprijed te, samim time, ne mogu niti na vrijeme uočiti opasnosti', izjavio je Arnulf Thiemel, testni vozač. 'Kod vožnje kroz zavoje nedostaje mi što svjetlost ne obasjava kutove zavoja i što je suprotna traka relativno u mraku', dodao je. 'Sada vidim jako dobro zato što je snop svjetlosti ujednačen i, prije svega, zato što je doseg vrlo dalek. Dakle, opasnosti i prepreke mogu uočiti puno ranije. Također, znakovi su jako dobro osvijetljeni te vrlo lako uočavam gdje trebam skrenuti. Isto se odnosi i na lijevu stranu ceste, ona nije u 'crnoj rupi', te je osvjetljavanje izvrsno', zaključio je Arnulf Thiemel.

Visoka nadoplata za ksenon isplativa

Jasnu prednost pruža i sistem zakretnih svjetala koja prate zavoj ovisno o stupnju zakrenutosti upravljača ili dodatna svjetla koja se pale prilikom skretanja.Nažalost, ova su svjetla uglavnom dostupna isključivo sa ksenonskima.Visoka nadoplata za ksenon svjetla je isplativa kod svih testnih kandidata. Samo je kod Nissana razlika između dobrih halogenih i ne puno boljih ksenon svjetala toliko mala tako da nadoplata i nije nužno opravdana.

Izvan konkurencije je Audi R8. Riječ je o prvom automobilu na tržištu s kompletnim LED svjetlima. To je budućnost, a to znači osjetno manju potrošnju energije uz vrlo svijetli ton, gotovo identičan onome kod ksenon svjetala. Što se tiče sigurnosti, prednost ksenon svjetala u odnosu na halogena je ogromna, i to se moglo vidjeti na našim testovima. Umjesto investicije u luksuznu opremu preporučamo ulaganje u dobra svjetla, kao što su ksenon i LED tehnologija.
 
Član
gledao sam ovaj test, ja samo mogu reci da su aftermarket farovi i xenoni jedan veliki k* u odnosu na serijski xenon, u to sam se i sam uvjerio, razlika je 1000000000 svjetlosnih godina.. Sto se tice samog xenona, kad sam ja nekim ljudima govorio da je to ulaganje u sigurnost smijali su mi se ... Ja def smatram da je voznja sa xenonom manje zamornija 20 puta nego sa halogenim..
 
Legend
Astra je napisao(la):
gledao sam ovaj test, ja samo mogu reci da su aftermarket farovi i xenoni jedan veliki k* u odnosu na serijski xenon, u to sam se i sam uvjerio, razlika je 1000000000 svjetlosnih godina.. Sto se tice samog xenona, kad sam ja nekim ljudima govorio da je to ulaganje u sigurnost smijali su mi se ... Ja def smatram da je voznja sa xenonom manje zamornija 20 puta nego sa halogenim..

Vidis, razlika je zato sto kad dobijes orginal xenon, tada ti dodju i xenon optik farovi, pranje farova i afs.
A kada postavis ove xenone koje mi prodajemo na obicne farove naravno da ces dobiti dosta losiji efekat.

Eh sada kazu ljudi rjesenje je u xenon optik farovima koje kupis pa nabacis na kola, recimo uzmes za golfa 3 + hod kit dodje sve 600 KM.

Ali kvaka je u tome sto ti farovi ne odgovaraju, tj nisu slozeni kako treba. Recimo na Mazdi 3 dodju fabricki bez doplate xenonoptik farovi. Ali raspored leca unutra nije prilagodjen da razbacuje svjetlo kao kada dodje orginalni set xenona.

Medjutim isplati se u svakom slucaju uzeti HID kit i od 300 KM nego se patiti sa obicnim sijalicama. Naravno potrebno je pravilno nastimati farove da nesmetaju ostalim sudionicima u saobracaju.

Neznam dali je neko od vas primjetio, ali Škoda oktavia kada ide u susret uzasno zasljepi, i svaka se toliko ljulja na cesti da daje efekat kao da ti covjek blica. Prvi put kad mi se to desavalo, mislio sam da umisljam, onda sam sjeo u svoju skodu i to isprobao sa nekim jaranima. Takodje dosta opela daje slican efekat, one stare astre.

Fakat sam zbog toga zamrzio Škode...
 
Član
znam to druze zato i kazem.. 2 godine sam vozio na angel eyes farovima i hid xenonu, sad tiguan org. xenon plus afl farovi pomicu se u krivini, kad sjdnem u golfa imam osjecaj da ne vidim nista.. i to ja govorim, nije fazon stavit xenon u svaki far sa lecom, posebna leca ide na xenone.. A za skode, kad sam ja to pisao na forumu :D kad octavie ide u susret, ko da je upalio tro duga :D
 
Znas sta je sad kod mene u passata problem...
To sto su orginal farovi,ok sve sa njima...Al mi puno puno smeta,sto su ti farovi orginalni stari evo 10 godina,i malo su izgrebani itd..Pa bi isao na neke druge farove,jer sta sa ovima,da li se isplati nes npr da se ispolira far itd...Ja se tu najvise u posljedne vrjeme gubim :(
 
Član
skidaj ih i poliraj ..sigurno ćeš biti zadovoljan
evo ti ,da vidiš , how its done ;)
http://www.akcrankshaft.com/forum/showthread.php?tid=6096&page=1
 
Član
Ne smeta samo kod oktavije, ima jos nekih auta, ali fakat kod njih pogotovo na losijoj cesti, skacu gore dole, a i pojavljuje se kao "ljubicasta" nijansa. Stari mi imao na oktaviji, vise mu na zivce islo, stalno su mu drugi blicali, a i on ne svojevoljno drugima, jos ako je auto natovareno, katastrofa... kad ti kamioni blicaju kud ces dalje...
Ovi u servisu rekli da znaju cesto i krepati/zblesirati se ti senzori, sto dizu spustaju, valjda izlude na nasim cestama:lol:

Ali da su kod nas ceste barem obiljezene kako treba bilo bi puno lakse, ali sve nam je naopako:icon_exclaim:
 
Član
Limpi je napisao(la):
Ovi u servisu rekli da znaju cesto i krepati/zblesirati se ti senzori, sto dizu spustaju, valjda izlude na nasim cestama:lol:

haha naumpade mi sad nesto, drug mi imao udes sa audijem a5, i btw. mjenjali mu farove, i bas oko tih senzora bio haos, cim da gas xenoni se dignu "u nebo", pusti gas spuste se, ma ludilo bilo light show pravi :lol:
 
Član
Kako nece zasljepljivat, kad ljudi danas xenone stavljaju na mk2 i na x drugih auta, koji nisu predviđena ni za x od xenona... Xenon bez optike nije xenon, i lako moze izazvati udes, kod vozaca koji dolazi iz suprotnog smjera, pogotovo ako je rijec suzenju ili nekom tjesnom zavoju, pa te zasljepi, pa ti zjenice trebaju 10 sec da se skupe i skontaju sta ih je zadesilo...
 
Legend
ErRoR je napisao(la):
Kako nece zasljepljivat, kad ljudi danas xenone stavljaju na mk2 i na x drugih auta, koji nisu predviđena ni za x od xenona... Xenon bez optike nije xenon, i lako moze izazvati udes, kod vozaca koji dolazi iz suprotnog smjera, pogotovo ako je rijec suzenju ili nekom tjesnom zavoju, pa te zasljepi, pa ti zjenice trebaju 10 sec da se skupe i skontaju sta ih je zadesilo...

To nije tacno, odnosno djelimicno je tacno. Zasto, pa zato sto imas uvjek seljacina kojima nije bitno sta stavljaju, samo nek sljasti sto vise.
Ali ako stavis 5K ili maksimalno 6K xenone na bilo koji far, i pravilno ih rucno postimas, nece nikome smetati..

Primjer, ja sam kad sam stavio na Forda xenone, imao sam cudan problem. Znaci nisam nista dirao poziciju farova, ni gulove bocne a ni horizontalne. Samo ubacio druge sijalice. Kad sam upalio, svjetla su svudgje bacala, samo ne tamo gdje treba, cak su mi ljudi i po danu blicali. I onda sam jednu noc zavrnuo rukave, upalio auto, sarafciger u ruke i opleti. Podesim svjetla rucno na farovima. I od tog momenta niko mi nije blicao. A u Oktaviji su mi fabricke sijalice, i svakih sto metara neko blica, ili mase (mase jer misli da sam mu ja blico da ima policija pa da uspori) A napominjem Oktavija nije spustena nije nista dirano na autu sve je fabricki.

Znaci treba samo biti insan, i nema problema...
 
Član
dado307 je napisao(la):
Limpi je napisao(la):
Ovi u servisu rekli da znaju cesto i krepati/zblesirati se ti senzori, sto dizu spustaju, valjda izlude na nasim cestama:lol:

haha naumpade mi sad nesto, drug mi imao udes sa audijem a5, i btw. mjenjali mu farove, i bas oko tih senzora bio haos, cim da gas xenoni se dignu "u nebo", pusti gas spuste se, ma ludilo bilo light show pravi :lol:
Dobar fazon kad se trkas, zasljepis vozaca i prodjes :D
 
Početnik
zato postoji nesto sto se zove H7r sijalica... i sa 4300 ili max 5000k bit ces i ti i vozaci koji idu u susret zadovoljni...

ovo govorim iz iskustva od samo 6 godina sa ugradnjom xenon-a..
 
Član
Čitam i jednostavno ne vjerujem koje usporedbe radite??
Da ne citiram jer ne bi stalo u jedan post..
Svaki drugi post Octavija ovo ili ono...pričate o upotrebi , korisnosti i sigurnosti orginal stock xenon farova nasuprot after market raznih HIDova na far koji je predviđen za halogena svjetla.I baš ste našli Octaviju kojima je to kao trn u oku.?
Što bi bilo da je u postovima naveden sveti golf 2,ford,passat ili neki drugi "popularni" auto na koji isto tako kad se stavi hid uz bilo kakvo podešavanje svijetli kao reflektor od lokomotive u tunelu kao iz western filmova.
Pao bi server?
Vozaču s hid-om super...dok vozilo koje dolazi u susret..trebao bi imat foto-senzibilnu šajbu.
Što se tiče senzora koji dolaze uz orginal xenon da bi rasipanje svjetlosti iz fara bilo konstanto i usmjereno po ps-u normalna pojava da ne mogu trenutno reagirat na svaku jamu,udubinu,hupser ili što več...
KOJI auto može?
Svojedobno sam se interesirao da stavim orginal xenon farove i ta igra uz sve potrebno + senzore za nivelaciju farova(samo štelajuće) osim raskopavanja auta je cijenovnim rangom skoro 1000 eur-a.
To much da bi sve bilo kako treba za mene..Inače tolika je cijena i kad naručuješ orginal kod novog automobila.

E sad raditi usporedbu s halogenim farom i u njega ubačenim hid-om te orginalnim xenon farom je totalno bezpredmetno.
Za bilo koji automobil.
Kad izgubite svoj zub i nadogradite ga sa drugim ugriz, nikad neče bit kakav ste imali prije sa svojim zubom :D
A postovi tipa sad vozim tiguana sa zakretnim orginal xenonima i onda usporedba za hid ..mislim stvarno ..ko da je tema
lexus vs zastava 128 :icon_eek:

Da se vratim na početak posta..poznam osobno ili preko Skodaforuma recimo bar 20-30 možda i više kolega koji voze bilo Octavije mk1 ili mk 2 i nitko...al baš nitko nema hid u običnom faru.
Jel to jednostavno nema smisla.
O1 ili O2 običan far nije koncipiran za HID.
Ima izuzetaka (al ti nisu na forumu:D) tu i po ZG (gdje nema?) al isto tak ima G4,Fokusa i šta ja znam još kojih..bila bi duga lista ..koji misle kak su guba,kak su in ,a samo smetaju u prometu drugima :icon_smile:

Nisam protivnik hid-a al kad se radi nek se napravi kako treba.
tn_lece-pt-novo-mini.jpg
tn_lece-pt-novo-mini2.jpg

npr: http://www.c-mod.hr/?section=kategorija&idkat=26

nekome možda paše "zlatni" zub ,a na nekom je to čisto selo ili ti kao kamen u šajbu...
 
ja volim reci da xenon pretvara noc u dan :D
svaka mu cast ko ga izmisli,a sad raspravljat,kako je ovaj ili onaj stavio xenon,a nema lece...toga ce uvijek biti,no sikiriki :cool:
 
Legend
@hakkler

Nisi me razumio.
Kod Oktavije govorim o obicnim fabrickim svjetlima koja uzasno smetaju kada ti skoda dolazi u susret. A da ti odgovorim zasto sam bas uzeo Oktaviju da poredim, e pa zato sto imama oktaviju 1.9 TDI 2007 Tour 66KW... zvuci ti poznato :) e pa da ... nepricam uprazno.

Tako da ti ostatak posta pada u vodu, jer se ovo odnosi na fabricka svjetla na Skodi Oktaviji, a to sam i napisao u svom postu.
 
Top