TEST Subaru Legacy 2.0 D - Nije za svakoga

TEST Subaru Legacy 2.0 D - Nije za svakoga

Član
00.jpg


12 mjeseci nakon Outbacka isprobali smo i Legacy limuzinu. Iako je cross-karavan kudikamo praktičnija a mnogima i atraktivnija opcija, sedan ima uspješnije dizajniranu "stražnjicu". Jedinstveni boxer diesel i nakon tri godine označava sam vrh svoje klase, i po performansama i po ekonomičnosti. A cijena testiranog automobila? Točno – i ona je posebna.





Ali Subaru ne bi trebalo uspoređivati s konkurencijom samo temeljem omjera dimenzija i maloprodajne cijene. Subaru je i tehnologija i statement i lifestyle, i Subaru nikada nije bio jeftin. To je marka s nesmanjenom podrškom visokoobrazovanih ljubitelja i širokim krugom probranih obožavatelja.

Ako nas pitate za dizajn, diplomatski ćemo reći da je kod Subarua zanimljivije ono što je pod limom. To vrijedi i za Legacy koji je u petoj generaciji oblikovan sasvim korektno, ali s pomodnim detaljima barata pomalo nespretno. A to što ne prati aktualne modne trendove daje mu veliku šansu da dugo odolijeva zubu vremena.
01.jpg

02.jpg

Činjenica da Legacy neupućenima ostaje neprimjetan (tek ako je ovako sive boje) ima svoje velike prednosti. Understatement se zove takva filozofija – kada svjesno pokazujem manje nego što jesam. No ako novi Legacy i neće privući nove kupce dizajnom eksterijera, može to učiniti ponudom udobnosti, opreme, tehničkih finesa i vrhunskom razinom voznih svojstava – klasičnom kolekcijom Subaruovih konstanti.

Neke osobine testiranog vozila lako se mogu izraziti brojkama: DxŠxV – 4730 x 1780 x 1505 mm; 1998 ccm, 150 KS pri 3600 o/min, 350 Nm pri 1800-2400 o/min, 206 km/h, 0-100 km/h za 9.3 sekundi. Iskusno oko iz ove zbrke simbola lako iščitava dva bitna podatka: najveća snaga se razvija na nešto nižem broju okretaja nego što je uobičajeno (kod većine dizelaša to je na 4000 o/min), a maksimalna brzina i ubrzanje natprosječno su dobre vrijednosti u klasi.
03.jpg

04.jpg

Zato ne gubimo vrijeme i sjedamo za upravljač. Priča o vanjštini više nas nimalo ne zaokuplja. Okruženi premium izradom i tipično japanski tvrdom plastikom zurimo u rasplesane kazaljke sportskih instrumenata. Pregledan layout i bijelo osvjetljenje se podrazumijevaju. Susrećemo idealno raspoređene ručice i tipke čija je funkcionalnost preslikana iz japanskih udžbenika za automobilske cockpite. Pri vrhu središnje konzole zasjeda neizostavni digitalni sat. Fina sjedala visokog komfora i očaravajuće prostranosti nadopunjuje raskošna stražnja klupa.

Palimo motor. Obavljamo to pravim kontakt-ključem, kako pravom automobilu i priliči. Boxer diesel je dobro izoliran te je zato vrlo tih, a vibracije su mu strani pojam. Na gas reagira promptno i veselo se zavrti. Zvukom ne otkriva da je bokser, ne otkriva niti da je dizel! Ipak smo ga "pročitali", prilikom oduzimanja gasa – tada se oglasi onako tipično "bokserskim" tonom. Ne naglašava to, tek nagovještava. Ručicu mjenjača prebacujemo u prvi stupanj i mekanim otpuštanjem kvačila gotovo neprimjetno krećemo. "Smooth" – rekli bi Englezi – ta riječ najbolje opisuje aristokratsku mekoću kojom Legacy započinje naše putovanje.
05.jpg

06.jpg

Tijekom kasnije faze pokazat će se da je potrošnja goriva zapravo nevjerojatno niska. S punim spremnikom (65 l) automobil može bez poteškoća prevaliti i preko 1000 km. Zaključujemo da je boxer diesel prekrasan agregat sve dok ne poželite divljati po cesti... ali vlasnici Legacyja su pristojni ljudi, ne divljaci.

Kako kilometri nestaju pod kotačima, filtrirani zrak putničke kabine biva ispunjen aurom sigurnosti, aktivne i pasivne. Legacy nam prenosi poruku – "dok sam ovdje, ništa se ne može dogoditi". Simetrični pogon karoseriju spaja s asfaltom a mirisnom kožom obloženi upravljač nepomično miruje u rukama vozača. Vrijeme je za topli zvuk CD-radija kao iz davnih vremena high-fidelityja, kada još nitko nije znao što je to iPod.
07.jpg

08.jpg

Serijska oprema Legacyja je sjajna, s ponekim zadivljujućim detaljem poput down-hill asistencije ili grijanjem metlica brisača protiv zamrzavanja. I dok nas nepimjetno hladi digitalna klima ili (ovisno o godišnjem dobu) ušuškava grijano sjedalo, očitavamo brojku s centralnog displeja putnog računala: prosječno 6 litara dizela na 100 kilometara.

Ne treba se zavaravati, niska potrošnja sama ne može opravdati ozbiljnu cijenu subaruovog proizvoda. Ali dobro je znati da je automobil skroman potrošač. Tko zna koliko će gorivo uskoro koštati? Ne bi se iznenadili da za 10 do 15 godina litra dizela dođe i preko 5 eura... A što su te godine u životu jednog dobro održavanog Legacyja? Tada baš ulazi "u najbolje godine". Poznato je da su Subarui izdržljiva sorta. Pogledajte samo koliko ih se starih vozi po Švicarskoj, gdje zimi sigurno ne štede na soli.

Cjenik je rezolutan – kaže 268.800 kuna i ni lipu manje do registracije... ali dok Hrvat prebire po novčaniku, Švicarac je već platio. U tome je jedini problem s ovim autom. Nije to problem Subarua, već našeg standarda. Auto je dobar, ali nije za svakoga. A ako smo i dovoljno bogati da ga kupimo, pitanje je jesmo li i dovoljno pametni da ga poželimo? To dvoje se na ovim prostorima tek rijetko kad poklopi.
09.jpg

10.jpg
 
Top