Test – Novi BMW X1 xDrive23d

Test – Novi BMW X1 xDrive23d

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Uvod
Kada BMW najavi najsportskiji automobil u svojoj klasi tu nema ništa novo. BMW je već duže vrijeme poznat po toj filozofiji i slobodno možemo reći da na to ima svako pravo, ipak modeli M3, M5 i dr. mogu se pohvaliti nazivom «najsportskiji automobil u svojoj klasi».. No, kada BMW odluči uzeti neki svoj model, proširiti ga i povisiti, malo skratiti, dodati stotinjak kila i sve to udaljiti od ceste za nekoliko centimetara to ne sluti na dobro. Unatoč tome, BMW i za ovaj model kaže da je najsportskiji u svojoj klasi. Ima li dobre temelje za to? Provjerite to u prvom testu BMW-a X1 objavljenog/napravljenog u ovoj regiji.

IMG_7677.JPG


O čemu se radi? Prošle godine u Parizu BMW je publici odlučio predstaviti novu ideju, novi koncept vozila koji želi dodati u svoj portfelj. Na bazi BMW serije 3 touring napravljen je njihov SAV (Sports Activity Vehicle) koji je na neki način idealan spoj svijeta gradskih kompakata sa osobinama SUV-a. I nedavno testirani Audi A4 Allroad je također neka vrsta SUV-a bazirana na Avant izvedbi standardnog Audijevog modela, no BMW je krenuo sasvim drugim putem. X1 dakle nije SUV, nije velik, glomazan, teško upravljiv i još manje želi gledati blatne terene od ostatka luksuznih SUV-a. On nije ni kompakt, tako prostran i povišen, pruža vozaču toliko željeni osjećaj moći na cesti. Na taj način BMW otvara potpuno novu klasu, jednako kao što je to bio slučaj sa X6, a i sa nedavno predstavljenom serijom 5 GT. Mnogi će reći da je to loše te kako se bespotrebno komplicira izbor između mnoštva sličnih vozila, no na primjeru X1 uvjerili smo se da ne mora uvijek biti tako. X1 ima jasno definiran cilj - ponuditi prostranost i komfor SUV vozila sa performansama i voznim osobinama kompakta. Dodajmo još tome mogućnost pogona samo na stražnje kotače i postaje jasno kako u BMW-u itekako znaju što rade.

Dizajn
Testirani X1 bio je opremljen sa X-Line paketom, bojom koja mu po našem mišljenju odlično stoji i 18-colnim naplatcima koji tvore kombinaciju koju je teško ne zamijetiti. Iz kojeg god kuta ga pogledate X1 izgleda upečatljivo, snažno, mišićavo i uopće nije čudno što privlači tolike poglede prolaznika. Prednji kraj uređen je u skladu s ostatkom modela iz ponude gdje se najviše ističu "bubrezi" i angel-eye farovi. Stražnji dio odskače od ostatka modela u ponudi no uspješno zadržava prepoznatljive linije. Na prvi pogled možda će vam se učiniti malen jer zbog njegovog oblika svi očekuju SUV od barem još pola metra dužine, no X1 je pozicioniran na mjesto najmanjeg BMW-a serije X i mora biti kraći u odnosu na X3, X5 i X6. Ne želim previše filozofirati, pogledajte galeriju na dnu stranice pa o dizajnu prosudite sami...

Interijer
Otvorite vrata, sjednite u X1 i osjetite ta sjedala. Otiđite na probnu vožnju, isprobajte ih, ne znam je li stvar u samim sjedalima ili u nevjerojatno mekoj koži, no takvo nešto u ovoj klasi vozila nude rijetki. Dizajneri sjedala nisu smetnuli s uma superlativ "najsportskiji" iz opisa automobila. Sukladno tome dodani su veliki i čvrsti bočni oslonci, a dodano je i grijanje sjedala za dodatnu udobnost. U ostatku interijera također prevladava koža uz elemente drva i nešto malo plastike. Na fotografiji sami možete procijeniti dizajn, a mi možemo potvrditi iznimnu kvalitetu svakog dijela kokpita na kojem su i određeni plastični dijelovi uređeni i obojani tako da izgledaju kao koža, pa se vizualno uopće ne vidi razlika. Malu zamjerku upućujemo nedostatku bilo kakvog većeg ekrana u interijeru, kao da su iz BMW-a smatrali kako će svi nadoplatiti navigaciju, a ovo je samo usputno rješenje. Sve ostalo je čista petica, kvalitetom i ergonomijom na nivou kojeg uostalom i očekujemo od njemačkog proizvođača premium klase.

IMG_7612.JPG


Motor i vozne osobine
Testirani X1 pod poklopcem motora imao je dvolitreni biturbo diesel motor sa 204 KS. Zvuči dobro? Vjerujte nam - još je i bolje. U kombinaciji sa 6-stupanjskim Steptronic automatskim mjenjačem i 400 Nm okretnog momenta X1 xDrive23d će vas pri svakom pritisku za gas pritisnuti u naslone gore opisanih fotelja. Podatak o 7.3 sekunde do stotke govori sam za sebe, a ni maksimalnih 223 km/h sa opcionalnim High Speed paketom nije za odbaciti. Pritom X1 nije rastrošan, uz nekoliko jačih pritisaka na gas i uglavnom gradske vožnje prosječna potrošnja je rijetko viša od 9 litara na 100km (službeni podatak gradske vožnje: 7.8 l/100km, a prosjek 6.3 l/100km). Motor dakle odlično opravdava titulu sportaša, no što je sa ovjesom i osjećajem za volanom? Je li se sve pokvarilo dodavanjem kilograma i centimetara u visinu? Na sreću, nije, X1 je automobil koji je sportski tvrd, nikakvom ljuljanju i brodskom načinu vožnje ovdje nema ni traga, prolasci kroz zavoje su čvrsti i stabilni, a volan je također podešen malo tvrđe što je odlično za bržu vožnju. Malu zamjerku uputili bismo težini volana kod sporije vožnje i parkiranja no rečeno nam je da postoji opcionalni servotronic paket koji regulira težinu volana ovisno o brzini vožnje tako da uz tu doplatu odlazi i naš prigovor. Vrijedi spomenuti kako se kod prelaska preko "ležećih policajaca" i sličnih prepreka osjeti malo tvrđi ovjes straga što je posljedica karavanskog porijekla, no to nije nešto previše izraženo niti neudobno.
IMG_7623.JPG


Zaključak
Iako smo općenito skeptični prema stalnom definiranju novih klasa vozila od raznih proizvođača, moramo priznati kako je koncept X1 jedan od onih koji stvarno imaju smisla. Ako želite automobil koji će jednako dobro odvesti klince do vrtića, a da se tata zatim doma vrati sa smiješkom od uha do uha ovo je automobil za vas.
IMG_7631.JPG

Cijena ovog automobila nas je također iznenadila. BMW je naime za X1 odredio iznimno konkurente cijene pa je tako osnovni X1 sDrive18d sa sasvim dovoljnih dieselskih 143Ks i pogonom na stražnje kotače dostupan već od nešto preko 31.000 eura. Uz neke osnovne doplate cijena i dalje ostaje relativno niska za sve što ovaj automobil može ponuditi. Sve u svemu, odlična ideja iz BMWa, odlična realizacija i automobil za svaku preporuku. I za kraj zahvaljujemo generalnom zastupniku BMW vozila za hrvatsko tržište, tvrtki TOMIĆ & CO. na ustupljenom test vozilu.

Galerija - BMW X1 xDrive23d

phoca_thumb_l_IMG_7587.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7588.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7597.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7598.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7602.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7604.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7605.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7607.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7610.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7612.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7613.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7617.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7623.JPG

phoca_thumb_l_IMG_7628.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7631.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7664.JPG


phoca_thumb_l_IMG_7677.JPG
 
Član
Na slikama mi se cini kao lijep auto...ali cekam da ga vidim uzivo pa da zakljucim svoje misljenje :icon_smile:
 
Član
Jedini SUV kojeg bih volio imati;)Super izgleda ali onaj zadnji branik??Wtf?cijena super:icon_smile:
 
Član
Vozio sam ovaj auto par dana, bas sa ovim motorom. I citam ovaj tekst i imam osjecaj da ovaj lik koji je to pisao, zapravo i nije vozio taj auto. Prvo ovo za volan, volan je najlaksi koji sam probao u nekom modernom BMW-u. Ostali novi BMW-i imaju dosta tezak volan, al ovaj X1 je bas po tome karakteristican sto je volan ultra lagan. Druga stvar, istina ovjes ne dozvoljava preveliko naginjanje, al daleko mi je od sportski tvrdog. I treca stvar, auto je stvarno brz, al je tako ugladjen da se ta snaga gotovo uopste i ne osjeti. Najimpresivniji je prvom brzinom, al recimo radili smo usporedbu od 50 do 130 km/h sa mojim Saxom i bili su jednaki - a ocekivao sam da ce BMW proletiti ispred. BMW je najimpresivniji prvom brzinom jer se moze zestoko ispucati zbog 4x4... Al generalno, jako fin autic, za nase uslove odlican. Meni je jedino nedostajao centralni naslon za ruku, koji ovaj model nije imao. Lijevu ruku fino naslonis na vrata, al desna bas glupavo visi u zraku i to uzasno smeta. A kako je automatski mjenjac, nema ni saltanja, pa se bas primjeti to. Vidim ovaj to ima.

Ovaj sto sam ja vozao imao je i one tipkice na volanu za saltanje, ev slicice...

 
Član
boki vjerovatno je taj model sto si vozio imao taj dodatni paket ,sto je gore navedeno,vezano za volan ;)
inace auto samo po sebi izgleda mocno,masivno,izgleda bmw-ovski,vidio ga uzivo :cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top