Test: Nova Ford Fiesta 1,2i Trend X

Test: Nova Ford Fiesta 1,2i Trend X

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Kada jedan model možete uvesti kao oldtimera, kada je na tržištu prisutan više od 30 godina sa preko 12 miliona prodanih primjeraka i kada se kroz 7 generacija pokušava proizvesti dobar automobil onda sigurno imate ozbiljan proizvod ispred sebe. Priču o Ford Fiesti smo počeli u izvještaju s automobilskog sajma iz Frankfurta gdje je predstavljen model Verve koji je bio konceptni prikaz današnje Fieste.

FiestaNew3.jpg


Verve je odlično odjeknuo u medijima i dobro utabano put za novi model Fieste. U početku je bilo govora o promjeni naziva Fiesta ali je vrlo brzo zaključeno da bi promjena jednog od najuspješnijih naziva vozila napravila samo negativan efekt. O promjeni se raspravljalo iz razloga što se Fiesta razvija pod novom Fordovom strategijom nazvanom One Look. To znači kako će se isti model prodavati u gotovo nepromijenjenom obliku na svim tržištima, tek će manje razlike činiti prilagodbu lokalnom ukusu kupaca. Glavna tržišta bit će Europa, sjeverna Amerika i Kina. Na svu sreću, drugi najmanji model kod Forda je ostao s nazivom Fiesta i takav mu pristaje bolje nego ikad prije uz karakter.

FiestaNew4.jpg


FiestaNew5.jpg


Zanimljvo je da se 1975 godine projekt za današnju Fiestu zvao Bobcat i mnogi su mislili da je to pravo ime najmanjeg Forda. U prosincu 1975. Henry Ford II objavio je da će se najnoviji Ford zvati Fiesta. Mnogi smatraju kako je baš ime Fiesta ( zabava, druženje) uvelike pomoglo malom automobilu u probijanju na tržištima. U ljeto 1976. pojavila se prva generacija Fieste u tri verzije i počela je bitka s VW Polom i Renaultom 5. Fiesta je automobil koji je postavljao standarde u klasi malih automobila, tako je: Fiesta 1984. prva od malih automobila dobila diesel motor, 1989. ABS, a 1994. zračni jastuk za vozača u serijskoj opremi.

FiestaNew7.jpg


Kada je u pitanju dizajn novog modela Fieste tu bi trebalo pustiti stručnjake za dizajn da ocijene automobil. Ljudi kojima izgled automobila znači samo doživljaj istog na prvo gledanje će za Fiestu reći kako je Ford konačno naučio praviti male simpatične automobile. Drugi koji su čuli za sada već poznati Fordov Kinetički dizajn će reći kako im je drago što Ford nastavlja u ritmu zadanom modelima S-max i Mondeo dok će oni treći ostati zbunjeni. Na automobilu ima detalja koji pokazuju staro Fordovo naslijeđe ali i onih koje prvi put gledamo kod Forda, a na modelima drugih proizvođača su već dosadili. Na kraju, sve je to manje bitno, važan je subjektivni dojam, nova Fiesta je definitivno lijep automobil koji će većini biti više nego simpatičan.

FiestaNew11.jpg


Unutrašnjost automobila je jako zanimljiva i naglašeno futuristički oblikovana. Nama je zanimljiva iz još jednog razloga, dizajn potpisuje čovjek koji svoje korijene vuče iz BiH. Njegovo ime je Kumal Curić i odlično konkurira u svijetu auto dizajna. Kemal Curić je rođen 1978. u Sarajevu, 1995. seli u Njemačku. Od 1999. do 2003. studira Industrijski dizajn u Wuppertallu. 2004. zapošljava se u Fordu u odjelu dizajna interijera. 2005. osvaja nagradu stručnog časopisa Interior Motives za dizajn koji je napravio još kao student i koji mu je donio posao u Fordu. 2006. prelazi u odjel dizajn eksterijera. Najvažniji projekti su: Ford Ka, interijer Ford Fiesta, interijer Ford Kuga, interijer Ford Iosis X koncept interijer.

FiestaNew12.jpg


FiestaNew13.jpg


Unutrašnjost Ford Fieste nudi puno prostora, posebno na prednjim sjedalima. Situacija straga je puno bolja u odnosu na stari model ali i na brojne konkurente obzirom da je Fiesta sada jedan od većih automobila u klasi (3950 mm). Sjedala su prilično udobna, bočnog oslonca ima sasvim dovoljno za leđa i ramena ali prostor koji bi trebao čuvati noge u zavoju kao da je ostao za broj prekratak. Naravno, oni malo niži rastom neće primijetiti ništa slično. Funkcije audio i klima uređaja su nove i nismo susretali slične kod Forda. Njihov dizajn je kao što smo već spomenuli jako razigran ali sve zajedno nije utjecalo na funkcionalnost istih. Novost je i centralni display po uzoru na konkurenciju smješten na vrh središnje kontrole. Opet ništa novo ali pohvalno kada je Ford u pitanju jer do sada u ponudi nije imao jednu toliko funkcionalnu stvar. Prtljažnik je obujma 295l, a kada se sjedala preklope, što se učini jako jednostavno, može se dobiti i do 979l prostora.

FiestaNew14.jpg


Dio kada spominjemo pogonske motore je vezan za tri benzinska i dva diesel motora. Ford se voli pohvaliti svojim diesel motorima. Gotovo iste možete naći u Peugeot, Citroen, Mazda ali i Volvo modelima. To dovoljno govori o povjerenju u iste. Danas se morate hvaliti i niskom emisijom ispušnih plinova, tako da u Fordu ističu kako su među vodećima u klasi kada je riječ o emisiji CO2, uz što navode i da je zahvaljujući smanjenju mase novi automobil ostvario prosječno 1,2% nižu potrošnju goriva. Prvi u redu je 1.25 Duratec snage 82 KS koji smo mi imali priliku voziti u testnom modelu. Slijedeći u ponudi je 1.4 Duratec razvija 96 KS, a najatraktivniji pogonski stroj u ponudi benzinaca svakako je 1.6 Duratec snage od 120 KS koji Fiesti daje osobine gradskog trkača, naravno sve dok ne dođe ST ili čak RS izvedba.

FiestaNew9.jpg


Glasniji ali i štedljiviji diesel Duratorq motori razvijaju 68 KS 1.4 i 90 KS 1.6. Ovi se motori odlikuju vrlo povoljnom potrošnjom koja u prosjeku, prema podacima proizvođača, iznosi 4,2 l/100 km. Benzinski motori imaju jako optimiziranu potrošnju stoga se preporučuju za kupovinu, osim ako radite zaista mnogo km ili obožavate mnogo snage na niskim okretajima. Gledano dugoročno, diesel ima prednosti ali treba ukalkulirati i nešto veće troškove održavanja diesel motora.

Ford je već odavno ima vozila koja imaju jako dobre vozne osobine. Ovo je rečenica koja će razljutiti fanove bilo koje druge marke jer blage predrasude prema Fordu iz sredine osamdesetih godina nikako da prestanu. Onima koji su skeptični ostaje da probaju bilo koji od novih modela Forda i objektivno usporede s konkurencijom. Na testu smo do sada imali modele poput, Focusa, Mondea, Fusiona, starijeg modela Fieste i svi su se pokazali u najboljem svijetlu kada je u pitanju držanje ceste, nude stabilnost i što je najvažnije pružaju dobar osjećaj za upravljačem. S novom Fiestom je slična situacija, upravljač je postao malo laganiji, oni željni vožnje će biti manje sretni ali će gradska vožnja biti laganija. Ručica mjenjača je postala malo viša i lakših hodova što je rezultiralo bržim i ugodnijim promjenama brzina. Motor od 82 KS i 114 Nm definitivno nije za jurnjavu ali zahvaljujući jako dobrom držanju ceste sposoban je konkurirati i puno većim i jačim vozilima. Potrošnja se na testu kretala na otvorenoj cesti od 5,5 do 6l, a u gradu ispod 8,5l, prosječna ispod 7,3l na 100 potrošenih km. Naravno, potrošnja može biti i puno manja jer je naša putna brzina bila puno viša od prosječne.

FiestaNew8.jpg


Neće biti prvi put da ćemo napisati kako mala vozila više nisu mala jer prelaze čarobnu granicu od 4 m koja je donedavno bila rezervirana za vozila iz tzv. Golf klase. Opet valja spomenuti kako danas gotovo svi renomirani proizvođači imaju približno konkurentna vozila i kako nijanse odlučuju. Polo, Clio, Corsa, 207, Yaris, Ibiza ... samo su neki od jakih konkurenata koji će biti uz bok modelu Fiesta. Odlučivati će kod mlađe publike dizajn i vozne osobine ili kod starije tradicija i vjernost proizvođaču. Obzirom na to da smo mi u BiH, pravila sa zapada ne vrijede, kod nas je bitna samo cijena. Novu Ford Fiestu možete kupiti već za 21.990 KM do reg. ostale informacije pronađite u nama najbližem dileru Forda, firmi Remex d.o.o.
 
Član
nice fordic..... imo jednom fiestu... i totalno razocaran.... a nesumnjam u kvalitet ove nove...
 
Legend
bulex je napisao(la):
nice fordic..... imo jednom fiestu... i totalno razocaran.... a nesumnjam u kvalitet ove nove...

Ako ti nije pegla, koju si imo, koji model i sta te izhandrilo sa njom.
Truhnula :icon_question:
 
Član
daki je napisao(la):
bulex je napisao(la):
nice fordic..... imo jednom fiestu... i totalno razocaran.... a nesumnjam u kvalitet ove nove...

Ako ti nije pegla, koju si imo, koji model i sta te izhandrilo sa njom.
Truhnula :icon_question:

hmmmm model fieste 98g. 1.3 benzin.... klima i lijevi far svaki 5-ti dan... odu u *****... i ja je malo vozio brze... jedno 7-8 mjeseci... i onda su karike i tefloni otisli u *****... pusila kao luda... retrovizor otpadne sam od sebe :D... samo da napomenem da je kupljena sa nesto malo manje od 30000 na satu... tip top bila.. garazirana non stop bila.... i naravno sto je jako bitno... da napomenem da je bila odrzavana u onom usmrdjelom gaz autu :D
 
Legend
bulex je napisao(la):
daki je napisao(la):
bulex je napisao(la):
nice fordic..... imo jednom fiestu... i totalno razocaran.... a nesumnjam u kvalitet ove nove...

Ako ti nije pegla, koju si imo, koji model i sta te izhandrilo sa njom.
Truhnula :icon_question:

hmmmm model fieste 98g. 1.3 benzin.... klima i lijevi far svaki 5-ti dan... odu u *****... i ja je malo vozio brze... jedno 7-8 mjeseci... i onda su karike i tefloni otisli u *****... pusila kao luda... retrovizor otpadne sam od sebe :D... samo da napomenem da je kupljena sa nesto malo manje od 30000 na satu... tip top bila.. garazirana non stop bila.... i naravno sto je jako bitno... da napomenem da je bila odrzavana u onom usmrdjelom gaz autu :D


Hehehe, zanimljivo :lol:
 
Član
daki je napisao(la):
bulex je napisao(la):
daki je napisao(la):
bulex je napisao(la):
nice fordic..... imo jednom fiestu... i totalno razocaran.... a nesumnjam u kvalitet ove nove...

Ako ti nije pegla, koju si imo, koji model i sta te izhandrilo sa njom.
Truhnula :icon_question:

hmmmm model fieste 98g. 1.3 benzin.... klima i lijevi far svaki 5-ti dan... odu u *****... i ja je malo vozio brze... jedno 7-8 mjeseci... i onda su karike i tefloni otisli u *****... pusila kao luda... retrovizor otpadne sam od sebe :D... samo da napomenem da je kupljena sa nesto malo manje od 30000 na satu... tip top bila.. garazirana non stop bila.... i naravno sto je jako bitno... da napomenem da je bila odrzavana u onom usmrdjelom gaz autu :D


Hehehe, zanimljivo :lol:

mozda tebi :icon_twisted:
 
Član
hahaha retrovizor otpadne sam od sebe:lol::lol: najjaca:cool:
elem lijepa ova nova pravo...aj lajk it
 
Član
Nije ni cudo ako je bila u Gaz autu... lose iskustvo i sa njima, otvoreno govorim da veze nemaju o Fordovima...
 
Legend
Hehe, pa sta ti je bilo sa klime. Koji je bio problem na njoj.
Jesil ikad to rjesio ili si je prodao tako. Mislio sam da je novija.
 
Član
ma odem ja bilo kojem elektricaru... i on cacne... onda proradi i radi par dana... i u julu mjesecu ja se vracam iz brckog ona prestane raditi :D a malo malo pa sam sijalicu morao da mijenjam... kad sam je prodo... bila je ok (tih dana)... osim sto je pushila ko luda :D
 
Član
hjoooooj zaboravio sam brave da napomenem..... cak mi se znalo desiti... da ne mogu da otvorim auto nikako pa ga ostavim u carsiji i idem kuci taxijem ili obrnuto... ostavim ga kod kuce.... jednostavno nece da se otkljuca... kao da nije.... origig kljuc cak sam i nove kljuceve donosio nista...

ma FORD KRSH:lol::icon_exclaim:
 
Član
Al smo je se navozali brate...a i brat bratu ti si je cuvo ono "momacki" :D
I ne zaboravi da smo udarili i ubili dvije povece koze na krojcici...mozda je i to poremetilo :)
 
Član
nodiash je napisao(la):
Al smo je se navozali brate...a i brat bratu ti si je cuvo ono "momacki":D

hehehe jest nas sluzila dok nije pocela da se raspada... stiglo smo gdje god smo krenuli..... a i bilo je svega i svacega u njoj.... eh te gospodnje 2003 :lol:

jest fakat i dvije koze smo sahranili sa njom.... :lol: odjednom.... a njoj nista... u tom trenutku
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top