Svjetlo u gepeku golf 4

Svjetlo u gepeku golf 4

Član
Pozdrav svima...sve na autu radi izuzev svjetla u gepeku onog bočnog...provjerio sam kada se išteka ona plastika sa sijalicom da je sijalica uredu (spajao sam je na ispravljač 12V)...ali kada instrumentom mjerim napon i minus na instrumentu spojim na neki šaraf od šasije a plus na kontakte bez sijalice ,tada mi pokazuje 12V i jedan i drugi kontakt...golf je tdi 66kw 2001 ...neki mi kažu da je slaba masa ,ali logikom nebi trebao pokazivati napon na drugom (masa) kontaktu ...zna li neko šta je u pitanju i da li se može dobiti šema spajanja ..unaprijed hvala
 
Član
S@jko je napisao(la):
Jesil pregledo mikroprekidac u bravi gepeka ??
Iskreno nisam to pregledao...i da li taj prekidač prekida plus ili minus 12V...jedan mi je prijatelj a svi smo elektro-struka predlagao da pogledam žice u onoj gumi što ide iz šasije u vrata(vrata gepeka) jer kaže znaju puknuti....a iskreno primijetio sam da su žice vrlo tanke na toj sijalici (nije kao kod starijih auta deblja žica)...
 
Član
Nisam siguran ali iz mikro prekidaca treba da imaju 3 izlaza, jer on signalizira i lampicu na instrument tabli. Na golfu 4 su mana ti prekidaci u bravama, 90% ti je do njega.
 
Član
Pa uvijek se plus prekida.. valjda taj mikroprekidač ima istu ulogu ko i obični prekidač samo što je "normalno zatvoren prekidač".. evo neki C/P ;)

Upustvo:
http://www.c-noxx.com/vagparts24/manual_doorlock_vw.pdf
i u pitanju je ovaj mikroprekidac:
http://www.radioshack.com/product/index....Id=2049718

Koji mozete preko CONRAD-a naruciti:
http://www.conrad.ba/artikel.php?ks=704067
 
Član
Hvala vam svima ...riješeno je...ipak je bilo do prekidača...srećom imam ih za bacanja ..ali napomena jedna taj prekidač kao i svaki na vratima auta prekida minus pol...to je logično jer plus pol se dovodi uvijek u paketima kablova i kada se povjeri nekom prekidaču da prekida strujno kolo vodi se minus žica jer u slučaju kratkog spoja sa šasijom svjetlo bi gorilo nonstop a kada bi plus pol prekidali ,pregarao bi osigurač a jezikom logike da bi konstruktor to recimo rastavio morao bi postaviti 5 osigurača od 5 vrata ...ipak je pametnije da se minus prekida naravno samo na vratima ....ja sam elektroničar po struci ...
 
Član
pametno zboris... :D
imam identican problem sa tim sto sam rucno diskonektovao dzek sa zadnje brave jer mi se palio alarm prijavljujuci otvoren poklopac prtljaznika... mozes li mi u PM-u objaniti sta si tacno radio, posto se kanim da rasklopim bravu i ocistim kontakte oksidirale od vlage.
 
Član
deez je napisao(la):
pametno zboris... :D
imam identican problem sa tim sto sam rucno diskonektovao dzek sa zadnje brave jer mi se palio alarm prijavljujuci otvoren poklopac prtljaznika... mozes li mi u PM-u objaniti sta si tacno radio, posto se kanim da rasklopim bravu i ocistim kontakte oksidirale od vlage.

Taj prekidač je zatvorenog tipa ,mi ih koristimo u firmi za neke posebne uređaje a u prodaji su 2KM i možeš kupiti u radnji gdje se prodaju dijelovi za televizore i ostalu elektroniku...taj prekidač otpojiš i on ima mirni i radni kontakt ...to provjeriš unimerom ...kažem zatvorenog tipa i nemože u njega ući VD40 ....a ima jednu kotvu koju kad pritisneš dotakne na sredini tog prekidača jednu plastičicu i čuje se "klik" ali taj zvuk ako ne postoji možeš malo istegnuti kotvu koja je čelična da bi zatvarao...ali obavezno unimerom (ommetrom) provjeri kada je kotva podignuta u spoju su 2 nožice prva i treća , a kada ga pritisneš u spoju su prva i druga...kažem on ima mirni i radni kontakt i daje informaciju na tabli da li su vrata otvorena ...e sad da pojasnim zašto to crkava na gepeku a rjeđe na bočnim vratima...pa zato što na bočnim vratima on prekida struju nekoliko miliampera(ustvari daje informaciju elelktronskoj bravi na vremensko zatezanje dužine trajanja svjetla) dok u gepeku on prekida direktno sijalicu od 12V 5W a to je struja od 0,42A ....a da ti to još bude jasnije recimo u stanu prekidač koji prekida sijalicu od 100W pri naponu 220V prekida istu jačinu struje....
 
kod mene je isti problem naime desava se sljedece prijavljuje mi gresu da mi je gepek otvoren a sve je zatvoreno kad otvorim gepek radi svijetlo al i dalje mi gori na tachu da je gepek otvoren isteko sam dzek od mikroprekidača jer mi smeta signal na tabli da je gepek otvoren i sad nemam gepek svijetlo jel njega tesko samog promjenut da nemjenjam komplet bravu
 
Član
dadao_style je napisao(la):
kod mene je isti problem naime desava se sljedece prijavljuje mi gresu da mi je gepek otvoren a sve je zatvoreno kad otvorim gepek radi svijetlo al i dalje mi gori na tachu da je gepek otvoren isteko sam dzek od mikroprekidača jer mi smeta signal na tabli da je gepek otvoren i sad nemam gepek svijetlo jel njega tesko samog promjenut da nemjenjam komplet bravu
Hahaha...moram se nasmijati ...izvini...prekidač je mali na dva mala šarafića...može se lako zamijeniti treba ti obični alat (šafciger)...a kažem ti uzmi taj prekidač i svrati u bilo koji RTV servis daće ti ga za 1 marku...kod tebe neradi radni kontakt ...uslikaj ga i reći ću ti koju ćeš žicu presjeći i imati svjetlo u gepeku bez indikacije na tabli da je otvoren ...pa vozi tako dok ne nabaviš taj prekidačić...
 
mesko6256 je napisao(la):
dadao_style je napisao(la):
kod mene je isti problem naime desava se sljedece prijavljuje mi gresu da mi je gepek otvoren a sve je zatvoreno kad otvorim gepek radi svijetlo al i dalje mi gori na tachu da je gepek otvoren isteko sam dzek od mikroprekidača jer mi smeta signal na tabli da je gepek otvoren i sad nemam gepek svijetlo jel njega tesko samog promjenut da nemjenjam komplet bravu
Hahaha...moram se nasmijati ...izvini...prekidač je mali na dva mala šarafića...može se lako zamijeniti treba ti obični alat (šafciger)...a kažem ti uzmi taj prekidač i svrati u bilo koji RTV servis daće ti ga za 1 marku...kod tebe neradi radni kontakt ...uslikaj ga i reći ću ti koju ćeš žicu presjeći i imati svjetlo u gepeku bez indikacije na tabli da je otvoren ...pa vozi tako dok ne nabaviš taj prekidačić...


dogovoreno cim stane ova kišurina bacam se na poso :)
 
Da li neko mozda zna one zice sto idu iz karoserije kroz vrata gepeka kod golfa 4, sa lijeve i desne strane, koja je za sta?!
 
Top