Sve o LAKIRANJU !

Sve o LAKIRANJU !

Član
koja je procedura prilikom farbanja novog djela npr vrata, hauba, koja nisu slicne boje, auto crno, hauba bjela...lupam boje....na dosta auta vidim ispod boje neku totalno drugu boju vrata ili nekog djela, pa me interesuje da li se boja oguli skroz do kita ili se samo "svodenja" pa onda sprickit, filer itd...?! ;)
 
Član
Procedura je slicna kao i svemu ostalo sto je objasnjeno s tim ako farbas vrata ili sta vec moras sve fino preapcigovati pa po potrebi kit , sprickit i nakon toga ako znas koji je filer bio koja boja jer zbog same podloge zna se boja razlikovati u nijansi. i fino ofarbati ovo je malo kraci odg ali princip je isti ako sam nezz kako ide preporucujem ti da odneses nekom lakireru da to odradi ..pozz
 
Član
VW Diego je napisao(la):
koja je procedura prilikom farbanja novog djela npr vrata, hauba, koja nisu slicne boje, auto crno, hauba bjela...lupam boje....na dosta auta vidim ispod boje neku totalno drugu boju vrata ili nekog djela, pa me interesuje da li se boja oguli skroz do kita ili se samo "svodenja" pa onda sprickit, filer itd...?! ;)

po meni je filer neutralan, i mislim da su sve boje predviđene da idu na tu sivkastu podlogu, svi fileri su neke slicne boje,neke neutralne sive...

tako da bi taj dio trebalo u filer pa onda u odgovarajucu boju.

E sad postoje posebne 3 stage nijanse koje zahtjevaju podlogu određene boje da bi nijansa na kraju bila ta koja jeste.
Tu foru i sam koristim kad zelim dobiti jednu posebnu nijansu sive boje na felgama.
 
Član
Poz svima! Imam problem prilikom poliranja, tj. brusenja. Manje-vise se drzim te neke standardne procedure prilikom lakiranja, medjutim, nemam bas najbolje uslove (komoru) pa nakon lakiranja nekad ostane koje zrnce prasine, tako da moram brusiti i polirati vecinu auta.
Brusenje pocinjem sa papirom granulacije 1200, 1500, 2000, 2500 i nakon toga masinom sa 3000. Zatim poliranje, prvo gruba pasta, pa onda fina za sjaj. Sve bude ok, glatko i sjajno, ali kad se gleda iz nekog ugla, primjetne se blage linije koje su kruznog oblika i to me bas nervira jer nikako ne mogu da to iskorjenim, a meni 'upada u oci'.. vecina to i ne primjeti, al eto meni bode oci.

Ako neko zna u cemu je problem, nek me ispravi u mom postupku. Zahvaljujem se unaprijed.
 
Član
zasto se pojavljuje i kako izbjeci , kada se farba auto ili neki dio pa iz ugla sve bude valovito ???
 
Član
Poz svima! Imam problem prilikom poliranja, tj. brusenja. Manje-vise se drzim te neke standardne procedure prilikom lakiranja, medjutim, nemam bas najbolje uslove (komoru) pa nakon lakiranja nekad ostane koje zrnce prasine, tako da moram brusiti i polirati vecinu auta.
Brusenje pocinjem sa papirom granulacije 1200, 1500, 2000, 2500 i nakon toga masinom sa 3000. Zatim poliranje, prvo gruba pasta, pa onda fina za sjaj. Sve bude ok, glatko i sjajno, ali kad se gleda iz nekog ugla, primjetne se blage linije koje su kruznog oblika i to me bas nervira jer nikako ne mogu da to iskorjenim, a meni 'upada u oci'.. vecina to i ne primjeti, al eto meni bode oci.

Ako neko zna u cemu je problem, nek me ispravi u mom postupku. Zahvaljujem se unaprijed.

to bi bili hologrami i imas pastu za to
 
Član
Znas kako druze, ofarbam auto, izbrusim navedenim papirima, onda poliram gruba pa fina.. to sve bude glatko i sjajno, samo kad pogledas sa strane vide se neki polukrugovi, pogotovu se vidi na suncu. Ne znam sta su ti hologrami, koja pasta ide za to? Ja sam prije koristio neku 3M-ovu, oko 80KM/litar je kostala, sad je cini mi se neka druga, evo provjericu proizvodjaca, ali fora je sto se to desava i sa jednom i drugom. Znaci nije problem u poliranju, vec u brusenju, nesto ne radim kako treba. Pa ako ne koristim pravu granulaciju papira nek me neko ispravi.
 

MTR

Član
Hmm , previse koraka pravis u brusenju laka druze . Da bi uklonio praske koje ti se naprave u laku dok radis se vrlo jednostavno skidaju . To sto ti radis rade amerikanci kad imaju 150 mikrona laka na autu . Procedura koju bi trebao da radis je papir P1500 na slajfericu i to na suho , poslije toga Trizact P3000 kojeg radis sa vrlo malo vode , i na kraju poliranje . Greska je sto se cijelo auto slajfa , potrebno je uraditi samo dijelove koji su ti "zapraseni" , svako prekomjerno brusenje dovodi do stanjivanja laka i nakon nekog vremena na tim mjestima se lak "zamuti" . Posebno je to cest slucaj kod nekvalitetnih lakova i samog rada na njima .

A mozda ti mislis na riseve koji ti se pojave nakon samog lakiranja ?? Ako je to onda ti je losa priprema i ti risevi se nalaze ili u metalu ili kitu ili fileru, Znaci redom : ili preskaces granulacije , ili brusis dok je materijal mekan ( nedovoljno suh kit ili filer ) , preveliko razredjivanje baze , ili jednostavno neke stvari radis naopako .
Ja se susrecem sa dosta lakirera kroz posao i cak i najbolji prave greske , jednostavno tehnologija boja i lakova napreduje brze od majstorove spoznaje da je zapeo u 80'-im godinama i da su se neke stvari debelo promijenile .

@ekrem : povrsine budu valovite iz razloga sto se kod nas kit nabacuje ko da je fasada na kuci , kit se stavlja maksimalo 15-20 cm duzinski zbog same specificne tezine , sve preko toga ide tecni kit . Znaci kad se brusi kit na velikim povrsinama ljudsko oko ne moze da primjeti neravnine u tom momentu , zato se koristi prah za oznacavanje u prvoj a i u drugoj ruci brusenja ( P120/P180/P240 ) da bi se to izbjeglo . Isto tako ne moze se brusit rukom nego MASINOM , moze rukom ali ces dobit neravnine .Samo masina to ispravlja . Naravno ako se sve uradi kako treba .

Ako sta jos treba samo pitajte
 
BHT Ovisnik
imam problem i trebam pomoc,stari je udario sa njegovimautom i slomio branik,j asam ga zavario plastikom,sve super napravio tako da sam na kraju stavio sasvim malo kita da poravnam,onda sprickit uglavnom ispalo je kao da nikada nije diran branik,a ne da je bila u njemu rupu 5x1cm... i sve prelakiram,na kraju uzmem bezbojni (dupli color koji je ocito star ili nesto) i ostalo mi prošarano,samo negdje se uhvatio bezbojni,e kako sada da skinem samo taj sloj bezbojnog da nanesem novi,koji papir da uzmem,sta kako da ne skinem lak ?
 

MTR

Član
Da bi nanjeo novi lak moras prvo skinuti stari , uzmi papir P1000 , obrusi da bude mat i ponovo prelakiraj i to je to , poslije samo malo prepoliraj prelaz da se ne vidi
 
BHT Ovisnik
da,mislio sam tako prepolirati,jer je malo izblijedila boja,mada je perla crna bmw e46 pa mi je bilo tesko ugoditi, jel mi puno grubo to p1000 ili da ne slajfam puno,da blago samo uradim ?
 
Član
@MTR dali poznajes nekog da moze popravit mala udubljena a da se ne farba, recimo kao od leda ali je sastrane na vratima ...
 

MTR

Član
Ima blize , momak u Visokom , ako kupis alat napravi ti obuku , nije neko sveto slovo to radit . Vecinom svabe dolaze zato sto se ne lakira a to drzi cijenu gore . Nedavno je radjen jedan Q7 koji je bas zeznut zbog unutrasnjih oplata , perfekcija
 
Top