SVE O IZDUVNIM SISTEMIMA??

SVE O IZDUVNIM SISTEMIMA??

Jel ima neko neki clanak il detalje o izduvnim sistemima koliko mogu da pomognu ili ne,sta se dobija ako se ukloni srednji lonac,koliko zavisi zadnji lonac(remus) Povecanje potrosnje,bojli odaziv na gas? Hvala unapred
 
Član
zlajaaa je napisao(la):
Boljid odziv gasa kada napraviš 4-2-1 granu, a ovo ostalo ništa osim zvuka..

nije tacno
za drugaciju granu OK, ali promjenom ostatka auspuha moze se postici dosta osim zvuka
 
Član
gaga je napisao(la):
zlajaaa je napisao(la):
Boljid odziv gasa kada napraviš 4-2-1 granu, a ovo ostalo ništa osim zvuka..

nije tacno
za drugaciju granu OK, ali promjenom ostatka auspuha moze se postici dosta osim zvuka

Možeš postići kada postaviš protočne i veći promjer cijevi, ali uz remap naravno, bez remapa možeš i izgubit snage ;)
 
sto se tice grane 421 to je grana bolje receno za svakodnevnicu grana 4u 1 ona naprimer daje na niskim obrtajima visea gubi na niskim ja imam i jednu i drugu i sve sam isprobo licn na mom autu a sto se tice srednjeg lonca naravno bolje je kad ha skines i imas direktnu cijev do zadnjeg lonca dobijes na zvuku a i nesto malo na vuci motor radi slobodnije a protocni lonac to sve zavisi kako je odradjen i kako koji moze dati kojem auto mozes biti u plusu a i u minusu sve zavisi samo znaj dosta ti igra ulogu cijev sto ide od grane do zadnjeg lonca moze biti nesto veca od originalnog to jest neki 2mm od prilike ne puno jer prevelika cijev pocnes da gubis snagu motora nemoze motor stici izduvati tu je malo duga prica oko toga al na standard autu skiniuti srednji lonac i staviti neki sporski zadnji uvijek si u plusu cak i ko ima katalizator da se skine to je fin dobitak
 
Vidim da se je o ovoj temi već počelo polemisati a i mene dosta toga zanima pored ovoga što znam.
Jedni govore gubiš drugi da dobiješ i svašta pomalo se govori al gotovo niko nezna šta je istina.

Moj slučaj je taj da sam ja sve ispod auta povadio osim zadnjeg lonca koji je protočni sportski lonac marke Devil
koji su kod renault tunera jako popularni.
Motor je 1.8 16v sa 136 fabričkih konjića. Nažalost tad me nisu zanimale performanse nego zvuk koji sam na kraju
i dobio. Tako da sad neznam jesam li šta dobio ili sam izgubio snage. Mislim (MISLIM) a neznam 100%, da mi auto u
visokim obrtajima ima nešto bolji odaziv a u nižim obrtajima kao da je sve isto ili da je malo igubio. Počeo sam zbog
toga razmišljati o tome da vratim srednji lonac i steknem novi dojam o svemu tome a ujedno mi se nebacaju pare
kroz prozor zbog neke gluposti.

Fabrički sistem kod R19 1.8 16V je ovakav
-R19 Francusko tržište sa 99kw: promjer cijevi 55mm / katalizator / srednji lonac / predzadnji lonac / zadnji lonac
-R19 Ostale zemlje evrope 101 kw: promjer cijevi 55mm / srednji lonac / predzadnji lonac / zadnji lonac

Po ovome fabrika navodi da ovi motori bez katalizatora daju 2kw više snage.

Moj izduvni sistem trenutno ovako izgleda: promjer cijevi 55mm i samo još zadnji sportski lonac


U slučaju da sam eto izgubio snage zna li neko šta od svega ovoga bi ja trebao vratiti? Katalizator odpada svakako,
srednji lonac je po mom saznanju protočan ali ipak malo priguši, ovaj predzadnji lonac kao što je bio kod mene i ulaz i izlaz
ima na istoj strani što znači da je cijev unutar lonca jednom savijena.

Moj zaključak zasad je taj da ako se nije povećavala snaga motora i ako se nije dirao promjer cijevi da je dovoljno
izvaditi katalizator i eventualno ovaj predzadnji lonac koji je bio kod mene ugrađen. I naravno ugradnja sportskog
lonca. Po meni to donosi nešto bolji odaziv na gas i naravno ljepši zvuk. Sve ostalo je čini mi se glupost.
 
Top