Stop svijetla za mecku w124

Stop svijetla za mecku w124

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Eh, dobro vece svima. ja se malo zadeverao oko stop svijetala za mecku. dakle fazon kao kod mk2 da rade obje lampice na rad kocnice. samo malo komplikovanije.
Za pocetak sam sve poslagao, nasao sam pored svojih jos jedne stope, starija tipa, cisto da vidim principe rada.


Eh, lijeva stopka izgleda sasvim normalno, ima cinc za sijalicu, ali koliko sam ja skontao, nema nikakve funkcije . Stoga, prepravka nebi trebala biti velika, ali, o tome cemo kasnije.


Problem nastaje ovdje, gdje sam shvatio da desna stopka nema jedan jedan pol izvora, zakljucio sam da je to plus pol. Na ovom mjestu vidite da fali taj jedan cinc, tu ide sijalica broj 2 koja se pali na rad kocnice:




Znaci, ovaj veliki komad lima na koji se montiraju sijalice se skine, drze ga zabice, lahko za skinuti.


evo dokaz da fabricki nije nista namjenjeno da ide na ovo mjesto, nema cinca.


Na starijoj tipi, takodjer nema (+) pol na ovom mjestu, a ni cinca:




Posto ste vidjeli da nam treba jedan cinc, iskoristio sam sa ove stare stopke da ga ustemam na svoju stopku. Dakle kad vidite kako su ostali cincevi uglavljeni, savijete ovaj izvadjeni cinc; ja sam, da budem siguran da nece ispasti, stopio plastiku oko njega.


Nakon sto sam stavio ovaj cinc na mjesto gdje nije nikakav postojao, vratio sam lim, da vidim moze li se uklopiti. VAZNO !
pazite da se ne dodiruju ovaj veliki lim i cinc ispod njega koji cete sami staviti, dakle pazite da ga fino uklopite.


Sljedeca stavka, uzeti komad provodnika, dovoljno dug da moze dosegnuti do druge sijalice, u mom slucaju ovaj crni provodnik. Na slici je prikazano gdje treba zalemiti krajeve:


Jedan kraj provodnika zalemiti na fabricku sijalicu za kocnicu ( kod mene ovaj crno crveni provodnik ) Opet kazem, pazite da ne lemite u visinu, da ne dodiruje lim minus pola !


I drugi kraj spojite na ovaj cinc koji ste sami ubacili, ja sam to toliko ofirno uradio da nisam smio slikati :lol: samo evo slika zavrseno, i vracen lim.


Kod druge stopke ( lijeve ) je sljedeca stvar:

dakle ima cinc i izlaz, koji nema funkciju, uradite sljedece: provodnik koji je zalemljen na taj cinc ( na slici ispod, to je ovaj sivi kabal koji ima izloir traku na vrhu, stavio sam to da ne pravi slucajno kakve spojeve, a i takodjer ako nekada skontam za sta sluzi ova sijalica, mozda budem vracao, pa sam njega samo ostavio sa strane) njega odlemite i na njegovo mjesto zalemite novi provodnik koji treba da doseze od tog cinca do cinca sijalice fabricke kocnice. taj novi kabel je ovaj smedji provodnik kod mene. slika kako je to odradjeno:


Zalemite ga na drugu stranu:


i sve kad to uradite treba izgledati ovako:

i naravno vratite lim :icon_smile:

eh sad na kraju da bi provjerio radi li ti, malo sam se snasao u kuci da dobijem 12V, pa sam uzeo neku beze napojnu :lol:


Spojio na stopku... i gle, radi !


takodjer i druga:


Fabricki kad pritisnete kocnicu, svijetlit ce ovako:


Ja sam ustimao sljedece:






Pozicija sama:


Pozicija + kocnica:


;)
 
Jesi li sada izgubio maglenku, ili je ona i dalje u funkciji? Ja sam na 190 tu na mjesto maglenke doveo struju samo sa pozicije, i stavio slabije sijalice, i sad mi nazad gore 4 pozicije:), ali cu morati vrsiti prepravke, to jest, da imam i poziciju i maglenku, da me ne bi policija zezala, jest da se ne sjecam kad sam zadnji put zadnju maglenku upalio!
 
Član
ma kakva policija druze, mislim da je to zadnja stvar koju bi proverili. nesto sad razmisljam, mogao bih ustimati onu sivu zicu (maglenku) da stavim na kocnicu i spojim i jednu diodu za svaki slucaj, ali mislim da nema potrebe za maglenkom, ako se nekad predomislim, ostavio sam gore sve za maglenku pa cu je spojiti. :hydro:
 
Član
Mogu se i diode ubacit, samo moras nekako orvorit stop, probat ga zagrijet fenom ili u rernu :D

I onda sa unutrasnje strane na staklo polijepit trakice sa smd diodama imas one sto se sijeku i leme na svakih 5 cm, u 5 cm tri diode sad je metar tih nekih 15 KM, a imas i gotove one panel smd plocice od 2-5 KM zavisi od velicine dioda ;)

A dobro je ovo sto si uradio puno bolje se sad vidi :cool:
 
Član
e tako sam i ja nešto mislio: s unutrašnje strane staviti LED trakice ali jednu iznad druge, znači pozicija svijetli od gepeka do blatobrana, kad stisneš štop svjetlo pali se opet LED traka u istoj dužini ali iznad pozicije isto tako za žmigavce i rikverc
 
Bas kod jedog taxiste sam vidio na 123 maglenke da zmigaju kad stisne kocnicu ( a oni sto su namjenjeni za kocnicu normalno svjetle kad se koristi kocnica)
po noci je ;) ima tko ideju kako to realizirati:icon_question:
 
zadnja-kocnica je napisao(la):
Bas kod jedog taxiste sam vidio na 123 maglenke da zmigaju kad stisne kocnicu ( a oni sto su namjenjeni za kocnicu normalno svjetle kad se koristi kocnica)
po noci je ;) ima tko ideju kako to realizirati:icon_question:

nije to problem odraditi, imao sam ja na 123, a imam i sad na jetti tako spojeno da kad stisnem kocnicu da se pali maglenka i normalno stop svjetlo
 
silvia_turbo je napisao(la):
nije to problem odraditi, imao sam ja na 123, a imam i sad na jetti tako spojeno da kad stisnem kocnicu da se pali maglenka i normalno stop svjetlo

je li imas kakav shematski prikaz kako to napraviti /spojiti/sastaviti...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top