Štimanje pozicije egr ventila nakon čišćenja?

Štimanje pozicije egr ventila nakon čišćenja?

Član
Pozdrav ekipi,

jedno pitanje za znalce..

Majstor mi je nakon grešk na tabli (Fiat Bravo II, 1.9d, 200.000 km+), koja je upućivala na loše stanje EGR ventila, očistio isti te sam osjetio značajnu razliku u vožnji jer je auto bolje vuklo itd. Međutim, nakon 10tak dana vožnje opet mi se javila poruka, pa je nestala na tri-četiri dana (bez ikakvog ručnog uklanjanja), i pretpostavljam (poprilično siguran) da će mi se *opet* javiti. Auto i dalje ide dobro, i ne osjeti se gubitak snage kao prije čišćenja..

Moja pretpostavka je da mehaničar nakon čišćenja nije uradio nikako ili kako treba provjeru uz pomoć dijagnostičkog uređaja da se ustanovi položaj u kojem se nalazi i nivo otvorenosti klapne mehanizma ventila, što je koliko ja znam obavezno.

Interesuje me da li bi ovo mogao biti mogući uzrok, i ako jeste da li se to radi preko softvera za dijagnostiku (Examiner ili sl.) ili nešto drugo?

Lp.
Adi;)
 
Super Moderator
Ma kakav polozaj nebitno, nije taj motor toliko komplikovan. Jel to 8v ili 16v? Uzmi blindiraj egr sa plocicom koja na sebi ima jednu-dvije-tri manje rupice, dosta manje ce prljati granu, a sa tim rupicama nece javljati gresku. Najbolje ga je skroz blindirati pa i neka gori greska ali neces imati probleme u voznji (osim lampice na tabli). Ja bi to ugasio u mapi skroz, skino granu ocistio i neces vise nikad imati problema
 
Pozdrav ekipi,

jedno pitanje za znalce..

Majstor mi je nakon grešk na tabli (Fiat Bravo II, 1.9d, 200.000 km+), koja je upućivala na loše stanje EGR ventila, očistio isti te sam osjetio značajnu razliku u vožnji jer je auto bolje vuklo itd. Međutim, nakon 10tak dana vožnje opet mi se javila poruka, pa je nestala na tri-četiri dana (bez ikakvog ručnog uklanjanja), i pretpostavljam (poprilično siguran) da će mi se *opet* javiti. Auto i dalje ide dobro, i ne osjeti se gubitak snage kao prije čišćenja..

Moja pretpostavka je da mehaničar nakon čišćenja nije uradio nikako ili kako treba provjeru uz pomoć dijagnostičkog uređaja da se ustanovi položaj u kojem se nalazi i nivo otvorenosti klapne mehanizma ventila, što je koliko ja znam obavezno.

Interesuje me da li bi ovo mogao biti mogući uzrok, i ako jeste da li se to radi preko softvera za dijagnostiku (Examiner ili sl.) ili nešto drugo?

Lp.
Adi;)

Ja neznam sto si vozio auto majstoru ako sumnjas u njega a čovjek ti napravio auto
Taj majstor je majstor dok ti je skinuo egr i ocistio pati se sat dva lomio ledja dok je to sve napravio "preventivno" dok bi drugi rekli novi egr i cao izkihas 350KM i jos ruke pa se onda buni i sumnjaj u majstora
 
Član
Ja neznam sto si vozio auto majstoru ako sumnjas u njega a čovjek ti napravio auto
Taj majstor je majstor dok ti je skinuo egr i ocistio pati se sat dva lomio ledja dok je to sve napravio "preventivno" dok bi drugi rekli novi egr i cao izkihas 350KM i jos ruke pa se onda buni i sumnjaj u majstora

Kao da je taj majstor nesto komplikovano uradio odavio par sarafa i ocistio egr, koji vjerovatno je onako povrsinski uradio i ni jedan majstor ne moze ni blizu uraditi kao sto bi ti sam sebi (pod uslovom da znas sta je egr i odavit par sarafa. Kao sto je momak napisao trebao je ponistiti gresku bar.

Vecina danasnji "majstora" bi volila samo da rade male servise i mjenjaju kocinica po meni ti ljudi stvarno nisu ni m od majstora kao sto kazes za razliku od tog majstora drugi majstori bi rekli donesi novi egr, pa zar iko ko i malo zna o autima i zna odaviti par sarafa ne bi to znao uradit. Sad da ne pricam od tim majstorima vidi na dijagnostici sta pise i mjenja to ili oni sto nagadjaju jest ovo jest ono dok jednom ne ubode zar su to majstori ? :D
 
Top