SR PRAVILNIK - by Auto Media

SR PRAVILNIK - by Auto Media

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
POSEBAN PRAVILNIK
Utrka ubrzanja
2008














Sarajevo, 2008. godine

STREET RACE CUP


AUTO 4x4 Club i AUTO Media Group iz Sarajeva na osnovu Općeg Pravilnika za STREET RACE CUP za 2008. godinu, donosi:


Poseban pravilnik
Utrka ubrzanja
2008


Član 1.
Utrka ubrzanja (u daljem tekstu: Utrka) upisana je u Kalendar takmičenja Direkcije kupa za 2008. godinu pod brojem 3/2008.

Član 2.
Pravo učešća na Utrci imaju svi građani Bosne i Hercegovine koji posjeduju vozačku dozvolu «B« kategorije i koji su blagovremeno prijavljeni za Utrku. Na Utrci mogu učestvovati i strani državljani na osnovu Općeg Pravilnika za STREET RACE CUP.


-- Prijave --

Član 3.
a) Svaki takmičar podnosi pojedinačnu prijavu za učešće na Utrci na posebnom obrascu, za administracijskim stolom, a prijave ispunjene putem obrasca na internetu se moraju potvrditi za administracijskim stolom.

b) Potpisivanjem prijave takmičari prihvataju propozicije iz ovog Pravilnika i u cijelosti su dužni da poštuju odluke organizatora.

Član 4.
a) Prijave se vrše na dan takmičenja od 9:00 do 11:30 za administracijskim stolom, te naj kasnije dan prije putem interneta , te na na adresu: AUTO 4x4 Club, Šibenska 3/5, tel: ++387 33 26 26 00, fax: ++387 33 26 26 06 ili e-mail: auto@auto.ba.

b) Prijave poslane email-om ili faksom uzet će se u razmatranje samo ako su stigle najkasnije do 21.06.2008.

c) Svaki takmičar obavezan je da uplati startarinu u iznosu od 50 KM.

d) Prema članu 74. Međunarodnog sportskog kodeksa FIA/FISA, organizator može da odbije nekog takmičara bez navođenja razloga odbijanja.











--Verifikacija--
Član 5.
a) Svi prijavljeni učesnici moraju proći proceduru vefikacije dokumentacije te tehničku kontrolu automobila.

b) Na verifikaciju se svi vozači moraju javiti lično, te prilikom iste obavezno predočiti potrebnu dokumentaciju:
1. vozačku dozvolu
2. saobraćajnu dozvolu sa važećom registracijom ili potvrdu o izdavanju probnih tablica ili potvrdu o tehničkoj kontroli automobila
3. potvrdu o uplaćenoj startarini.

Član 6.

a) Tehnički pregled vozila obavlja se na predviđenom mjestu. Nakon obavljenog tehničkog pregleda vozilo se upućuje u park vozaća. Pristup parku vozaća imaju samo takmičari i njihovi mehaničari, akreditirane osobe, te organizatori. Tehnički pregled vozila utvrđen je »Tehničkim pravilnikom«

b) Prilikom verifikacije, učesnici Utrke dobivaju:
1. startni broj;
2. tablicu sa startnim brojem koja se postavlja na prednjoj strani vozila u gornjem desnom uglu vjetrobranskog stakla;
3. obavezne reklame organizatora;

c) Nakon obavljenje verifikacije vozila se upućuju u park vozaća, nakon čega pristupaju kvalifikacionim vožnjama.

d) Zamjena takmičarskih vozila ili vozača, nakon verificirane prijave nije moguća.

--Obaveze učesnika--
Član 7.
Svi učesnici dužni su se pridržavati sljedećih uvijeta:

a) Svako vozilo na kojem se primjeti tehnička neispravnost bit će udaljeno sa takmičarskog dijela staze.

b) Svaki vožać za koga se utvrdi da nije sposoban učestvovati u trci bit će zabranjeno učestvovanje u takmičenju. (alkohol, droga).

c) Vožnja po stazi dozvoljena je samo prijavljenom i verificiranom takmičaru te služenoj osobi.

d) Vožanja u natrag, u krug, po natjecateljskom dijelu staze nije dozvoljena. Vožnja u suprotnom smjeru dozvoljena je samo organizatorima sa službenim vozilima ili takmičaru uz pratnju službenog automobila.

Član 8.

a) Vozaći moraju biti propisno odjeveni. Takmičar ne može voziti bos, bez majice u potkošulji ili kratkim pantalonama.

b) Sigurnosna oprema svih vozila mora biti kompletna, ispravna i u skladu sa tekućim Zakonom o bezbjednosti saobraćaja.

c) Gume na takmičarskom automobilu moraju biti sa oznakom DOT ili E, gume ne smiju biti protektirane.

d) Mazivo ili neka druga tečnost ne smije curiti iz automobila. Odušak za ulje mora biti montiran u posebnu posudu ako je demontiran sa originalnog priključka.

e) U automobilu ne smije biti dijelova koji nisu pravilno vezani za karoseriju. Sav teret mora biti pravilno pričvršćen. Isto važi za NOS bocu, O2 bocu, CO2 bocu za hlađenje interkulera, kao i cjelokupan sistem. Ukoliko tehnička komisija ustavnovi curenje, nepravilno povezivanje ili ustavnovi da sistem predstavlja opasnost za vozaća ili publiku, automobil će biti uklonjen sa staze dok se ne naprave ispravke.

f) Maksimalna brzina kretanja vozila izvan dijela staze za takmičenje je 20 km/h.

g) Zagrijavanje guma dozvoljeno je samo na predviđenom dijelu staze za takmičenje u skladu sa dopuštenjem suca.

h) U slućaju kvara vozila na takmičarskom dijelu staze vozać mora pokušati skloniti automobil ili se odmah udaljiti ako osjeti da je u bilo kom smislu ugrožen.

i) U predstartnom prostoru vozaču može pomagati samo jedna prijavljena osoba, mehaničar sa akreditacijom, uz saglasnost suca. U slučaju da mehaničar ne uspije osposobiti automobil u datom vremenu, vozač gubi trku, tj, njegov protivnik prolazi dalje.


Član 9.
Identifikacione oznake postavljene na vozilu moraju biti nedirnute do kraja Utrke.
Ukoliko one nedostaju dolazi do isključenja sa takmičenja. Ako se otkrije prevara bilo koje vrste, a posebno oko identifikacionih oznaka, takmičar će biti isključen, a ostale osobe koje su u tome učestvovale sankcionisane.

Član 10.
Startni broj za vrijeme takmičenja mora biti postavljen na lijevim i desnim vratima, dok obavezne naljepnice sponzora moraju biti postavljene na vozilu, prema uputstvu organizatora datom u posebnom pravilniku takmičenja ili prvom biltenu takmičenja.
Startne brojeve određuje organizator takmičenja.

Član 11.
Takmičar je dužan pridržavati se signala na stazi koje daju sudije.
Zabranjeno je voziti pod uticajem opojnih sredstava ili alkohola.
Obavezna je upotreba sigurnosnih pojaseva, a preporučuje se upotreba kacige. (U slučaju ne posjedovanja kacite ista će biti obezbjeđena od strane organizatora)
Start vozila je sa uključenim motorom.
Član 12.
Za prekršaje discipline primijenjivat će se Disciplinski pravilnik za auto, moto i karting sport.
Prijave o prekršajima discipline na takmičenjima mogu podnijeti sportski funkcioneri.

Član 13.
Mjerenje vremena na Utrci vršit će se elektronski.









--Kvalifikacije--
Član 14.
Nakon obavljene verifikacije takmičar obavezno mora prisustvovati sastanku vozača. Sve infomacije na sastanku vozača bit će veoma važne i relevantne za daljni tok takmičenja. Takmičari koji nisu prisustvovali sastanku vozača snose posljedice proistekle iz njihove neinformiranosti.

a) Takmičar mora pristupiti jednoj kvalifikacionoj vožnji.

b) Ako takmičar prerano starta (red light) na kvalifikacijskoj vožnji ona se neće uzeti u obzir pri klasifikaciji takmičara u klase. U slučaju da nema druge kvalifikacijske voženje takmičar mora prijaviti klasu u kojoj želi da učestvuje.

c) Nakon kvalifikacionih vožnji vozači se raspoređuju u klase. Takmičar može da promjeni klasu samo u bržu od one u koju je svrstan.

d) U slućaju neparnog broja takmičara, nakon svrstavanja u klase takmičar sa najbržim vremenom prolazi u sljedeći krug (lucky winner).


Član 15.
Sva prijavljena vozila bit će razvrstana u klase, prema postignutim vremenima na kvalifikacijama. Klase su vremenski podjeljene u 8 kategorija:
1. Klasa 17 sec
2. Klasa 16 sec
3. Klasa 15 sec
4. Klasa 14 sec
5. Klasa 13 sec
6. Klasa 12 sec
7. Klasa 11 sec
8. Klasa 10 sec


a) Klasa u kojoj nema niti jedan takmičar se ukida.

b) Jedan takmičar može voziti najviše dva vozila, i to u dvije različite klase.

c) Nakon obavljenih kvalifikacija vozači se vraćaju na svoja mjesta u park vozača.

--Trka--
Član 16.
a) Prije izlaska u starni prostor vozači će biti obaviješteni o klasi koja se vozi.

b) Vozači su dužni da nakon obaviještenja budu prisutni pored vozila. Vozač koji se ne odazove na poziv da priđe startu, nakon 5 minuta automatski se diskvalifikuje, osim ako sudijama nije prijavljno da kasni iz opravdanih razloga.

c) Startu prilaze dva takmičara i prate sugestije sudije koji poravnava automobile.

d) Automobil koji kretanjem pokrene mjerni uređaj za vrijeme upaljenog zelenog svijetla ima ispravan start koji se neće ponavljati.

e) Vozilo koje napravi red light gubi utrku.

f) Start automobila se obavlja na zeleno svjetlo na semaforu.

g) Pobjednik je automobil koji je ispravno startao i prvi prošao kroz cilj. Time se kvalificirao za sljedeći krug u klasi.

Član 17.

Probijanje klase:

a) Takmičaru je dozvoljeno da vozi brže od klase u koju se kvalificirao/prijavio i tada prelazi u bržu klasu.

b) U slučaju da takmičar ponovo vozi brže od klase slijedi automatska diskvalifikacija.

c) Automobilu je dozvoljeno samo jednom da vozi brže od vremena klase i to u finalnoj utrci. Takmičar koji je vozio brže u finalu, ako je prešao granicu od 0,5 sec prelazi u sljedeću bržu klasu, a njegov protivnik se smatra pobjednikom klase.


--Program --


Član 18.
Program
• 08:00 - prijave i tehnički pregled
• 12:00 - kvalifikacije (Street race)
• 13:00 - Styling Show
• 14:00 - Utrka
• 15:00 - dBrace
• 17:00 - Proglašenje pobjednika



Član 19.
Sportskim dijelom takmičenja rukovodi Takmičarska komisija (Žiri).


Član 20.
Pojedinačan plasman takmičara određuje se na osnovu postignutih rezultata, za koji se boduju na sljedeći način:

Mjesto 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Bodovi 10 8 6 5 4 3 2 1

Svaki takmičar lošije plasiran od 10 mjesta, koji je završio takmičenje i nalazi se u zvaničnim listama rezultata takmičenja, dobija jedan (1) bod.

Gore navedeni bodovi su osnova za određivanje pojedinačnih plasmana takmičara.

Član 21.

Bodovanje za trke na 201m i 402m se vrše odvojeno.



Član 22.
Prigovori na objavljene nezvanične rezultate i odvijanje takmičenja primaju se u pisanoj formi, najkasnije 30 minuta po objavljivanju nezvaničnih rezultata. Prigovor se taksira sa
50 KM (25 €). U slučaju opravdanog prigovora taksa se vraća.
Prigovor rješava Žiri takmičenja.
Član 23.
Organizator takmičenja dužan je da takmičarima dodijeli nagrade.
Pobjednik u svakoj klasi dobija pehar i nagradu u visini koju ordeđuje organizator Utrke.
Prvoplasirani takmičar u svakoj klasi dobija ravnopravan dio svih uplatnina.
Drugoplasirani takmičar u svakoj klasi dobija pehar.
Trećeplasirani takmijčar u svakoj kalsi dobija pehar.

Član 24.
Takmičari voze na vlastiti rizik i uz punu moralnu, materijalnu i krivičnu odgovornost. Organizator ne odgovara za bilo koju vrstu štete koja nastane učesniku na njegovoj imovini, kao ni štete nanesene trećim licima.

Član 25.
Za tumačenje ovog Pravilnika nadležan je Žiri takmičenja.

Direktor:
Nihad Dizdarević
 
Početnik
dobro a sta znaci da auto mora imati svu opremu za sigurnost u prometu prema tekucem zakonu ?? ne moramo valjda radi 402 utrke imati trokut i rezervnu gumu :D
 
Član
HONEY je napisao(la):
dobro a sta znaci da auto mora imati svu opremu za sigurnost u prometu prema tekucem zakonu ?? ne moramo valjda radi 402 utrke imati trokut i rezervnu gumu :D

trokut,prva pomoc,rezrvna guma,,lanci(zavisno od vremena) i prsluk narandzasti...
 
i slovo P na zadnjoj sajbi ako si pocetnik vozac,hahahhahhaahha (za sigurnost,da drugi vozaci znaju sa kim imaju posla):)
 
Početnik
driver_boy je napisao(la):
HONEY je napisao(la):
dobro a sta znaci da auto mora imati svu opremu za sigurnost u prometu prema tekucem zakonu ?? ne moramo valjda radi 402 utrke imati trokut i rezervnu gumu :D

trokut,prva pomoc,rezrvna guma,,lanci(zavisno od vremena) i prsluk narandzasti...


jeli ovo zajebancija ili sta?

mislim ono.. ne cudi me i da nije jer navikao sam da se izmisljaju pravilnici svih vrsta sto covjek nebi ni u snu zamislio :D


pustite nas da vozimo kao nekad, normalno i bez filozofiranja, u protivnom nek ide vragu! ovaj sport nije na nivou profesionalnog pa prema tome necu ni ja auto pripremati tako, posteno, zar ne?
 
Legend
Nurija je u Beogradu vracen jer nije imao aparat za gasenje, sa startne crte su ga vratili, izasao van staze kupio negdje onaj mini platio 50eura, i vratio se, i opet ga jedva pustili da vozi.
 
Početnik
daki je napisao(la):
Nurija je u Beogradu vracen jer nije imao aparat za gasenje, sa startne crte su ga vratili, izasao van staze kupio negdje onaj mini platio 50eura, i vratio se, i opet ga jedva pustili da vozi.


imam aparat za gasenje.

ali molim te lijepo, beograd je vozio pod 402 HR pravilnikom, JA NE VIDIM STA MI IMAMO SA NJIMA I NJIHOVIM SUGAVIM PRAVILNIKOM ???? ako tko vidi povezanost evo neka mi je iznese


moj stav je vrlo jednostavan, bude li me netko prcao sa glupostima i debilanama, necu vozit. kraj price
 
Član
Samo da napomenem vozace da ce ovaj pravilnik biti aktuelan i da ce se postovati vec od naredne trke, u Zivinicama se nije radilo po ovom pravilniku jer je kasno objavljen pa vjerovatno dosta ljudi nije bilo upoznato sa njim.
 
Početnik
edo_16v je napisao(la):
Samo da napomenem vozace da ce ovaj pravilnik biti aktuelan i da ce se postovati vec od naredne trke, u Zivinicama se nije radilo po ovom pravilniku jer je kasno objavljen pa vjerovatno dosta ljudi nije bilo upoznato sa njim.


ok. evo mozes mi odgovoriti ti ili netko drugi tko POUZDANO zna. jer ja osobno nisam u stanju rasuditi potpuno pravilnik dok ga citam pa i dalje imam nejasnoca, uostalom neke stvari nisu direktno spomenute. racunam da bi vec mogao voziti i 201 sad u SA, pa hocu da sad znam tocno sto i kako, a ne da me netko vraca i diskvalificira na samoj trci.

pitanje 1 - smijem li skidat masku i far?
pitanje 2 - smijem li ne-imati brave na vratima i gepeku?
pitanje 3 - moram li imati rezervnu gumu i ostale stvari koje spadaju u opremu?
pitanje 4 - smijem li izbacivati siceve i ostale sitnice?


hvala!
 
Repo osnovna stvar zasto je donesen ovaj pravilnik je to da ne dolaze auta bez prozora i automobili takvih profila koji su sami po sebi opasni. Poznavajuci tvoje auto i koliko vremena i truda je ulozeno u njega neces imati problema. Nedo je bio tehnicka komisija i svim vozacima koji su vozili ovu trku je receno sta trebaju popraviti, zamijeniti,... da bi mogli voziti iduci put. Osnovna stvar kod ovog kupa je ta da auta moraju biti tehnicki ispravna jer ne mozes vjerovati kakva auta dolaze na trku i zele da voze. Ono sto bi tebi moglo biti interesantno je da trebaju dot slikovi i vatrogasni aparat.
Jos jednom hvala AlenuP za fer postupanje na trci u vezi auta (zna on o cemu se radi).
 
Početnik
Adocroft je napisao(la):
Repo osnovna stvar zasto je donesen ovaj pravilnik je to da ne dolaze auta bez prozora i automobili takvih profila koji su sami po sebi opasni. Poznavajuci tvoje auto i koliko vremena i truda je ulozeno u njega neces imati problema. Nedo je bio tehnicka komisija i svim vozacima koji su vozili ovu trku je receno sta trebaju popraviti, zamijeniti,... da bi mogli voziti iduci put. Osnovna stvar kod ovog kupa je ta da auta moraju biti tehnicki ispravna jer ne mozes vjerovati kakva auta dolaze na trku i zele da voze. Ono sto bi tebi moglo biti interesantno je da trebaju dot slikovi i vatrogasni aparat.
Jos jednom hvala AlenuP za fer postupanje na trci u vezi auta (zna on o cemu se radi).



Koji Nedo? Lojo? ako je taj tog znam

Hvala tebi za objasnjenje. I jako mi je drago ako se ne moram brinuti zbog onih gore gluposti. fora je u tom da sam nervozan po pitanju 402 HR pravilnika od prosle godine, jer su smislili sve zivo.. pa nikad ne znas onda kad ce ti naci jos neku zamjerku, cisto jer tako pise na papiru, a nikakvu sigurnost im to ne garantuje sto se tice vozaca i publike.

slazem se ako je pravilnik tu iskljucivo samo da odstrani aute koji su STVARNO opasni. ja da svoje auto smatram takvim, prvi bih priznao i nebi ni vozio. ali sto se tice mog auta mogu reci da je tehnicki auto kao auto u savrsenom stanju, sve zivo sam mu izmjenio i stalno sve kontroliram, radi sebe samog. i vozam ga gradom, i putujem sanjim, i uredno je registrovan

aparat za gasenje imam u autu vec. i gume su toyo r888 koje imaju DOT oznaku

vec sam reko, nije meni problem lova vec princip. nije meni problem podesiti auto ako treba i to platiti. ali uraditi mu nesto sto ce ga usporiti, makar 0.01, necu jer nisam tako odgodjen da radim..
ispricat cu jednu pricu od prosle godine.. SR Mostar 2007.. meni komisija kaze kako je ok sve samo moram staviti kacigu na glavu i voziti sa otvorenim prozorima. ok ja se mislim.. stvarno zelim voziti, zelja me vuce bez obzira na sve, iako mi je krivo radi tih stvari. e Nidal mi je tada reko, ovim rijecima "nemoj vozit tako kako ti prelazu! ja nebi da sam na tvom mjestu. to ce te usporiti dosta pa ce se jos desiti da bezveze izgubis od nekoga za duzinu branika".
i bio je totalno u pravu, da sam ispao kojim slucajem nitko ziv nebi spomenuo kako sam morao voziti, nego bi mi naljepili "luzer", "sporiji" itd za milisekundu. ali Goca kao direktor utrke je pustio sve aute da voze, tako i mene, i neka je, svi su super vozili bez problema. niti sam ja ispao :D
ovu pricu na kraju pricam da raja malo skonta u cem je kvaka

a Sarajevo 201 mislim voziti sad ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top